X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Francja to jeden z najważniejszych partnerów biznesowych Polski. Wymiana handlowa rośnie z roku na rok

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 13:30
Francja jest 4. największym partnerem handlowym Polski pod względem wartości obrotów towarowych. Od momentu przystąpienia do UE polski eksport do Francji wzrósł o niemal 350 proc. Od lat również Polska pozostaje  liczącym się partnerem handlowym Francji. Według danych francuskiego resortu gospodarki w 2020 r. eksport do Polski stanowił 2,2 proc. ogólnego francuskiego eksportu, co sytuuje nasz kraj na 10. pozycji wśród głównych odbiorców francuskich towarów.
La Defense - biznesowa dzielnica Paryża
La Defense - biznesowa dzielnica ParyżaFoto: Shutterstock

– Polskę i Francję od wielu lat łączą intensywne relacje nie tylko na niwie społeczno-kulturalnej, ale także gospodarczej. Francja to jeden z naszych najważniejszych partnerów biznesowych. Dlatego tym bardziej cieszę się ze zwiększonej przez nią w ostatnim czasie chęci dalszego rozwoju i zacieśniania współpracy z państwami Europy Środkowo-Wschodniej, w tym także z Polską – mówił wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin podczas niedawnej wizyty w Paryżu.

Wzrost eksportu o 350 proc.

Według wstępnych danych GUS za 2020 r. Francja jest 4. największym partnerem handlowym Polski pod względem wartości obrotów towarowych (udział w obrotach towarowych Polski ogółem – 4,6 proc.). Z kolei wśród naszych rynków eksportowych Francja od lat również plasuje się na 4. pozycji (5,6 proc. udziału w polskim eksporcie ogółem w 2020 r.). Natomiast pod względem głównych kierunków polskiego importu po raz kolejny znalazła się na 6. miejscu (3,4 proc. udziału).

Do 2020 r. dwustronna wymiana handlowa wzrastała z roku na rok, a w 2019 r. osiągnęła rekordowy poziom ponad 22 mld euro. W 2019 r. polski eksport do Francji wyniósł niemal 13,8 mld euro (wzrost o 10,4 proc. rok do roku), natomiast import – ok. 8,5 mld euro (1,4 proc. rdr). Dodatni bilans handlowy w obrocie towarowym z Francją był wówczas na poziomie ok. 5,3 mld euro.

Od momentu przystąpienia do UE polski eksport do Francji wzrósł o niemal 350 proc. Od lat również Polska pozostaje liczącym się partnerem handlowym Francji. Według danych Ministerstwa Gospodarki, Finansów i Odbudowy Republiki Francuskiej w 2020 r. eksport do Polski stanowił 2,2 proc. ogólnego francuskiego eksportu, co sytuuje nasz kraj na 10. pozycji wśród głównych odbiorców francuskich towarów. Nasza gospodarka plasuje się także na 10. miejscu wśród głównych dostawców towarów do Francji (2,2 proc. udziału).

Polskie firmy nad Sekwaną

Rynek francuski jest duży, innowacyjny, ale panuje na nim silna konkurencja krajowa i międzynarodowa. Jest tam 67 mln konsumentów mających dużą siłę nabywczą. Wielkim atutem gospodarki francuskiej jest duża innowacyjność. Szybko rozwijają się tam sektory wysokich technologii takie jak przemysł lotniczy, samochodowy, chemiczny oraz farmaceutyczny. Na badania i rozwój przeznacza się bardzo duże nakłady, dość powiedzieć, że aż połowa europejskich centrów badań znajduje się właśnie we Francji – czytamy w serwisie kapitalpolski.pl.

Nic dziwnego, że rynek francuski jest obiektem zainteresowania polskich przedsiębiorców. Chcą oni nie tylko tam sprzedawać, ale też trwale wchodzić na ten rynek poprzez większą obecność kapitałową. Sukcesy na tym polu odnoszą m.in. Comarch, Oknoplast, Nowy Styl, Wielton, Amica, Damix, czy Suempol. Niektóre z tych firm mają za sobą udane przejęcia konkurentów na francuskim rynku. Można tu wymienić na przykład przejęcie przez Grupę Nowy Styl firmy Majencia – lidera produkcji mebli biurowych we Francji, który znalazł się w upadłości.

Trzeci zagraniczny pracodawca w kraju

Łączna wartości francuskich inwestycji w Polsce przekracza 18 mld euro, co plasuje Francję w gronie czterech największych inwestorów zagranicznych w Polsce. W Polsce działa blisko 2 tys. firm z francuskimi udziałami, zatrudniających ponad 200 tys. pracowników, co czyni Francję trzecim zagranicznym pracodawcą w kraju. Francja jest reprezentowana głównie w sektorze telekomunikacji, dystrybucji towarów oraz w energetyce. Sieci handlowe z Francji są jednymi z największych graczy w sektorze, a przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej od lat inwestują w zakłady produkcyjne zlokalizowane w Polsce.

Wśród ostatnich większych inwestycji francuskich w Polsce jest budowa nowej fabryki samochodów dostawczych grupy PSA w Gliwicach, która rozpoczęła się w 2019 r. Regularna produkcja ma rozpocząć się w połowie 2022 roku, fabryka ma produkować ok. 100 tys. samochodów dostawczych rocznie. W nowym zakładzie ma znaleźć pracę co najmniej 300 osób. Wartość inwestycji szacuje się na ok. 1,1 mld zł. Na budowę nowego zakładu grupa PSA otrzyma 78,75 mln zł dotacji z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, w ramach "Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej".


paryż covid-19 1200.jpg
"Paryż narusza swobodę świadczenia usług". Ekspert o kontrolach polskich firm we Francji

Paryż staje do wyścigu o atom

Francuski przemysł żywo interesuje się również polskimi planami budowy elektrowni jądrowej. O determinacji Francuzów w walce o kontrakt w Polsce pisała niedawno "Gazeta Prawna". Świadczyć o ty ma fakt, że pod koniec stycznia francuski premier Jean Castex powołał Philippe’a Crouzet na stanowisko Wysokiego Przedstawiciela ds. Współpracy w dziedzinie cywilnej energetyki jądrowej z Polską. Crouzet i prezes francuskiego giganta energetycznego EDF Jean-Bernard Lévy byli w delegacji francuskiego ministra handlu Francka Riestera, która spotkała się na początku lutego m.in. z pełnomocnikiem rządu ds. infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim oraz z ministrem klimatu i środowiska Michałem Kurtyką.

Wysłannik Paryża ma koordynować po stronie Francji inicjatywy związane ze współpracą z Polską i wsparcie różnych ministerstw w tej sprawie. Za kwestie technologiczne ma być odpowiedzialny EDF. Firma w ciągu 12 miesięcy ma przygotować kompleksową ofertę wraz ze schematem finansowym na budowę reaktorów w Polsce tak, by polski rząd mógł ją rozpatrzyć wraz z ofertą Amerykanów. EDF jest największym operatorem energetyki jądrowej na świecie – zarządza 56 reaktorami we Francji i 15 w Wielkiej Brytanii. Koncern, w którym ponad 80 proc. udziałów ma francuski rząd, traktuje Polskę, obok Czech, jako kluczowego potencjalnego klienta w Europie.


Mateusz Morawiecki pap 1200.jpg
Premier: Polska jedynym krajem, gdzie wszystkie te finansowe parametry KE zaznaczyła na zielon

Współpraca obronna Polski i Francji

Niezwykle ważnym obszarem współpracy obu państw jest także sfera militarna. Wzmacnianie polsko-francuskiej współpracy wojskowej było tematem niedawnego spotkania ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka z ambasadorem Francji Fredericem Billetem. Z kolei podczas ubiegłorocznej wizyty w Warszawie prezydenta Emmanuela Macrona i francuskiej delegacji rządowej szef MON rozmawiał z francuską minister ds. sił zbrojnych Florence Parly o współpracy obronnej Polski i Francji.

W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej minister obrony nie wykluczył m.in. współpracy z Francją i Niemcami w kwestii pozyskania nowego czołgu dla polskiej armii.

– Rozważamy różne warianty programu na nowy czołg "Wilk". Decyzja wyznaczy kierunek na rozwój, działanie i kształt naszych wojsk pancernych. A pamiętać należy, że nasze wojska lądowe stanowią trzon obronny NATO na wschodniej flance. Tym bardziej musimy dysponować znaczną siłą konwencjonalną, w tym przede wszystkim nowoczesnymi czołgami. Dlatego nie wykluczam żadnej z opcji pozyskania nowego czołgu, czy to wspólnego programu z Francją i Niemcami, czy też innymi partnerami. Najważniejsza jest korzyść dla naszych sił zbrojnych oraz relatywnie duży udział w nim polskiego przemysłu obronnego – powiedział Mariusz Błaszczak.

Paryż od lat proponuje Warszawie budowę w polskich stoczniach korwet klasy "Gowind" oraz okrętów podwodnych typu "Scorpene".

Nie jest wykluczone, że francuskie stocznie zaproponują także pomoc w budowie fregat rakietowych, przewidzianych w programie  "Miecznik" polskiego MON. 

 


Posłuchaj
05:07 Monika Constant dyrektor Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej ( Ekspres Gospodarczy , Błażej Prośniewski PR1 ) Monika Constant dyrektor Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej, mówi o współpracy Paryża i Warszawy w dziedzinie energetycznej transformacji, energii jądrowej oraz o kooperacji przemysłu obronnego z obu krajów

 


PolskieRadio24.pl/PR1/PAP/kapitalpolski.pl/gazetaprawna.pl/DoS/Błażej Prośniewski 

 

Czytaj także

Polski program jądrowy. Pierwsza elektrownia ma działać w 2033 roku

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 10:00
Podpisanie polsko-amerykańskiego porozumienie współpracy w rozwoju programu energetyki jądrowej w naszym kraju zbiegło się w czasie z aktualizacją programu jądrowego. Dokument został już opublikowany w Monitorze Polskim, a zgodnie z nim pierwsza polska elektrownia jądrowa rozpocznie pracę w 2033 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: Polska jedynym krajem, gdzie wszystkie te finansowe parametry KE zaznaczyła na zielono

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 15:43
- Wchodzimy w rok 2021 z bardzo dobrym stanem finansów publicznych - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektrownia atomowa w Polsce. Wiemy, gdzie może powstać

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 12:02
- Przewidujemy, że w 2033 r. będzie uruchomiony w Polsce pierwszy reaktor jądrowy - zapowiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Brane są pod uwagę dwie lokalizacje: Lubiatowo i Żarnowiec. W opracowaniu koncepcji pomagają nam Amerykanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS zapowiada Polski Nowy Ład. Premier: to wielki program rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 11:36
Reforma służby zdrowia, podwyżka płac oraz wsparcie dla rodzin i seniorów - to niektóre założenia Polskiego Nowego Ładu, które poznaliśmy w nowym spocie. 20 marca Prawo i Sprawiedliwość przedstawi nowy program na najbliższe lata. 
rozwiń zwiń