X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ponad 11 mld zł dla Polski Wschodniej w nowej perspektywie funduszy UE. Ruszają konsultacje

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 11:10
Ruszają konsultacje społeczne programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027. Potrwają one do 8 kwietnia. Jak poinformowała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, budżet programu opiewa na 11,4 mld zł.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrzej Rostek / shutterstock.com

- Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej jest jedynym z programów w perspektywie 2021-2027, który będzie dysponował większą alokacją niż w perspektywie 2014-2020 - powiedziała podczas briefingu online Jarosińska-Jedynak.

11,4 mld zł w programie dla Polski Wschodniej

Jak dodała, 11,4 miliarda zł to budżet programu dla Polski Wschodniej w nowej perspektywie Funduszy Europejskich na lata 2021-2027.

gowin 1200 .jpgJarosław Gowin zapowiada nową politykę przemysłową Polski. Ma się ona opierać na funduszach UE

Program po konsultacjach trafi do uzgodnień Rady Ministrów

- Dziś rozpoczynamy konsultacje społeczne programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, które potrwają do 8 kwietnia. Po konsultacjach zbieramy uwagi i te uwagi wprowadzamy do dokumentu. Przygotowujemy go po uwagach przedstawionych przez wszystkich zainteresowanych. W maju planujemy przekazanie dokumentu na Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego do uzgodnień. Następnie, na przełomie II i III kwartału przeprowadzimy uzgodnienia w ramach Rady Ministrów - tłumaczyła wiceminister.


Posłuchaj
00:19 konsultacje 1.mp3 Ruszyły konsultacje społeczne programu „Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-27”. Jego budżet to przeszło 11 miliardów złotych. Głównym celem programu jest utrwalenie konkurencyjności gospodarki i wyższa jakość życia w Polsce Wschodniej./IAR/.

 

Zaakceptowany przez rząd program będzie negocjowany z Komisja Europejską, potem ruszą konkursy

Jak dodała, dokument musi uzyskać akceptację Rady Ministrów, tak aby można było przekazać go do negocjacji z KE.

- Po oficjalnych negocjacjach z Komisją Europejską będziemy mogli rozpoczynać konkursy. Jeżeli wszystko się uda przeprowadzić zgodnie z planem (...) to zakładamy, że pierwsze konkursy, nabory wniosków powinniśmy uruchomić na przełomie 2021 i 2022 r." - powiedziała wiceminister.


Posłuchaj
00:25 konsultacje 2.mp3 Program jest kontynuacją poprzedniego o nazwie „Polska Wschodnia 2014-2020”, ale tym razem swoim zasięgiem objął również województwo mazowieckie, z wyłączeniem Warszawy i 9 otaczających ją powiatów./IAR/.

 

Z programu oprócz pięciu województw wschodnich skorzysta również część woj. mazowieckiego

Przypomniała, że do tej pory z programu dla Polski Wschodniej korzystało pięć województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.


Ursula podpisanie 1200 PAP.jpg
Przepisy ws. Funduszu Odbudowy przyjęte przez unijne kraje. Polska jednym z największych beneficjentów

- W nowej perspektywie budżetowej dołączy do nich również część województwa mazowieckiego – oprócz Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów – czyli region statystyczny mazowiecki regionalny - tłumaczyła.

Program skoncentrowany na czterech zadaniach

Jak mówiła, nowy program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej będzie koncentrował się na czterech głównych obszarach: przedsiębiorczość i inwestycje; energia i klimat; spójna sieć transportowa oraz kapitał społeczny, turystyka i usługi uzdrowiskowe.


Posłuchaj
00:12 konsultacje 3.mp3 Poza częścią Mazowsza program dotyczy województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Na stronie internetowej polskawschodnia.gov.pl oprócz programu i formularza do przekazania uwag, znajdują się również adresy punktów informacyjnych i porady./IAR/.

 

- Głównym celem naszego programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej będzie utrwalenie warunków sprzyjających konkurencyjności gospodarki, ale również wyższej jakości życia w Polsce Wschodniej - powiedziała.


shutterstock_stok narciarze 1200.jpg
Pomoc dla turystyki w Polsce Wschodniej. 60 mln złotych na pożyczki dla firm

Środki z programu trafią m.in. na start-upy, infrastrukturę transportową, drogi i koleje, rozwój turystyki

Jak tłumaczyła wiceminister, Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej będzie "naturalną kontynuacją inwestycji w obszarach, o których rozwój dbaliśmy do tej pory".

- Nadal chcemy inwestować w innowacje biznesowe, chcemy wspierać start-upy, w ramach Platform Startowych, czy rozwijać infrastrukturę transportową, poprzez niskoemisyjny transport publiczny w miastach, a także ponadregionalną sieć dróg i kolei - mówiła.

Jarosińska-Jedynak poinformowała, że z uwagi na następstwa COVID-19 "chcemy rozwijać potencjał turystyczny regionu, chcemy inwestować właśnie w te branże, które najbardziej zostały dotknięte pandemią".


euro pieniądze 1200.jpg
Fundusze Europejskie: ponad miliard euro dla Podlasia na lata 2021-2027. To 839 euro na mieszkańca regionu

Można zgłaszać uwagi do programu

Przekazała, że program – jako dokument - jest dostępny na stronach funduszeeuropejskie.gov.pl i polskawschodnia.gov.pl/konsultacje.

Na tej stronie również znajduje się formularz do zgłaszania uwag. Do udziału w konsultacjach resort zaprasza wszystkich zainteresowanych: samorządowców, przedsiębiorców, partnerów gospodarczych i społecznych, przedstawicieli środowisk akademickich i naukowych, a przede wszystkim mieszkańców.

Program Polski Wschodniej to już setki wspartych projektów

Jarosińska-Jedynak przypomniała, że program Polski Wschodniej z perspektywy 2014-2020 nadal trwa.

- Do tej pory zrealizowaliśmy w nim 2,5 tysiąca projektów, nabory dla przedsiębiorców jeszcze trwają.

Wśród dotychczasowych efektów tego programu wiceminister wymieniła m.in. wsparcie ponad 3 tysięcy przedsiębiorstw generujące inwestycje prywatne o wartości 1,5 miliarda złotych; wejście na nowe rynki zagraniczne około 240 przedsiębiorców; stworzenie ponad 2 tysięcy miejsc pracy; zakup 322 sztuk ekologicznego taboru dla komunikacji miejskiej w stolicach województw.


euro pieniądze 1200.jpg
Do Polski płyną fundusze unijne. Najwięcej z nich trafi na inwestycje w latach 2022-2025

Województwa z regionów wschodnich mogą też korzystać z programów regionalnych

"Warto nadmienić, że Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej to nie jedyny program, z którego będą korzystały województwa z makroregionu. Każde z tych województw w nowej perspektywie budżetowej będzie miało do dyspozycji środki pochodzące z programu regionalnego" - powiedziała.

Makroregion Polski Wschodniej to 40 proc. Polski, odpowiada za 20 proc. PKB kraju

Jak informuje MFiPR, Makroregion Polski Wschodniej obejmuje ponad 40 procent powierzchni kraju i jest zamieszkany przez niemal 10,5 miliona osób. To 27 procent ludności Polski. Na tym obszarze znajduje się 286 miast, z których tylko 8 ma więcej niż 100 tysięcy mieszkańców, a z kolei 202 liczą mniej niż 15 tysięcy mieszkańców. 60 miast to miasta średniej wielkości tracące funkcje społeczno-gospodarcze.

Polska Wschodnia odpowiada za wytwarzanie niemal 20 procent produktu krajowego brutto (PKB). Wartość PKB na jednego mieszkańca w tych województwach waha się od 67 do 84 procent średniej krajowej i od 48 do 60 procent średniej unijnej.

IAR, PAP, jk

Czytaj także

Miliardy z funduszy europejskich w Krajowym Planie Odbudowy po koronawirusie

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 18:56
O unijnym wsparciu dla naszej gospodarki mówił w radiowej Jedynce Waldemar Duda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundusze Europejskie: ponad miliard euro dla Podlasia na lata 2021-2027. To 839 euro na mieszkańca regionu

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 16:19
Trwają konsultacje założeń Umowy Partnerstwa – dokumentu określającego, w co zostaną zainwestowane Fundusze Europejskie w przyszłej perspektywie finansowej UE na lata 2021-27. Dzisiejsze spotkanie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zorganizowało w województwie podlaskim, do którego ma trafić ponad 1 mld euro.
rozwiń zwiń