X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ubezpieczenie pożyczki. Jak działa, ile kosztuje i czy się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 15:00
Kredyt hipoteczny lub na samochód ubezpieczany jest w pakiecie, zazwyczaj obowiązkowo. Pożyczka gotówkowa takiego warunku nie ma, choć banki proponują to jako opcję. Czy ubezpieczenie kredytu gotówkowego się opłaca? Na co zwrócić uwagę?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Africa Studio

Ubezpieczenie pożyczki to dodatkowa usługa, na którą możesz zdecydować się podczas podpisywania umowy pożyczki z bankiem lub inną instytucją finansową. W przypadku pożyczek gotówkowych najczęściej sam możesz zdecydować, czy chcesz skorzystać z tej opcji. W niektórych przypadkach – na przykład przy zaciąganiu długoterminowego kredytu hipotecznego – ubezpieczenie jest obowiązkowe, bez wykupienia polisy nie można skorzystać z kredytu.

Ubezpieczenie jest usługą płatną

Pożyczkodawcy stosunkowo rzadko decydują się na uzależnienie wydania pozytywnej decyzji od obowiązku ubezpieczenia pożyczki. Może to być niekiedy konieczne w przypadku pożyczek na bardzo duże kwoty, zwłaszcza jeśli dany pożyczkobiorca ma niską zdolność kredytową.

Ubezpieczenie jest oczywiście usługą płatną i obwarowaną szeregiem różnych warunków. Warto wiedzieć, że tak naprawdę udzielane jest wcale nie przez bank lub firmę pożyczkową, która może nas do niego zachęcać lub wręcz go wymagać, ale przez towarzystwo ubezpieczeniowe z nią współpracujące. Pożyczkodawca pełni tylko rolę pośrednika i pobiera za to pewną opłatę.

Ubezpieczenie pożyczki najczęściej wliczone jest w wysokość rat, choć niektóre banki umożliwiają również uregulowanie opłaty za ubezpieczenie z góry. Koszt usługi może być ustalany indywidualnie dla każdego klienta i może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu procent wartości pożyczki. Wysokość składek jest uzależniona od wielu czynników – m.in. od wysokości pożyczki i terminu spłaty, wieku pożyczkobiorcy, jego sytuacji rodzinnej, zdrowotnej i zawodowej.


Pieniądze banknoty gotówka free shutt-1200.jpg
Koronawirus nie oszczędził sektora bankowego. Zobacz, jak banki radzą sobie w dobie pandemii

Na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń

Banki chętnie oferują ubezpieczenia kredytów od zdarzeń losowych. Ponieważ ściśle współpracują z firmami zajmującymi się ubezpieczeniami, wszystkie formalności można załatwić za jednym razem, podpisując standardową umowę w oddziale banku. To oczywiście ogromne ułatwienie, dzięki któremu oferta, mimo dodatkowych świadczeń nie staje się obciążona większą ilością formalności.

Często zdarza się także, iż dla osób decydujących się na ubezpieczenie pożyczki jej warunki finansowe mogą być atrakcyjniejsze – na przykład w umowie może pojawić się obniżone oprocentowanie, niższa prowizja pobierana przez bank czy brak opłaty przygotowawczej. De facto może się więc okazać, że ubezpieczenie kredytu w całkowitym rozliczeniu nie jest aż tak drogie.

Jego podstawową zaletą jest bez wątpienia zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. W zależności od umowy (te różnią się w zależności od banku i ubezpieczyciela) można liczyć na anulowanie zobowiązania w przypadku śmierci, co oznacza, że spadkobiercy nie odziedziczą długu; anulowania kilku, a nawet kilkunastu rat w przypadku utraty pracy lub ciężkiej choroby, odroczenia spłat bez konsekwencji na określony czas w przypadku pobytu w szpitalu.

Najkrócej rzecz ujmując, w określonych sytuacjach ubezpieczyciel spłaca część lub całość zaciągniętej przez pożyczki, a zakres ubezpieczenia jest szczegółowo opisany w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Warto więc dokładnie zapoznać się z tym dokumentem.

 

 Uwaga na wyłączenia

Ogólne warunki ubezpieczenia warto przeczytać również dlatego, żeby dowiedzieć się jakie wyłączenia przewidział ubezpieczyciel. To określone w umowie sytuacje, w których ubezpieczyciel nie jest zobowiązany do spełnienia świadczenia.

Ubezpieczyciel może na przykład odmówić udzielenia finansowej pomocy, jeżeli do wypadku doszło podczas uprawiania sportów ekstremalnych czy w sytuacji, gdy ubezpieczony znajdował się pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych. Jeśli mówimy o ubezpieczeniu od utraty pracy, wyłączeniem może być zwolnienie z powodów dyscyplinarnych. W przypadku ubezpieczenia na życie, może się okazać, że pieniądze nie zostaną wypłacone, jeśli w momencie śmierci ubezpieczony będzie znajdował się pod wypływem narkotyków.

Pewne wyłączenia są zrozumiałe, ale niekiedy może się okazać, że niemal niemożliwe jest faktyczne skorzystanie z ubezpieczenia, ponieważ wyłączenia obejmują praktycznie wszystko. Dlatego należy być w tym względzie ostrożnym.


bitcoin waluta gospodarka pieniądze 1200.jpg
Kryptowaluty coraz bardziej popularne. Zobacz, jakie mają zalety, a jakie niosą zagrożenia

 Warto rozważyć ofertę

Czy ubezpieczenie kredytu gotówkowego się opłaca? Z całą pewnością warto rozważyć skorzystanie z takiej usługi i dokładnie zapoznać się z wszystkimi warunkami, jakie oferuje ubezpieczenie. Być może to usługa, która w wielu przypadkach okaże się bardzo atrakcyjna i pozwoli zabezpieczyć spłatę zadłużenia, nawet w bardzo niespodziewanych sytuacjach, niezależnych od pożyczkobiorcy.


 

PolskieRadio24.pl, prnews.pl, 17bankow.com, DoS

 

Czytaj także

Koronawirus uderzył w rentowność i zyski banków. Ekspert o możliwych scenariuszach

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 12:04
O sytuacji sektora bankowego w dobie koronawirusa, oznaczającej zmniejszanie odsetek od kredytów, marż i cen usług bankowych, przy jednocześnie spadających stopach procentowych, mówił w audycji radiowej Jedynki "Po Pierwsze Ekonomia" Marcin Czaplicki, ekonomista PKO Banku Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy coraz więcej odkładają w bankach, rośnie popyt na obligacje skarbowe

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 13:45
Koronawirus, mimo że zmienił sposoby lokowania środków przez Polaków, nie straszy już oszczędzających Polaków. Jak wynika z analizy HRE Investments, wraca popyt na obligacje skarbowe, więcej środków trafia do funduszy inwestycyjnych. Mimo, że w maju więcej wypłaciliśmy z bankomatów, ilość środków na bankowych kontach wzrosła do 850 mld zł. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banki mają problem. Ich giełdowa wartość zmalała o 40-50 proc.

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 17:01
Polskie banki nadal nie zaczęły odrabiać strat poniesionych w związku z pandemią koronawirusa. Jeśli szybko nie podejmą konkretnych działań, np. nie zaczną łagodzić polityki kredytowej, kryzys w sektorze bankowym jeszcze się pogłębi - poinformowała spółka Kochański & Partners.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosztowne kredyty. UOKiK bierze pod lupę oprocentowanie pożyczek

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 14:15
Zmiana stóp procentowych powinna każdorazowo wpływać na zmianę oprocentowania kredytów opartych np. o WIBOR, ale niektóre banki obniżają je tylko do określonego w umowie poziomu - wskazuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyberoszuści nie próżnują. W sieci pojawiają się kolejne przestępcze kampanie

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 11:00
Cyberprzestępcy nie ustają w wymyślaniu nowych form wyłudzeń. Kilka dni temu pojawiła się w sieci  nowa kampania phishingowa, w której oszuści rozsyłają SMS-y podszywając się pod firmę kurierską FedEx. Teraz Santander Bank Polska ostrzega klientów przed próbą wyłudzenia poufnych danych poprzez rozmowę telefoniczną.
rozwiń zwiń