X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wiosenna korekta rozkładu jazdy na kolei. Sprawdź, co się zmieni

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 13:27
Podróżni korzystający z połączeń kolejowych muszą przygotować się na bardzo duże zmiany. W najbliższy weekend, w nocy z soboty na niedzielę w życie wejdzie wiosenna korekta rozkładu jazdy na kolei. Oznacza to, że zmienią się godziny niektórych połączeń. Pasażerowie muszą też uważać na utrudnienia związane z pracami remontowymi. Co więcej niektóre połączenia zostaną zawieszone, a inne mogą zostać poprowadzone objazdami.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Matthew Nichol

Szczególną uwagę na wiosenny rozkład jazdy muszą zwrócić podróżni, korzystają z połączeń kolejowych w Warszawie i okolicach.
Największe zmiany w kursowaniu pociągów  będą wynikać z rozpoczętej w ubiegłym roku przebudowy Dworca  Warszawa Zachodnia. To największa w Polsce stacja pod względem liczby kursujących pociągów. Średnio na dobę przejeżdża przez nią około 1000 pociągów aglomeracyjnych, regionalnych, dalekobieżnych krajowych i międzynarodowych.

Ważne informacje dla podróżujących przez Warszawę

Przebudowa Warszawy Zachodniej to kolejny etap modernizacji linii średnicowej. Kolejarze zapowiadają poprawę komfortu i montaż wielu udogodnień. Planowane są nowe zadaszone perony, ruchome schody, windy, system informacji oraz szerokie przejścia.

Modernizacja sprawi, że poprawi się jakość podróży zarówno aglomeracyjnych, jak i dalekobieżnych. Ale, żeby mogło być lepiej przez jakiś czas będzie trochę gorzej.

Kolejny etap prac przy budowie nowej Warszawy Zachodniej rozpocznie się 26 marca. Zakres robót rozszerzy się na dwa perony oraz jeden tor linii dalekobieżnej między Warszawą Zachodnia a Centralną. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz PKP Intercity przygotowały zmienione trasy dla pociągów dalekobieżnych.

26 marca zostaną wyłączone z użytku dwa perony linii dalekobieżnych nr 6 i nr 7. Prace wymagają wstrzymania ruchu pociągów na jednym torze linii dalekobieżnej pomiędzy Warszawą Zachodnią a Warszawą Centralną. To oznacza, że część pociągów zostanie skierowanych na tak zwaną linię obwodową, czyli od dawna planowany objazd linii średnicowej. Jednym z najważniejszych elementów tego objazdu jest stacja Warszawa Gdańska.
Kolejarze zapewniają, że po modernizacji jest ona przygotowywana na przyjęcie większej liczby pasażerów. Na trzech peronach będą schody ruchome, które ułatwią drogę do przejścia i komunikacji miejskiej. Dwie nowe kładki będą natomiast gotowe dopiero w połowie roku.

Na stację Warszawa Gdańska zostanie skierowanych 40 pociągów. Chodzi między innymi o połączenia z Gdańska, Krakowa, Bydgoszczy, Łodzi, Bielska – Białej i Poznania. Część połączeń zostanie dodatkowo skierowana na stację Warszawa Wschodnia. Natomiast dla dziewięciu połączeń Warszawa Gdańska będzie jedynym miejscem postoju w stolicy. Chodzi o relacje z Olsztyna, Białegostoku, Zielonej Góry, Wrocławia, czy Łodzi Fabrycznej.

Niektóre pociągi dalekobieżne zaczną lub skończą bieg na dworcu Warszawa Wschodnia. Będą to między innymi relacje z Terespola, Przemyśla,  Brześcia, Kielc i Kołobrzegu. Kilka dalekobieżnych połączeń zostanie skierowanych na tory aglomeracyjne w Warszawie. To oznacza, że pociągi te zatrzymają się na dworcu Warszawa – Śródmieście, ale ominą największy stołeczny dworzec – Warszawa Centralna. Niestety prace remontowe spowodują, że osiem relacji, głównie na trasie Warszawa – Kraków, zostanie zawieszonych.

14 marca zostanie uruchomiona stacja Warszawa Główna. Z jej peronów będą korzystać podróżni niektórych połączeń Polregio, Kolei Mazowieckich i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

KOLEJ.jpg
Kolej bardziej dostępna. Podpisano pierwszą umowę w ramach programu Kolej Plus

Utrudnienia także w innych regionach

Kolejarze zapowiadają kontynuację modernizacji Krakowskiego Węzła Kolejowego. Ze względu na prowadzone prace, na odcinku Kraków Główny – Podłęże pociągi nie będą jeździć w dzień, a w godzinach 9:50 – 14:00 ruch będzie jednotorowy. Podobne zmiany – dzienna przerwa w kursowaniu składów oraz ruch jednotorowy - zostaną wprowadzone na linii kolejowej łączącej Kraków Główny ze Skawiną, na której będą prowadzone prace modernizacyjne. Po jednym torze pociągi będą kursować także na szlaku wjazdowym do stacji Kraków Główny, co spowoduje początek prac przy budowie trasy S7 i przebudowie al. 29 Listopada.

Na utrudnienia muszą się też szykować pasażerowie korzystający z linii Kraków – Zagórze oraz na trasach Warszawa – Przemyśl, Lublin – Łuków, czy Hrubieszów – Zamość. Prace torowe spowodują zawieszenie ruchu na niektórych odcinkach. Wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa. Z powodu remontu trasy kolejowej Poznań – Szczecin, niektóre składy zostaną skierowane na objazdy, inne relacje zostaną skrócone.
Od 4 do 18 maja będą natomiast prowadzone prace modernizacyjne na odcinku Szczecin Główny – Szczecin Port Centralny. W tym czasie 4 pary pociągów kursujących z i do Świnoujścia będą jeździć trasą z pominięciem stacji Szczecin Główny, zatrzymując się na stacji Szczecin Dąbie. 6 innych par pociągów będzie na niej zmieniać kierunek jazdy.

14 marca na wybranych dworcach pojawią się mobilni informatorzy, którzy wskażą najważniejsze zmiany w rozkładzie, a także doradzą, jakie połączenia wybrać. Informacje o zmianach znajdują się także na stronach internetowych przewoźników oraz na Portalu Pasażera zarządzanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe.

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

Czytaj także

Dworzec Warszawa Główna wraca do gry. Obsłuży ruch aglomeracyjny i regionalny

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 15:40
14 marca na stacji Warszawa Główna po długiej przerwie znów pojawią się pociągi pasażerskie. Dworzec będzie obsługiwał przede wszystkim ruch aglomeracyjny, regionalny i lokalny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolej bardziej dostępna. Podpisano pierwszą umowę w ramach programu Kolej Plus

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 14:50
Pierwszy podpisany projekt w ramach programu Kolej Plus dotyczy przywrócenia kolei pasażerskich do Kozienic w województwie mazowieckim. W sprawie pozostałych inwestycji toczą się rozmowy na temat szczegółów programu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozwój polskiej infrastruktury. "W każdym regionie Polski toczą się inwestycje w drogowe lub kolejowe"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 10:41
- Dla nas najważniejsze jest to, że w każdym regionie kraju toczą się ważne inwestycje drogowe i kolejowe. Nie ma takiego regionu w Polsce, gdzie sprawa komunikacji byłaby zaniedbywana i na tym nam bardzo zależy - powiedział o rozwoju polskiej infrastruktury w kontekście rozpoczęcia budowy tunelu w Świnoujściu Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury.
rozwiń zwiń