X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Stabilizacja na rynku handlu bronią? Kraje Zatoki Perskiej kupują na potęgę

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 10:40
Po raz pierwszy od dwóch dekad międzynarodowe transfery broni nie wzrosły. Jednak ich wartość jest bliska najwyższemu poziomowi od zakończenia zimnej wojny – wynika z raportu Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem.
W magazynie były przechowywane rakiety przeciwlotnicze
W magazynie były przechowywane rakiety przeciwlotniczeFoto: zdjęcie ilustracyjne/shutterstock.com

– Jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy gwałtowny wzrost transferów broni, jaki miał miejsce od początku XXI wieku, ustabilizował się. Skutki gospodarcze pandemii COVID-19 mogą spowodować, że niektóre kraje ponownie przeanalizują swoje plany zakupowe w nadchodzących latach. Jednak w tym samym czasie, u szczytu pandemii w 2020 roku, kilka państw podpisało duże kontrakty zbrojeniowe – stwierdził autor raportu Peter D. Wezeman.

Największy na świecie dostawca broni

Z opracowania Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) wynika, że Stany Zjednoczone pozostają największym na świecie dostawcą broni. Ich udział w światowym eksporcie broni wzrósł między latami 2011-15 a 2016-20 z 32 proc. do 37 proc. W ostatnich pięciu latach USA sprzedały broń do 96 krajów, najwięcej spośród państwa świata. Prawie połowa, 47 proc. transferów uzbrojenia, trafiła na Bliski Wschód, a 24 proc. do Arabii Saudyjskiej.

Według raportu traci na znaczeniu Rosja, drugi największy na świecie eksporter broni. Rosjanie w latach 2016-20 odpowiadali za 20 proc. globalnego handlu bronią. W latach 2011-15 udział ten wynosił 26 proc.

– Ma to związek ze spadkiem o 53 proc. eksportu rosyjskiej broni do Indii. Tej straty nie zrekompensował wzrost sprzedaży uzbrojenia z Rosji do Chin, Algierii oraz Egiptu – uważa współautorka raportu Alexandra Kulimova.

Według niej, eksport broni z Rosji wzrośnie prawdopodobnie w najbliższych latach, gdyż kraj ten podpisał w ostatnim czasie kilka ważnych umów zbrojeniowych, ale będzie zmagać się z dużą konkurencją ze strony USA.

Rosja i Chiny notują straty

Trzecim największym eksporterem broni jest Francja, której udział w światowym handlu bronią w ostatnich pięciu latach wynosił 8,2 wobec 5,6 proc. w latach 2011-2015. Oznacza to wzrost o 44 proc. Największymi odbiorcami francuskiego uzbrojenia są Indie, Egipt i Katar. Natomiast na czwartym miejscu w globalnym zestawieniu eksporterów broni są Niemcy, które zwiększyły między 2011-15 a 2016-20 sprzedaż uzbrojenia o 21 proc. W ostatnich pięciu latach kraj ten odpowiadał za 5,5 proc. światowego handlu bronią. Największymi rynkami zbytu niemieckich firm zbrojeniowych są Korea Południowa, Algieria oraz Egipt.

Z kolei Chiny są drugim czołowym obok Rosji producentem broni, który stracił w ciągu ostatnich lat na eksporcie uzbrojenia. Chiny w latach 2016-20 odpowiadały za 5,2 proc. globalnego handlu bronią. W latach 2011-15 udział ten wynosił 5,6 proc. Odbiorcami chińskiego uzbrojenia były głównie Pakistan, Bangladesz oraz Algieria.

Egipt zbroi się przeciw Turcji

Z raportu SIPRI wynika, że największy wzrost importu uzbrojenia w ciągu ostatniej dekady odnotowano na Bliskim Wschodzie, gdzie trwa strategiczna konkurencja między krajami Zatoki Perskiej. W tym regionie kraje – głównie Arabia Saudyjska, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie – zakupiły latach 2016-20 o 25 proc. więcej uzbrojenia niż w latach 2011-2015.

Eksperci zwracają uwagę, że między 2011-15 a 2016-20 o 136 proc. wzrosła wartość broni importowanej przez Egipt. Ma to związek – jak podkreśla SIPRI – z zaangażowaniem tego kraju w spór z Turcją dotyczący złóż gazu ziemnego we wschodniej części Morza Śródziemnego. Za to w tym samym przedziale czasowym Turcja zmniejszyła import broni o 59 proc. W 2019 roku USA wstrzymały dostawy myśliwców F-35 po zakupie przez Turcję od Rosji rakietowego systemu obrony powietrznej.

 

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS


Czytaj także

Mesko będzie produkować części do rakiet myśliwców F-35

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 16:20
Europejska firma zbrojeniowa MBDA zamówiła w Mesko SA kolejne komponenty do pocisków rakietowych. W ramach tego kontraktu polska spółka po raz pierwszy wyprodukuje części do rakiet powietrze-powietrze będących uzbrojeniem samolotów F-35. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesi przejęli amerykańską legendę. Colt sprzedany

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 19:40
Czeska firma zbrojeniowa Czeska Zbrojovka (CZ) poinformowała, że kupuje 100% akcji amerykańskiego producenta broni Colt. Czesi zapłacą 220 milionów dolarów, oraz wesprą amerykańskie przedsiębiorstwo emisją akcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus uderzył w Rolls-Royce'a. Koncern stracił 5,6 mld dolarów

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 11:11
Skutki koronawirusa dosięgają nie tylko linie lotnicze, ale i producentów samolotów i silników. Jak informuje Reuters, brytyjski producent silników lotniczych Rolls-Royce odnotował za 2020 r. większą od oczekiwań stratę w wysokości 4 miliardów funtów (5,6 miliarda dolarów). To również wynik modelu biznesowego koncernu, który otrzymuje opłatę za używanie silników, a nie ich sprzedaż. A te teraz pracują zdecydowanie rzadziej niż przed pandemią.
rozwiń zwiń