X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jaka będzie rola polskich kolei w unijnym Zielonym Ładzie?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 15:20
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział, że Polska będzie dążyć do systematycznego zwiększania udziału kolei w systemie transportowym kraju. Chodzi zarówno o przewozy pasażerskie, jak i towarowe. Szef resortu infrastruktury wziął udział w konferencji poświęconej wprowadzaniu tak zwanego Zielonego Ładu w transporcie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Materiały prasowe

Zielony Ład, to zbiór inicjatyw politycznych opracowanych przez Komisję Europejską. Ich celem jest osiągnięcie tak zwanej neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Jednym z ważnych elementów Zielonego Ładu jest zrównoważony transport. Celem jest tu przede wszystkim rozbudowa systemów transportu zbiorowego i ograniczenie emisji zanieczyszczeń.

Przewozy kolejowe są bardziej ekologiczne 

Szef resortu infrastruktury powiedział, że od wielu lat udział transportu kolejowego w przewozach towarów był zbyt mały, by sprostać wymogom stawianym w założeniach Zielonego Ładu. Zdecydowaną większość wolumenu w tym zakresie stanowił transport drogowy, który charakteryzuje się dużą emisyjnością zanieczyszczeń.

Także kolejowy transport pasażerski miał wiele nierozstrzygniętych barier. Przedstawiciele resortu zwracali uwagę na tzw. zwane wykluczenia komunikacyjnego, które powodowało między innymi stagnację ekonomiczną całych regionów Polski.


shutterstock_pociąg podróżni pkp 1200.jpg
Rekordowe zainteresowanie samorządów programem #KolejPlus. Wiemy, ile wniosków przeszło do drugiego etapu

Kolej Plus 

Od kilku lat wprowadzane są programy które mają poprawić konkurencyjność kolei i uczynić ją najbardziej ekologicznym środkiem transportu zbiorowego.

Walce z wykluczeniu komunikacyjnemu ma służyć program Kolej Plus, który polega na rewitalizacji nieużywanych tras kolejowych i przywracania lokalnych połączeń pasażerskich. W tej chwili trwają konsultacje z samorządami , które dotyczą zgłoszonych projektów.

Nowego typu dworce 

Prezes PKP Krzysztof Mamiński powiedział, że spółka ma już wiele dokonań, a dzięki nim kolej staje się bardziej ekologiczna. Na pierwszym miejscu wymienił tak zwane dworce systemowe. Są to budynki zasilane energią odnawialną.

Modułowa architektura sprawia, że bez problemu mogą być rozbudowywane w zależności od liczby pasażerów. Takie dworce są również wyposażone w pompy ciepła. Pierwszy taki dworzec kolejowy został otwarty we wrześniu 2015 roku w Nasielsku.

W wielu przypadkach w zabytkowych budynkach montowane są nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na oszczędność energii i na redukcję zanieczyszczeń. Program zakłada generalny remont około dwustu dworców w całym kraju.


PKP Intecity FREE 1200.jpg
Rok 2020 na torach. Co zmienił w planach PKP ?

Farmy słoneczne PKP

Co więcej na wybranych terenach należących do PKP montowane są panele fotowoltaiczne, które wytwarzają energię elektryczną ze światła słonecznego. Spółka rozpoczęła także działalność wypożyczalni rowerów i samochodów elektrycznych.

Prezes spółki zapowiedział, że cena wypożyczenia będzie uzależniona od tego, czy dana osoba będzie korzystała z połączeń kolejowych. Mniej zapłacą ci, którzy będą mogli się pochwalić biletem. Mamiński podkreślił, że takie rozwiązania stawiają polską kolej w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o ekologię.

Inwestycje w nowy tabor kolejowy

Prezes państwowego przewoźnika dalekobieżnego Marek Chraniuk zapowiedział natomiast inwestycje w nowoczesny tabor. Przypomniał, że program inwestycyjny, przedstawiony kilka lat temu jest wart łącznie aż siedem miliardów złotych. Dodatkowo PKP inwestuje w elementy zrównoważonego transportu takie jak ścieżki rowerowe i wypożyczalnie, a także budowa systemów Parkuj i Jedź dla zmotoryzowanych.

 

 

IAR/Aleksander Pszoniak/sw


Czytaj także

Poprawią konkurencyjność, komfort podróży i bezpieczeństwo. PKP PLK podsumowały inwestycje z funduszy UE

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 15:54
PKP Polskie Linie Kolejowe są największym beneficjentem unijnego funduszu "Łącząc Europę". Przedstawiciele rządu wraz z kolejarzami podsumowali inwestycje, które są współfinansowane przez fundusz i przedstawili wstępne plany dotyczące nowej, unijnej perspektywy finansowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Horała: będzie blisko 200 dodatkowych kilometrów tras kolejowych do CPK

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 11:11
Powstanie blisko 200 km więcej nowych linii kolejowych w stosunku do pierwotnych koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował o tym w czwartek, w audycji radia RDC wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejarze zmodernizują trasy na Śląsku. Jest umowa ws. nadzoru nad inwestycją

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 12:00
Kolejarze wyremontują linię z Nakła Śląskiego do stacji Chorzów Batory. Będzie to jedna z największych tego typu inwestycji na Śląsku. Dziś zarządca sieci PKP Polskie Linie Kolejowe podpisał umowę na nadzór nad inwestycją.
rozwiń zwiń