X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Setki milionów złotych wsparcia. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wypłaca środki

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 13:40
Kolejny konkurs Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przyniósł samorządom lokalnym dziesiątki, a nawet setki milionów złotych wsparcia. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Andrzej Rostek / shutterstock.com

W sumie Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wypłaci jednostkom samorządu terytorialnego ponad 13 mld złotych:

  • 6 mld zł – środki, które trafiły latem 2020 roku do wszystkich gmin i powiatów w całej Polsce;
  • 4,35 mld zł – środki przyznane jednostkom samorządu terytorialnego w ramach konkursu w grudniu 2020 roku;
  • 1,65 mld zł – środki przyznawane jednostkom samorządu terytorialnego w ramach drugiego konkursu (nabór wniosków zakończył się 28 grudnia 2020 r.);
  • 250 mln zł – dodatkowa pula skierowana dla gmin popegeerowskich (nabór wniosków zakończył się 12 lutego 2021 r.);
  • 1 mld zł – skierowany do gmin górskich z przeznaczeniem na zakupy inwestycyjne lub inwestycje w ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną oraz w infrastrukturę komunalną związaną z usługami turystycznymi (nabór wniosków zakończył się 12 lutego 2021 r.).

Środki przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, m.in. budowę żłobków, przedszkoli czy drogi – a także inne niezbędne lokalnie działania. Zainteresowanie programem jest bardzo duże. Do tej pory w ramach wszystkich naborów prowadzonych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych gminy złożyły łącznie 21 tys. 370 wniosków.

Autobus elektryczny Autosanu z Sanoka
Kilkadziesiąt samorządów planuje zakup autobusów elektrycznych i wodorowych. Zobacz, które miasta złoży wnioski

Świętokrzyskie

Samorządy województwa świętokrzyskiego otrzymały ponad 73 mln zł. Jak wynika z danych zamieszczonych na stronie Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, pieniędzmi z RFIL zostaną wsparte 64 projekty związane m.in. z rewitalizacją miejscowości, budową boisk, basenów, kanalizacji oraz inwestycjami związanymi z rozwojem infrastruktury szpitali. Szacowany koszt wszystkich inwestycji to 469,5 mln zł.

- Fundusz Inwestycji Lokalnych działa. W ramach wszystkich edycji programu do województwa trafiło już ponad 484 mln zł. To pokaźna kwota. To nie jest tak, jak próbuje to przedstawiać opozycja, że fundusze są kierowane do gmin zarządzanych przez samorządowców PiS. Warto wspomnieć, że największe dofinansowanie w regionie w ramach wszystkich programów skierowanych zostało do Starachowic, to łącznie 29 mln zł oraz Kielc 25 mln zł - mówi Krzysztof Lipiec, szef świętokrzyskiego PiS.

Najwyższe dofinansowanie zostanie przekazane na budowę lądowiska dla helikopterów na potrzeby SOR przy Szpitalu Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim. Platforma ma powstać na dachu szpitala. Koszt inwestycji szacowany jest na 5 mln zł i takie dofinansowanie z FIL otrzymał powiat ostrowiecki.

Łódzkie

Ponad 125,3 mln zł otrzyma województwo łódzkie. Z informacji przekazanej przez Urząd Wojewódzki wynika, że rządowe wsparcie otrzyma kilkadziesiąt samorządów z województwa łódzkiego, które będą mogły zrealizować wiele inwestycji. Wśród nich są m.in.: budowa Centrum Ekspozycyjno-Szkoleniowego Zespołu Parków Krajobrazowych Filia w Skierniewicach, budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Krzyżanów, rozbudowa Kutnowskiego Szpitala Samorządowego, kompleksowa termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Grabowie, budowa ogólnodostępnego wielofunkcyjnego kompleksu sportowego przy PSP nr 6 w Radomsku, przebudowa ul. Krakowskiej na odcinku od ul. Barskiej do ul. Siewnej w Łodzi.

shutterstock_pociąg podróżni pkp 1200.jpg
Rekordowe zainteresowanie samorządów programem #KolejPlus. Wiemy, ile wniosków przeszło do drugiego etapu

Urząd przypomina, że to już kolejna transza środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, która trafia do regionu łódzkiego. W ramach pierwszego konkursu było to ponad 389 mln zł, w ramach drugiego – ponad 292 mln zł. Teraz ponad 125 mln zł.

"Razem to ponad 806 mln zł. To największa dotacja finansowa dla samorządów w historii" - podkreśla Urząd Wojewódzki.

Dolnośląskie

Do dolnośląskich samorządów z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafi 138 mln zł. Za te pieniądze zostanie zrealizowanych 128 inwestycji w regionie.

Najwyższe wsparcie – ponad 20 mln zł – otrzymała budowa Śródmiejskiego Obejścia Wołowa. Gmina wiejska Kamieniec Ząbkowicki na budowę 6,3 km kanalizacji otrzymała 7 mln zł. Jawor na przebudowę nawierzchni dróg w mieście dostał 4,4 mln zł, a kwotami po 4 mln zł wsparto Dzierżoniów, gdzie będzie przebudowany stadion miejski, i gminę Prusice, która rozbuduje szkołę podstawową.

Wsparcie otrzymały nie tylko duże inwestycje infrastrukturalne, ale też i mniejsze zadania – na przykład inwestycję nazwaną "Rowerowo Aktywni", obejmującą budowę toru typu pumptrack w Bogatyni, czy termomodernizacja przedszkola „Bajka” w Międzyborzu.

Zachodniopomorskie

Na realizację 41 inwestycji trafi na Pomorze Zachodnie ponad 68,7 mln zł. Dofinansowanie ma otrzymać m.in. gmina Chociwel, która zamierza przebudować oczyszczalnię ścieków. Środki mają też zostać skierowane na takie inwestycje jak remont XIV-wiecznych murów obronnych w Kamieniu Pomorskim, kompleksowe wyposażenie nowo wybudowanego budynku szpitala powiatowego w Gryfinie, budowę kaplicy komunalnej w Dobrej (pow. łobeski), dostosowanej do wymogów sanitarnych i warunków epidemicznych.

Pieniądze trafią także m.in. do gminy Trzebiatów na renowację i adaptację do celów wystawienniczych zabytkowego młyna gospodarczego, gminy Kołobrzeg na budowę schroniska dla zwierząt i gminy Siemyśl na budowę remizy strażackiej.

W ramach pierwszego rozdania samorządom Pomorza Zachodniego przyznano 302 mln zł, a po pierwszym naborze wniosków blisko 188,5 mln zł.

Warmińsko-mazurskie

Ponad 84 mln zł dostaną samorządy z woj. warmińsko-mazurskiego. Pieniądze przeznaczone zostaną na przedsięwzięcia związane m.in. przebudową dróg, rozwojem infrastruktury ochrony zdrowia, oświatowej i socjalnej.

Wśród 43 inwestycji, które otrzymają wsparcie, jest modernizacja istniejącego Centrum Urazowego w zakresie budowy nowego budynku na potrzeby Szpitalnego Klinicznego Oddziału Ratunkowego, Oddziału Kliniczny Intensywnej Terapii oraz Oddziału Klinicznego Ortopedii, Traumatologii i Chirurgii Kręgosłupa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

W Ostródzie rozbudowane będzie rondo i skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej, Drwęckiej i Kopernika. Przebudowany będzie most na rzece Dajna w Mrągowie. Giżycko zagospodaruje plac Marszałka Józefa Piłsudskiego i przebuduje sieć kanalizacji deszczowej. Wsparcie przyznano też m.in. na rozbudowę budynku Szkoły Podstawowej nr 5 w Ełku, przebudowę i wyposażenie obiektu na potrzeby Centrum Aktywności Lokalnej w Łęczu, zagospodarowanie terenu sportowego przy Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Nidzicy, czy zabezpieczenie i remont budynku pokoszarowego przy ul. Grunwaldzkiej w Działdowie, który pełnić ma nowe funkcje społeczne.

Opolskie

Województwo opolskie otrzyma 34,4 mln zł.

- Dzięki wsparciu będziemy mogli zrealizować planowane inwestycje m.in. na przebudowę drogi powiatowej Łąka Prudnicka – Starowice, budowę w Branicach Centrum "Łączymy Pokolenia" czy utworzenie Dziennego Domu Pobytu w Chrząstowicach. Jest to kolejny dowód na to, że rząd myśli o zrównoważonym rozwoju całego kraju, nie zapominając o mniejszych miejscowościach, oddalonych często od dużych ośrodków miejskich - mówi wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.


PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Instytut Staszica: inwestycje infrastrukturalne pociągną w górę całą gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 14:17
Inwestycje takie jak CPK, prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe i Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, mogą w największym stopniu pobudzać gospodarkę i pomagać walczyć z bezrobociem - uważają eksperci Instytut Staszica. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Horała: będzie blisko 200 dodatkowych kilometrów tras kolejowych do CPK

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 11:11
Powstanie blisko 200 km więcej nowych linii kolejowych w stosunku do pierwotnych koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował o tym w czwartek, w audycji radia RDC wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Horała o współpracy z Koreą Płd. przy CPK: lotniska tej skali w Polsce jeszcze nie było, chcemy zdobyć doświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 08:06
- W Polsce nie mamy wiedzy wynikającej z praktycznego operowania tak dużym "hubowym", międzynarodowym lotniskiem. Po prostu lotniska tej skali nie było - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dziś zostanie podpisane porozumienie z Koreą Południową o współpracy strategicznej przy CPK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krajowy Plan Odbudowy. Wiemy, jaki procent środków zostanie przeznaczony na rozwój transportu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 12:22
- W ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) 25 proc. dotacji dla Polski przeznaczone będzie na transport, który jest kluczowym elementem funkcjonowania gospodarki - powiedział we wtorek podczas dot. KPO wysłuchania "Zielona, inteligentna mobilność" wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
rozwiń zwiń