X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jaki jest stan bezpieczeństwa na kolei? Urząd Transportu Kolejowego przedstawił nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 11:20
Ponad 400 skarg dotyczących bezpieczeństwa na kolei wpłynęło w 2020 roku do Urzędu Transportu Kolejowego. To więcej niż w 2019 roku. Na wzrost liczby skarg wpłynęła uruchomiona niedawno aplikacja "Bezpiecznik" za pomocą której można zgłaszać wszelkie incydenty dotyczące bezpieczeństwa na kolei.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W 2020 roku do  Urzędu Transportu Kolejowego przekazano w sumie 440 zgłoszeń w zakresie bezpieczeństwa ruchu kolejowego. UTK zapewnia, że w związku z otrzymywanymi zgłoszeniami podejmowane są natychmiastowe kroki w celu ich weryfikacji, w tym w formie działań nadzorczych czy interwencyjnych. Przedstawiciele Urzędu zapewniają, że zgłoszenia pozwalają na nieustanne zwiększanie poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym.


PKP_1.jpg
Prezes PKP PLK: pomimo pandemii Krajowy Program Kolejowy jest realizowany

Problemem jest niedofinansowanie infrastruktury 

W zeszłym roku zdecydowana większość zgłoszeń -  171 dotyczyła stanu technicznego i utrzymania infrastruktury oraz przyległych gruntów. Jest to kategoria, która od wielu lat dominuje w liczbie zgłoszeń.

Część z nich pochodzi od samych kolejarzy. Zgłaszają oni na przykład problemy z widocznością ważnych znaków, świateł czy semaforów. Niejednokrotnie są one zasłonięte przez gałęzie  drzew i niewidoczne dla maszynistów. Tymczasem do obowiązków zarządcy sieci należy dbałość o dobrą widoczność takich oznaczeń. Przedstawiciele UTK zaznaczają, że dla urzędu takie zgłoszenia są priorytetem i natychmiast jest podejmowana interwencja.

Duża część taboru wymaga wymiany 

Drugą najliczniejszą grupę tematyczną stanowi natomiast obszar stanu technicznego i utrzymania pojazdów kolejowych - 51 zgłoszeń, który również podlega wzmożonym działaniom nadzorczym ze strony Prezesa UTK.

W tym przypadku chodzi przede wszystkim o nieprawidłowo działające urządzenia w samych pociągach. Wiele zgłoszeń pochodzi w tym przypadku od pasażerów, a ich liczba zwiększyła się po uruchomieniu aplikacji "Bezpiecznik". Do UTK zgłaszane są między innymi niedomykające się drzwi, wadliwie działająca klimatyzacja, czy nieczynne ubikacje.

- Dzięki podejmowaniu niezwłocznych i zdecydowanych działań w reakcji na przekazywane zgłoszenia często przyczyniamy się do wyeliminowania potencjalnego zagrożenia bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Ważne są wszystkie sygnały. Dlatego ułatwiamy zgłaszanie potencjalnych nieprawidłowości. Poza formularzem on-line i infolinią uruchomiliśmy aplikację "Bezpiecznik", która umożliwia łatwe przesłanie informacji za pośrednictwem telefonu – mówi dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Aplikacja do kontroli stanu taboru i torów

Posługując się aplikacją wystarczy zrobić zdjęcie, dołączyć krótki opis zawierający najważniejsze dane – wśród nich relację pociągu i dzień podróży.

Przedstawiciele urzędu zapewniają, że każde zgłoszenie przekazane do Prezesa UTK jest dogłębnie analizowane w celu doboru adekwatnych środków potrzebnych do jego weryfikacji, czyli konieczności przeprowadzenia działań nadzorczych, potrzeby udzielenia wyjaśnień lub przekazania do innych organów właściwych do rozpatrzenia skargi. W przypadku konieczności podjęcia czynności nadzorczych, niezwłocznie zlecana jest ich realizacja, mająca na celu weryfikację kwestii zawartych w przekazanym zgłoszeniu.

Za każdym razem, po przeprowadzeniu działań i zgromadzeniu właściwych dokumentów, zgłaszającemu, jeżeli tego oczekiwał, udzielana jest odpowiedź – zapewniają przedstawiciele UTK.


pociąg pkp intercity 1200.jpg
Poprawią konkurencyjność, komfort podróży i bezpieczeństwo. PKP PLK podsumowały inwestycje z funduszy UE

W jaki sposób można informować o stanie bezpieczeństwa

Zgłoszenia w zakresie bezpieczeństwa ruchu kolejowego mogą być przekazywane wielokanałowo: za pośrednictwem formularza kontaktowego zamieszczonego na stronie Urzędu Transportu Kolejowego, poprzez infolinię, pocztę elektroniczną i tradycyjną, przez platformę ePUAP, a także na dedykowany adres  e-mail bezpieczenstwo@utk.gov.pl.

Udostępniona została również aplikacja mobilna na telefony komórkowe, która umożliwia szybkie i nieskomplikowane przekazywanie informacji o nieprawidłowościach oraz sytuacjach niebezpiecznych. Aplikację „Bezpiecznik” można pobrać na telefony z systemem Android i IOS.

W 2020 roku odnotowano więcej zgłoszeń, niż w 2019 roku. Wtedy było ich 393. Rekord w tym zakresie padł w 2015 i 2016 roku. Wtedy do urzędu wpłynęło po 510 skarg.

 

 

IAR/PR24/Aleksander Pszoniak/sw

Czytaj także

PKP PLK: mniej wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych w minionym roku

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 12:10
O kilkanaście procent zmniejszyła się liczba wypadków na przejazdach kolejowo – drogowych w 2020 roku. Raport w tej sprawie przedstawił zarządca sieci – PKP Polskie Linie Kolejowe. Wynika z niego, że zeszły rok był najbezpieczniejszy w historii. Z jednej strony wpłynęła na to pandemia i nieco mniejsze natężenie ruchu. Z drugiej strony PKP PLK cały czas inwestuje w poprawę bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo – drogowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Horała: będzie blisko 200 dodatkowych kilometrów tras kolejowych do CPK

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 11:11
Powstanie blisko 200 km więcej nowych linii kolejowych w stosunku do pierwotnych koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował o tym w czwartek, w audycji radia RDC wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka będzie rola polskich kolei w unijnym Zielonym Ładzie?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 15:20
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział, że Polska będzie dążyć do systematycznego zwiększania udziału kolei w systemie transportowym kraju. Chodzi zarówno o przewozy pasażerskie, jak i towarowe. Szef resortu infrastruktury wziął udział w konferencji poświęconej wprowadzaniu tak zwanego Zielonego Ładu w transporcie.
rozwiń zwiń