X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rząd nie planuje zmian w systemie wsparcia przedsiębiorców, choć jest otwarty na postulaty

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 07:27
Rok zmagań z pandemią pokazał, że wytrwałość, ciężka praca oraz determinacja polskich przedsiębiorców i pracowników miały decydującą rolę w utrzymaniu dobrego stanu polskiej gospodarki. Ale ważna była też bezprecedensowa pomoc, którą w minionych 12 miesiącach uruchomił rząd – przypomina w komunikacie MRPiT.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Drazen Zigic

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii odniosło się do postulatu oparcia pomocy dla przedsiębiorców na zaostrzonym kryterium spadku przychodów z pominięciem aspektu przynależności do branż, w których działają. Według resortu Na obecnym etapie pandemii nie jest on jednak uzasadniony. Jego realizacja utrudniłaby precyzyjne dotarcie z pomocą do tych przedsiębiorców, których sytuację pogorszył koronawirus, a nie np. cykl koniunkturalny czy wahania sezonowe. Przyznawanie pomocy jedynie na podstawie wspomnianego kryterium oznaczałoby ogromne wydatki ze środków publicznych, czyli de facto z kieszeni wszystkich obywateli. Odbywałoby się to bez gwarancji, że pieniądze i wsparcie trafiłyby do firm bezpośrednio poszkodowanych przez pandemię.

kontrola praca firma przedsiębiorstwo free shutt 1200 .jpg
4,5 mld zł wsparcia w ramach nowej tarczy branżowej. Ochroni blisko 300 tys. firm i ok. miliona pracownikówJesteśmy w czołówce państw UE

Resort podkreśla, że polityka rządu w zakresie udzielania pomocy musi być rozsądna i odpowiedzialna, prospektywna i wyważona. Wspomniane wsparcie dla firm i pracowników było i jest możliwe dzięki wysiłkowi polskich podatników. Dlatego podejmowane działania muszą gwarantować, że pomoc trafi przede wszystkim do tych przedsiębiorców, którzy najmocniej odczuli skutki pandemii i lockdownu. Należy przy tym pamiętać, że obowiązujące obecnie obostrzenia mają charakter w dużym stopniu punktowy i regionalny, nie obejmując całości gospodarki.


Podstawowym celem pomocy było i jest zapewnienie pracownikom stabilności zatrudnienia i utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorców. W ciągu roku wsparcie wyniosło już blisko 200 mld złotych. Wspomniana suma stanowi niemal 9 proc. rocznego PKB Polski. Pozwoliło to m.in. na objęcie ochroną ponad 6,9 mln miejsc pracy. Pod względem skali pomocy finansowej dla przedsiębiorców w stosunku do rozmiaru gospodarki znaleźliśmy się w czołówce państw UE.

Wyniki polskiej gospodarki pokazują, że jest ona bardziej odporna na pandemię niż w przypadku większości krajów UE. Według szacunków Komisji Europejskiej tylko dwa kraje – Irlandia i Litwa – odnotowały w zeszłym roku lepszy wynik w zakresie PKB. Także rynek pracy okazał się odporny na kryzys. Zgodnie z danymi Eurostatu, jesteśmy obecnie na pierwszym miejscu wśród krajów UE z najniższą stopą bezrobocia.

Przesłanki do ostrożnego optymizmu

Ministerstwo rozwoju podkreśla jednak, że polski rząd jak zawsze pozostaje otwarty na rozmowy i postulaty w zakresie korygowania systemu pomocowego – z uwzględnieniem możliwości budżetowych, dbałości o precyzyjne i skuteczne wydatkowanie środków publicznych oraz perspektyw rozwoju pandemii, z którą wciąż zmagać się będziemy w kolejnych tygodniach i miesiącach.Na szczęście w tym roku pojawiają się kolejne dane i przesłanki skłaniające do ostrożnego optymizmu. W CEIDG mamy obecnie więcej zarejestrowanych przedsiębiorców niż przed kryzysem. Korzystne są prognozy rozwoju. Według Banku Światowego wzrost PKB w 2021 roku może wynieść nawet 3,5 proc. Oznaczałoby to, że polska gospodarka – jako jedna z nielicznych w Europie – jeszcze w tym roku osiągnęłaby poziom sprzed wybuchu pandemii.

PolskieRadio24.pl, DoS, md

Czytaj także

Będzie wsparcie dla polskich firm o wartości 1,1 mld euro. KE zatwierdziła program

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 15:18
Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości 1,1 mld euro (ok. 5 mld złotych) mający na celu wsparcie przedsiębiorstw dotkniętych kryzysem w związku z pandemią koronawirusa. Program został zatwierdzony na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa - poinformowała KE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

4,5 mld zł wsparcia w ramach nowej tarczy branżowej. Ochroni blisko 300 tys. firm i ok. miliona pracowników

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 15:50
Z nowych rozwiązań w ramach tarczy branżowej skorzysta ok. 300 tys. firm i ok. 1 mln pracowników, a wsparcie wyniesie ok. 4,5 mld zł - poinformowała Kancelaria Premiera Rady Ministrów. Dodano, że po 29 kwietnia rozpoczną się umorzenia subwencji z tarczy finansowej 1.0.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odroczenie płatności, rozłożenie zobowiązań, umorzenia. 6,4 mld zł ulg dla firm w spłacie podatków

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 15:38
W czasie pandemii Krajowa Administracja Skarbowa udzieliła ulg w spłacie zobowiązań podatkowych na kwotę 6,4 mld zł - poinformował szef MF Tadeusz Kościński. Większość z 75 tys. decyzji dotyczyła odroczenia płatności - wyjaśniła szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska.
rozwiń zwiń