X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Inwestycje drogowe. Olesno zyska obwodnicę, a kierowcy nową trasę ekspresową

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 10:30
Olesno będzie miało obwodnicę, a krajowa sieć dróg ekspresowych wzbogaci się o prawie 25 kilometrów nowej trasy. Budowa właśnie się rozpoczęła, a w uroczystej inauguracji wziął udział między innymi wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
Inauguracja budowy obwodnicy Olesna
Inauguracja budowy obwodnicy OlesnaFoto: TT/GDDKiA Opole

Olesno to niewielka miejscowość w województwie opolskim. Leży na zachód od Częstochowy i na wschód od Wrocławia. Liczba mieszkańców wynosi prawie 10 tysięcy. Przez środek całej miejscowości przebiega droga krajowa numer 11, która od wielu lat jest utrapieniem dla mieszkańców. „Jedenastka” to regionalny szlak biegnący z Katowic przez Lubliniec, do Kluczborka i dalej na północ. Ruch tranzytowy uprzykrzał życie. Hałas, spaliny, zanieczyszczone powietrze i brak poczucia bezpieczeństwa obniżał komfort życia.

Decyzja o budowie obwodnicy, która na tym odcinku będzie drogą ekspresową zapadła w 2017 roku. Wtedy też pojawiły się pierwsze formalności i wnioski. 20 maja 2019 roku podpisano umowę na realizację obwodnicy. Wartość kontraktu to prawie 700 milionów złotych.


Przebudowa dotychczasowej drogi

Początek przebiegu trasy zlokalizowano na istniejącej drodze krajowej numer 11 w pobliżu miasta Kolo­nia Ciarka w ramach tymczasowego ronda łączącego istniejącą drogę krajową nr 11 z drogą ekspresową S11.

Natomiast koniec tego odcinka zlokalizowany będzie na granicy województwa opolskiego i śląskiego, dowiązując się do istniejącej drogi krajowej nr 11 w pobliżu miejscowości Łomnica poprzez tymczasowy łącznik oraz rondo łączące drogę ekspresową S11 z istniejącą drogą krajową  11.
Realizowane "tymczasowe połączenia" wynikają z etapu przygotowania sąsiednich odcinków drogi ekspresowej dla odcinka w kierunku Bytomia oraz dla odcinka w kierunku granicy z województwem. wielkopolskim.

Projektowana obwodnica będzie docelowo stanowiła fragment drogi ekspresowej S11 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku.

zima a4 shutterstock_501690943 1200.jpg
Dobra wiadomość dla kierowców. Drogowcy przebudują węzeł Kraków-Południe

Znaczna przebudowa infrastruktury

W ramach inwestycji powstaną 24 obiekty mostowe, węzeł Olesno na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką 487 wraz z dwoma rondami oraz kolejne dwa ronda w ciągu obwodnicy.

Wśród zaprojektowanych obiektów mostowych największe z nich to dwa wiadukty nad linią kolejową o długości całkowitej odpowiednio około 135 metrów oraz 126 metrów, zlokalizowane w pobliżu miejscowości Wydzieracz.

Projekt przewiduje także budowę urządzeń ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przebudowę infrastruktury technicznej.  
Nowa trasa zmieni życie mieszkańców Olesna. Będzie przebiegać z dala od terenów zabudowanych.  Zapewni komfort ruchu tranzytowego, tworząc połączenie ponadregionalnej drogi tranzytowej łączącej województwa wielkopolskie, opolskie i śląskie. Realizacja inwestycji umożliwi również skomunikowanie z terenami inwestycyjnymi, wpływając na aktywizację gospodarczą terenów zlokalizowanych w sąsiedztwie drogi krajowej  11 oraz w województwie opolskim.

Planowana obwodnica Olesna stanowić będzie fragment drogi ekspresowej S11, która ma charakter ogólnopolski i docelowo połączy Pomorze Środkowe z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym.

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

Czytaj także

Realizacja drogi ekspresowej S19. Podpisano umowę na budowę nowego odcinka trasy

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 11:55
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na realizację odcinka drogi S19 z Kuźnicy do Sokółki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile kilometrów dróg zbudowała GDDKiA tej zimy? Opublikowano najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 07:30
Zakończyła się zimowa przerwa w inwestycjach drogowych. Formalnie trwa ona od 15 listopada do 15 marca. Łagodne zimy w ciągu kilku ostatnich lat sprawiły, że budowa dróg w ogóle nie była przerywana. Nie inaczej było także w tym sezonie. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad sporządziła podsumowanie zimowych prac.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobra wiadomość dla kierowców. Drogowcy przebudują węzeł Kraków-Południe

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 11:35
Fragment obwodnicy Krakowa, węzeł Kraków – Południe  zostanie przebudowany. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na sporządzenie dokumentacji, która posłuży jako podstawa do przebudowy węzła Kraków – Południe. Węzeł jest fragmentem autostrady A4.
rozwiń zwiń