X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Tauron uruchomił farmę fotowoltaiczną w woj. zachodniopomorskim. To kolejny krok w stronę Zielonego Zwrotu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 11:12
Tauron uruchomił farmę fotowoltaiczną zlokalizowaną w gminie Choszczno w województwie zachodniopomorskim. To pierwsza farma wybudowana przez spółkę Tauron Ekoenergia i drugi taki obiekt w ramach grupy kapitałowej. Elektrownia o mocy 6 MW zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną ok. 2,5 tys. gospodarstw domowych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: twitter/Tauron

- Budując nowe zielone moce, jesteśmy otwarci na różne możliwości. Poszukujemy projektów z pozwoleniami na budowę, okazji do akwizycji, wykorzystujemy także tereny należące do Grupy - wyjaśnia Marek Wadowski, p.o. prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Inwestycje w OZE stanowią dla spółki istotny element Zielonego Zwrotu Taurona. Zgodnie z jego założeniami w 2025 roku firma będzie dysponować farmami fotowoltaicznymi o mocy 300 MW.

panele słoneczne free1200.jpg
Oferta Taurona dla rolników. Spółka pomoże im sfinansować fotowoltaikę

Kolejna farma jeszcze w tym roku

Budowa farmy Choszczno I rozpoczęła się w lutym 2020 roku. Montaż ponad 16 tys. modułów fotowoltaicznych rozpoczął się w lipcu i trwał pięć tygodni. Wykonano również prace elektryczne, takie jak dostawa oraz montaż stacji średniego napięcia i stacji kontenerowych, a także ułożono kable średniego napięcia.

Spodziewana roczna produkcja energii elektrycznej instalacji wynosi około 6 tys. MWh. Oznacza to, że uruchomiona w Choszcznie farma fotowoltaiczna o mocy 6 MW pozwoli pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną 2,5 tys. gospodarstw domowych. Elektrownia będzie działać do 2045 roku.

W lutym rozpoczęły się także prace budowlane przy drugiej farmie fotowoltaicznej w Choszcznie. W ramach tego przedsięwzięcia powstaje elektrownia o mocy 8 MW, a pierwsza energia elektryczna z tej instalacji popłynie jeszcze w 2021 roku. Instalacje fotowoltaiczne w Choszcznie osiągną więc moc 14 MW.

Podstawa Zielonego Zwrotu

W grudniu ubiegłego roku Tauron zakończył także budowę innej farmy fotowoltaicznej. Elektrownia słoneczna w Jaworznie – o mocy 5 MW – to pierwsza farma, która powstała w ramach programu budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do Grupy Tauron. Program ten zakłada budowę instalacji o łącznej mocy około 150 MW. Obejmuje on kilka lokalizacji o różnym stopniu zaawansowania i mocy. Inwestycje są rozwijane na terenach zrekultywowanych lub wymagających rekultywacji wskutek długotrwałej działalności przemysłowej – są to głównie tereny po byłych elektrowniach czy składowiskach odpadów paleniskowych. Dzięki programowi Tauron PV miejscom tym będzie można przywrócić ponownie funkcje gospodarcze związane z energetyką.

Inwestycje w energetykę odnawialną są podstawą osiągnięcia założeń Zielonego Zwrotu Taurona w perspektywie 2030 roku. Grupa za 10 lat planuje wytwarzać ponad 65 proc. energii ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych, przy jednoczesnym ograniczeniu emisyjności o połowę.

oze 1200.jpg
Nie ma odwrotu od OZE. Proekologiczne strategie i programy będą w Polsce kontynuowane

PolskieRadio24.pl, TAURON, DoS

Czytaj także

"Zielony zwrot" staje się faktem. Tauron rozbuduje elektrownię słoneczną w Choszcznie

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 12:30
Firma Tauron powiększy swoją elektrownię fotowoltaiczną w województwie zachodniopomorskim o cztery farmy o łącznej mocy 4 megawatów. W całości farma fotowoltaiczna Choszczno I zostanie oddana do użytku w ostatnim kwartale 2020 roku. Koszt inwestycji wynosi 15 milionów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tysiące paneli fotowoltaicznych w miejscu byłej elektrowni węglowej. Tauron rusza z inwestycją

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 15:28
Firma Tauron rozpoczęła budowę farm fotowoltaicznych na terenie dawnej elektrowni węglowej w Jaworznie. Będzie to pierwsza z pięciu planowanych tego typu instalacji o łącznej mocy ponad 100 megawatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tauron zainwestuje w OZE. W planach są farmy fotowoltaiczne i instalacje wiatrowe

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 09:00
Do 2030 r. Tauron przewiduje inwestycje OZE – punkty odnawialnych źródeł energii na terenie Małopolski. Wyznaczeniu takich miejsc i ich budowie służy porozumienie podpisane pomiędzy zarządami województwa i Tauronu.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma odwrotu od OZE. Proekologiczne strategie i programy będą w Polsce kontynuowane

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 10:07
Polityka energetyczna Polski do 2040 roku, przyjęta niedawno przez rząd, zakłada sprawiedliwą transformację, budowę równoległego, zeroemisyjnego systemu energetycznego i dobrą jakość powietrza. Choć plan rozpisany jest na wiele lat, to już obecnie takie programy jak "Czyste powietrze" czy "Mój prąd" wyznaczają kierunki transformacji energetycznej i zapowiadają odejście od węgla.
rozwiń zwiń