X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Elektroniczna ewidencja TAX FREE uszczelni system podatkowy. Jest projekt rozporządzenia

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 16:20
Projektowane rozporządzenie ministra finansów określi elementy, które powinna zawierać elektroniczna ewidencja prowadzona w systemie TAX FREE. W opinii Ministerstwa Finansów, regulacja przyczyni się do uszczelniania systemu podatkowego.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Satori Studio

Celem projektu jest wykonanie upoważnienia zawartego w ustawie o VAT w związku z wprowadzonymi rozwiązaniami dotyczącymi systemu zwrotu podatku podróżnym (TAX FREE) – napisano w uzasadnieniu.

Projekt – jak wyjaśniono – określa elementy, które powinna zawierać ewidencja prowadzona przez sprzedawcę w elektronicznym systemie TAX FREE zamieszczonym na platformie PUESC. Wpisom w ewidencji podlegać będą dane o sprzedaży towarów dokonanych przez sprzedawcę podróżnym zawarte w wystawionych w elektronicznych systemie TAX FREE dokumentach TAX FREE oraz dane o wysokości zwrotu podatku VAT wypłaconego podróżnym przez sprzedawcę.

podatki1200.jpg
Do kiedy firmy mogą rozliczyć CIT ? Znamy termin podany przez resort finansów

Ograniczenie nieprawidłowości w rozliczaniu VAT

Resort finansów tłumaczy, że elektroniczna ewidencja prowadzona w systemie TAX FREE będzie stanowiła kompletny rejestr wszystkich wystawionych przez sprzedawcę dokumentów TAX FREE, uzupełniany przez sprzedawcę o dane dotyczące wysokości zwrotu podatku VAT wypłaconego podróżnym oraz – w przypadku wywozu przez podróżnego towarów zakupionych u danego sprzedawcy przez inne niż polskie przejścia graniczne – również o dane dotyczące potwierdzenia wywozu tych towarów.

"Oceniając wpływ projektowanych przepisów rozporządzenia na mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, należy wskazać, że wprowadzenie regulacji jest elementem uszczelniającym system podatkowy, co ograniczy nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT i przyczyni się do poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej przez mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców" – zapewnia ministerstwo w uzasadnieniu projektu.

podatki free 1200.jpg
Jakie będą podatki przyszłości? Wiceminister finansów: globalizacja i nowe technologie wymuszą zmiany

Rozporządzenie skorelowane z nowelizacją ustawy

Według resortu proponowane rozwiązanie pozwoli też ograniczyć działania podatników zaangażowanych w nieuczciwą działalność, a tym samym przyczyni się do ograniczenia nieuczciwej konkurencji.

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r. – jest to data skorelowana z datą wejścia w życie nowelizacji ustawy o VAT oraz prawa bankowego, wprowadzającej zmiany w przepisach regulujących system zwrotu podatku VAT podróżnym.

 

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Preferencyjna stawka podatku na laptopy dla szkół. Resort finansów przypomina o uldze

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 11:29
Ministerstwo finansów przypomina, że przedsiębiorcy mogą skorzystać z zerowej stawki VAT na laptopy i tablety przekazywane szkołom. Preferencyjna stawka VAT będzie obowiązywała do wygaśnięcia pandemii COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MF: firmy, które ucierpiały z powodu pandemii mogą później przekazać zaliczki na PIT

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 17:58
Do 20 sierpnia firmy z branż, które najbardziej ucierpiały w zw. z COVID-19, będą mogły przekazać zaliczki na podatek i zryczałtowany podatek PIT, pobranych przez płatnika w styczniu tego roku - przekazał resort finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Instytucja fundacji ochroni firmę przed wstrząsem związanym ze zmianą właściciela. Projekt do konsultacji

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 14:20
Do konsultacji zewnętrznych trafił przygotowany przez Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii, projekt ustawy o fundacjach rodzinnych.
rozwiń zwiń