X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wiceminister rozwoju: gminy turystyczne dostaną ponad 600 mln zł pomocy

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 08:13
202 gminy, które znalazły się w trudnej sytuacji na skutek obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią, otrzymają w sumie 672 mln zł wsparcia - powiedział wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy.
Panorama Giewontu
Panorama GiewontuFoto: Cegli/ Shutterstock

Wiceminister wskazał, że wnioski o wparcie złożyły 202 gminy górskie, a kwota, którą otrzymają to 672 mln zł. Środki te przeznaczone będą na dofinansowanie nowych inwestycji związanych z turystyką oraz na rekompensaty z tytułu utraconych w pierwszym kwartale 2021 r. dochodów z podatku od nieruchomości. Dodał, że dofinansowanie dla jednej gminy wyniesie 80 proc. utraconych przez nią dochodów.

- Cieszy mnie, że tak duża kwota wesprze inwestycje, dzięki którym rozwijać będzie się turystyka - podkreślił.

lotnisko koronawirus pandemia samolot podróż 1200.jpg
Co dalej ze światową turystyką? Paszporty szczepionkowe nie wystarczą, ożywienie dopiero w 2024 roku

Gminy z dofinansowaniem

Gut-Mostowy przypomniał, że jeśli chodzi o pierwszy instrument, to dofinansowanie wynosi 40 proc. średniego poziomu inwestycji z ostatnich 5 lat. Ze złożonych przez gminy wniosków wynika, że było to przeciętnie od 2-3 mln zł do 5-6 mln zł - powiedział wiceminister.

Dodał, że otrzymane wsparcie samorządy mogą przeznaczyć na finansowanie lub dofinansowanie ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej, a także infrastruktury komunalnej związanej z usługami turystycznymi.

- Chodzi np. o budowę, rozbudowę, przebudowę lub modernizację szlaków turystycznych, deptaków, promenad, parków, punktów widokowych, parkingów i wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego, a także skansenów, muzeów, obiektów kultury regionalnej i innych atrakcji turystycznych - wymienił.

Pytany, kiedy pieniądze trafią na konta gmin, wiceminister wskazał, że "środki te lada dzień będą do wykorzystana".

Wsparcie głównie dla gmin górskich

Zgodnie z projektem uchwały przygotowanej przez MRPiT, wsparciem mogły zostać objęte gminy, które spełniają jedno z kryteriów wg metodologii GUS: w całości leżą w obrębie makroregionów: Sudety Wschodnie, Sudety Zachodnie, Sudety Środkowe, Beskidy Zachodnie, Obniżenie Orawsko-Podhalańskie, Łańcuch Tatrzański, Beskidy Środkowe, Beskidy Lesiste, lub takie, które przecinają się z granicą wymienionych makroregionów i jednocześnie w ich obrębie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

Dłuższy termin na realizację vouchera turystycznego. Rząd zapowiada zmianę przepisów

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 16:50
Przedłużenie do dwóch lat realizacji vouchera turystycznego, przesunięcie do końca grudnia br. terminu zwrotu wypłat do Turystycznego Funduszu Zwrotów czy wsparcie szkolnych sklepików to część rozwiązań, jakie ma przyjąć rząd w I kw. br. - wynika z projektu, który trafił do wykazu prac RM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej ze światową turystyką? Paszporty szczepionkowe nie wystarczą, ożywienie dopiero w 2024 roku

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 08:24
W sytuacji obostrzeń gospodarczych tzw. przepustki podróżne lub paszporty potwierdzające szczepienie nie wystarczą, by ożywić turystykę – uważają analitycy Allianz Research i Euler Hermes. Ich zdaniem wzrost tej branży zacznie się dopiero w 2024 r. – w Europie szybciej niż w USA czy Azji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 670 mln zł wsparcia dla gmin górskich. Dodatkowa pomoc z Funduszu Inwestycji Lokalnych

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 13:57
- 202 gminy położone na terenach górskich otrzymają dodatkową pomoc z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, w wysokości 672 mln zł. To realna odpowiedź na bardzo trudną sytuację związaną z pandemią - oświadczyła rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.
rozwiń zwiń