X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Niska popularność lokat bankowych. Zakładamy ich najmniej od 10 lat

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 12:24
Polacy w lutym założyli lokaty bankowe o wartości 18,1 mld zł. To o ponad połowę słabszy wynik niż w lutym 2020 r., kiedy zdeponowano na lokatach ponad 40 mld zł - podało HRE Investments. Zakładamy najmniej bankowych lokat od ponad dekady - dodano.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PIXABAY

Według HRE Investments banki pokonały w lutym "kolejny niechlubny rekord".

- Jeszcze nigdy wcześniej w historii oprocentowanie lokat nie było aż tak niskie. Nie dziwne więc, że założyliśmy przez to najmniej lokat od ponad 10 lat - przekazał w komunikacie główny analityk HRE Investments Bartosz Turek.

Dodał, że w lutym  Polacy założyli lokaty bankowe warte 18,1 mld zł. To o ponad połowę słabszy wynik niż ten z lutego 2020 roku - wtedy w ciągu miesiąca Polacy zdeponowali na lokatach ponad 40 mld zł.

- Lutowy wynik jest na pewno najgorszym od 2018 roku, a więc od kiedy NBP udostępnił stosowne dane. Ale to nie wszystko. Najprawdopodobniej zeszliśmy do tak niskiego poziomu, jakiego nie notowaliśmy od ponad dekady – wynika z szacunków HRE Investments.


banki 1200.jpg
Ile w 2020 roku zarobiły działające w Polsce banki? Znamy dane GUS

Lokaty niezbyt atrakcyjne

Jak tłumaczył Turek, to, że lokaty przestały być "atrakcyjną formą oszczędzania powoduje, że już od dwóch lat, co miesiąc regularnie więcej lokat się kończy niż otwiera".

- Spójrzmy na ostatnie 12 miesięcy. Suma trzymana przez gospodarstwa domowe na depozytach terminowych stopniała o ponad 100 miliardów złotych – z 294,5 miliardów w lutym 2020 roku do 194,1 miliardów w lutym br. – wynika z danych NBP - czytamy.

Turek zwrócił uwagę, że skraca się też przeciętny okres, na który zakładane są lokaty. "Jeszcze w latach 2018-19 były to przeciętnie około 4 miesiące. Ten okres wyraźnie zaczął spadać w roku 2020. Powody wydają się oczywiste – wzrost niepewności, ale też – a może i przede wszystkim – cięcia oprocentowania lokat" - podkreślił główny analityk.

Jak wskazał, w efekcie lokaty długoterminowe szczególnie mocno straciły na atrakcyjności i obecnie prawie ich nie zakładamy. Jego zdaniem, trochę lepiej jest w przypadku depozytów na kilka miesięcy, gdzie są bankowe akcje promocyjne.

Oprocentowanie wyjątkowo niskie

Jak podało HRE Investments, powołując się na najnowsze dane banku centralnego, w lutym Polacy zakładali lokaty oprocentowane przeciętnie na 0,26 proc. w skali roku.

- Jest to najniższy wynik w historii. A gdyby tego było mało, to i tak ten rachityczny procent zawdzięczamy przede wszystkim promocyjnym lokatom zakładanym na krótkie terminy. Okazuje się bowiem, że najlepiej oprocentowanymi depozytami były te na maksymalnie 3 miesiące (0,32 proc.), bo już na rocznej lokacie zarobić można zaledwie 0,14 proc. - napisano.

PolskieRadio24.pl, HRE, PAP, md

Czytaj także

Diabeł tkwi w szczegółach. Coraz więcej Polaków przed podpisaniem umów dokładnie je czyta

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 17:00
Rośnie odsetek Polaków deklarujących bardzo dokładne czytanie dokumentów przed podpisaniem umów z instytucjami finansowymi – z 32 proc. w 2019 r. do 40 proc. w 2021 r. - wynika z badania CBM Indicator "Poziom wiedzy finansowej Polaków 2021".
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT za 2020 r.: złożono już 9,4 mln zeznań podatkowych, w tym 8,5 mln elektronicznie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 11:28
Jak informuje Ministerstwo Finansów, podatnicy złożyli elektronicznie ponad 8,5 mln PIT-ów, a KAS wypłaciła już 5,5 mld zł z tytułu nadpłaty podatku. W tegorocznej akcji ogółem złożono ponad 9,4 mln zeznań podatkowych. Ministerstwo przypomina, że w przypadku e-PIT-u szybciej otrzymamy nadpłacony podatek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozliczenie PIT. Na przesłanie zeznania mamy czas do końca miesiąca

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 08:15
Został miesiąc na rozliczenie się z fiskusem za 2020 rok. Jak dotąd podatnicy złożyli blisko 9 i pół miliona zeznań podatkowych.
rozwiń zwiń