X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Stanisław Szwed: wsparcie dla seniorów jest jednym z priorytetów rządu

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 12:22
Polityka senioralna to jeden z najważniejszych elementów działań rządu - zapewnił wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/CGN089

- Sytuacja demograficzna wymusi na naszym kraju większe zainteresowanie, ale też większe środki przeznaczone na tę politykę i to się dzieje przez ostatnie cztery lata - mówił wiceminister. Wskazywał w tym kontekście m.in. na wypłaty tzw. trzynastej i czternastej emerytury oraz na waloryzację emerytur i rent.

- Łącznie w tym roku przeznaczymy 36 mld zł dla seniorów - powiedział Szwed.

praca biznes 1200.jpg
Firmy więcej płacą, a konsumenci chcą więcej wydawać. Nowe dane GUS

Rząd stawia na aktywne wsparcie

Wiceminister mówił również o programach realizowanych na rzecz wsparcia dla osób starszych - Senior Plus oraz zakończony już program Aktywność Społeczna Osób Starszych na lata 2015-2020, który - przekonywał udało się zrealizować praktycznie w 100 proc., mimo pandemii.

- W ramach ASOS w latach 2015-2020 z ponad 2000 projektów ponad 700 zostało zrealizowanych, a skorzystało z nich ponad 1,4 mln seniorów. W 2021 r. ASOS zastąpiony został programem Aktywni Plus - mówił Szwed.

- Program Senior Plus będzie kontynuowany na lata 2021-2025. W tym przypadku mamy 300 mln zł, czyli rocznie 60 mln zł. We wcześniejszych latach 2015-2020 powstało w ramach tego programu 970 ośrodków wsparcia seniorów, w tym 308 dziennych domów seniora i 662 klubów seniora. Co istotne, to że ponad 50 proc. domów i klubów powstaje na terenach wiejskich, a to na tym nam najbardziej zależało - wskazywał Szwed.

Miliony złotych na pomoc seniorom

Z kolei w ramach programu Aktywni Plus zapewnione jest na lata 2021-2025 200 mln zł, czyli rocznie około 40 mln zł na wsparcie m.in. w zakresie aktywności społecznej seniorów, cyfryzacji oraz ich bezpieczeństwa.

Szwed mówił również o programie Opieka 75 plus.

- W 2019 skorzystało z niego 435 gmin na kwotę 9,6 mln zł. W 2020 r. było to już ponad 530 gmin na kwotę 21 mln zł. Liczymy w tej chwili dane, ale na ten rok szacujemy, że będzie to około 28 mln zł, bo jest zapotrzebowanie na usługi specjalistyczne- wyliczał wiceszef MRiPS.

- Rozszerzyliśmy też działanie tego programu - na początku był tylko dla małych gmin do 20 tys., a teraz jest dla gmin do 60 tys. To też zwiększyło liczbę chętnych. Umożliwiliśmy też samorządom zlecanie usług opiekuńczych na zewnątrz. Zachęcamy samorządy do korzystania z tego programu, bo on jest niezwykle potrzebny- mówił Szwed.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

Premier: wsparcie dla seniorów będzie jednym z filarów Polskiego Nowego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 10:12
- Wsparcie dla seniorów będzie jednym z filarów Polskiego Nowego Ładu - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. Przypomniał przy tym o dodatkowych świadczeniach dla emerytów i rencistów, które zostały wprowadzone za rządów PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uzdrowiska wznawiają działalność. Jakie zmiany czekają kuracjuszy?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 10:05
11 marca uzdrowiska wznowiły działalność. Leczenie będą mogły rozpocząć osoby, które zaszczepiono dwiema dawkami szczepionki przeciwko COVID-19 lub mają negatywny wynik testu na koronawirusa. Test musi być wykonany nie wcześniej niż 4 dni przed rozpoczęciem pobytu w sanatorium.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyszły emerycie, sam zadbaj o swoją emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 12:51
Jeżeli ktoś może zaoszczędzić na dodatkową emeryturę, to takie oszczędzanie ma sens, bo po zakończeniu aktywności zawodowej pieniądze będą jak znalazł. - Problemem jest to, że u nas część osób nie ma z czego zaoszczędzić - zauważa dr Edyta Wojtyla, ekonomistka.
rozwiń zwiń