X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zaledwie co trzeci Polak jest zadowolony z zarobków. Większość woli podwyżkę niż benefity

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 13:30
32 proc. badanych Polaków jest zadowolona z otrzymywanych obecnie wynagrodzeń; 45 proc. starała się w ubiegłym roku o podwyżkę, a co trzeci nie robił tego nigdy - informuje serwis Pracuj.pl. Z badania wynika, że Polacy woleliby otrzymywać wyższą pensję zamiast benefitów.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Have a nice day Photo/Shutterstock.com

Większość badanych Polaków nie jest zadowolonych ze swojej pensji – jedynie 32 proc. respondentów twierdzi, że obecne wynagrodzenie spełnia ich oczekiwania, a 37 proc. nie zgadza się z tym zdaniem. Dokładnie tyle samo uważa, że zarabia odpowiednio w stosunku do swoich umiejętności i doświadczenia – wynika z kolejnej odsłony badania "Polacy w środowisku pracy", przeprowadzonego przez analityków Pracuj.pl.

Mniej niż połowa respondentów (45 proc.) starała się w ubiegłym roku o podwyżkę, a co trzeci (32 proc.) nie robił tego nigdy.

firma1200.jpg
Zmiany w umowach o dzieło. Wszystkie informacje mają trafiać do ZUS

Oferty pracy powinny zawierać informację o zarobkach

Polacy mają trudności z rozmawianiem o pieniądzach. Wielu osobom poruszanie kwestii finansowych wydaje się niezręczne, nawet w takich sytuacjach jak rozmowa o pracę. Tylko 28 proc. spośród ankietowanych osób przyznało, że dzielą się informacjami na temat zarobków z innymi. Trudno się więc dziwić, że tylko połowa respondentów (49,5 proc.) ma w swojej opinii wiedzę, jak na tle konkurencji wypadają ich zarobki – czytamy w opracowaniu.

Tylko połowa zatrudnionych respondentów (50 proc.) uznała, że system wynagrodzeń pracowników obowiązujący w ich miejscu pracy jest jasny i zrozumiały. Natomiast blisko co czwarty (23 proc.) nie zgodził się z tym stwierdzeniem, a 27 proc. nie miało określonego zdania. Negocjować wysokość wynagrodzenia potrafi – według własnej oceny – 37 proc. badanych.

Badanie pokazało także, iż 71 proc. respondentów uznaje, że oferty pracy powinny zawierać informację o dokładnych lub przybliżonych zarobkach na stanowisku, którego dotyczy rekrutacja.

kobieta 1200 shutter.jpg
Eksperci: kobiety zarabiają mniej od mężczyzn, a pandemia osłabia ich pozycję na rynku pracy

Na pierwszym miejscu pakiety medyczne

Jeśli chodzi o korzyści pozapłacowe, jak m.in. pakiet medyczny, dodatkowy urlop, ubezpieczenie – znalazły się one na czwartym miejscu piramidy deklarowanych potrzeb. Jednak w rywalizacji z bezpośrednim wynagrodzeniem zazwyczaj przegrywają, nawet jeśli mają wysoką wartość. Aż 60 proc. osób wybrałoby dodatkowe wynagrodzenie niezależnie od tego, czy oferowany profit miałby wartość wyższą od kwoty podwyżki.

Kolejne 38 proc. respondentów uznało, że wybrałoby "cenniejszy" benefit, ale tylko w sytuacji, gdy pokrywałby się on z ich zainteresowaniami. Tylko 3 proc. ankietowanych wolałoby jakiekolwiek świadczenie pozapłacowe zamiast podwyżki.

Nie oznacza to jednak, że Polacy nie cenią sobie benefitów. Na pierwszym miejscu wśród nich znalazły się pakiety medyczne (42 proc. wskazań). Takie dodatkowe świadczenia są oferowane w 24 proc. firm. W pierwszej trójce najbardziej pożądanych znalazły się także dodatkowy płatny urlop (37 proc.) oraz ubezpieczenie na życie (34 proc.).

 

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

1,2 tys. euro miesięcznie dla 120 osób. Niemcy eksperymentują z dochodem podstawowym

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 11:30
Niemcy testują dochód podstawowy. W ramach przeprowadzonego przez naszego zachodniego sąsiada eksperymentu 120 losowo wybranych mieszkańców kraju przez najbliższe trzy lata będzie otrzymywało 1200 euro miesięcznie – informuje serwis biznesinfo.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwarte miejsce w UE. Polski rynek pracy w dobie pandemii trzyma się bardzo dobrze

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 15:35
W 2020 r. na skutek COVID-19 liczba przepracowanych godzin pracy w Polsce spadła o 3,5 proc. To i tak niewielki spadek na tle globalnej średniej i czwarty wynik w UE - podał Polski Instytut Ekonomiczny, powołując się na raport Międzynarodowej Organizacji Pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz mniejszy entuzjazm wobec pracy zdalnej. Wiele osób widzi jej negatywny wpływ na życie prywatne

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 09:45
25 proc. pracowników chce pracować całkowicie zdalnie, a 65 proc. chciałoby modelu hybrydowego: trochę zdalnie, a trochę w biurze. 20 proc. ankietowanych mówi, że w związku z pracą zdalną pogorszyły się ich relacje z kolegami z firmy. Z kolei 38 proc. polskich menedżerów ocenia negatywnie wpływ pracy zdalnej na życie prywatne - wynika z badań Grafton Recruitment i CBRE oraz Deloitte. 
rozwiń zwiń