X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kredytobiorca wbrew własnej woli? Jak ustrzec się oszustwa i co zrobić, jeśli już do niego dojdzie

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 07:30
W IV kwartale 2020 r. próbowano wyłudzić 1.943 kredyty, na łączną kwotę 67,3 mln zł. W całym 2020 roku zablokowano 6,9 tys. prób takich wyłudzeń o łącznej wartości 253,8 mln zł. Każdego dnia jesteśmy narażeni na działalność cyberoszustów działających w świecie finansów. Jak się przed nimi ustrzec i co zrobić, kiedy już padniemy ofiarą przestępstwa?
Przestępcy stale doskonalą metody okradania internetowych kont oraz wyłudzeń bankowych kredytów na podrobione dokumenty
Przestępcy stale doskonalą metody okradania internetowych kont oraz wyłudzeń bankowych kredytów na podrobione dokumentyFoto: EugeneEdge/shutterstock

Jeszcze kilkanaście lat temu wyłudzenie kredytu możliwe było tylko we współpracy z nieuczciwym pracownikiem banku, ponieważ banki udzielały pożyczek wyłącznie w oddziałach i pod warunkiem okazania dowodu oraz weryfikacji podpisu.

Dzisiaj jednak kredyt można wziąć nie wychodząc z domu, na podstawie wpisanych do formularza danych z dowodu osobistego. Nie trzeba okazywać dokumentu, co sprzyja oszustwom.


1200_haker_shutterstock.jpg
Oszuści znowu atakują. Podsyłają aplikację do odebrania przesyłki, a potem czyszczą konto

Oszustowi wystarczy kserokopia

Do zawarcia umowy niewielkiej pożyczki wystarczy dowód osobisty. Nawet nie koniecznie w formie fizycznej, wystarczą bowiem tylko dane w nim zawarte. Podrobienie dowodu osobistego nie musi nawet wiązać się z jego kradzieżą.

Oszustowi wystarczy kserokopia lub skan dokumentu, by wejść w posiadanie odpowiednich danych lub wykonać fałszywkę. Dlatego nie wolno przesyłać nikomu zdjęć i skanów dokumentów e-mailem ani pozwalać na skanowanie i kserowanie ich w miejscach do tego nieuprawnionych.

W IV kwartale 2020 r. próbowano wyłudzić 1.943 kredyty, na łączną kwotę 67,3 mln zł. Aż 9 z tych prób dotyczyło bardzo wysokich kwot przekraczających milion złotych, z czego największa dotyczyła 4,4 mln zł.

W całym 2020 roku zablokowano 6,9 tys. prób wyłudzeń kredytów o łącznej wartości 253,8 mln zł – wynika z raportu infoDOK przygotowywanego cyklicznie przez Związek Banków Polskich. To pokazuje skalę zjawiska, szczególnie, że tak naprawdę nie wiemy ile prób zakończyło się sukcesem, rozpoczynając problemy – a często nawet dramaty – niewinnej osoby.

Niestety, najczęściej ofiara tego typu przestępstwa dowiaduje się, że jest "kredytobiorcą" w chwili, gdy banku lub firma pożyczkowa przysyła monit o niezapłaconej racie. Zdarza się także, że oszuści płacą dwie, trzy raty, by odsunąć w czasie moment wykrycia oszustwa i szybszą możliwość ustalenia sprawcy.


technologie 1200 free cyber haker hasło
Nieautoryzowane transakcje bankowe staja się plagą. Banki nie zawsze postępują zgodnie z przepisami

Samo zapytanie jest jednoznacznym sygnałem

Jeśli pojawiają się najmniejsze nawet podejrzenia, że dokumenty lub dane zostały skradzione, a więc ktoś mógłby zaciągnąć pożyczkę na pozyskane dane, warto sprawdzić czy do takiej właśnie sytuacji nie doszło. Jest na to kilka sposobów.

Przede wszystkim należy sprawdzić historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. BIK to instytucja gromadząca i przetwarzająca dane o wszystkich pożyczkach zaciąganych w bankach i SKOK-ach. Można tam znaleźć dane o kredytach spłacanych terminowo i zaległościach płatniczych.

To w BIK-u banki sprawdzają zdolność kredytową pożyczkobiorców, więc tam właśnie pojawiają się także zapytania z banków o zdolność kredytową potencjalnego pożyczkodawcy. Już samo takie zapytanie – jeśli to nie my wnioskowaliśmy o kredyt – jest jednoznacznym sygnałem, że ktoś próbuje wykorzystać nasze dane.

W pierwszej kolejności należy założyć konto w portalu BIK, do czego potrzeby jest ważny dokument tożsamości. Następnie można aktywować Alerty BIK, które w formie wiadomości SMS poinformują, że ktoś wykorzystuje nasze dane. Alerty działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Koszt takiej usługi zaczyna się od 24 zł za rok.

Poza tym, informacje o zaciągniętych zobowiązaniach kredytowych można sprawdzić także w BIG – Biurze Informacji Gospodarczej, KRD – Krajowym Rejestrze Długów oraz ERIF – Biurze Informacji Gospodarczej.

Podstawowe działania

Jeśli już doszło do sytuacji, że ktoś wziął kredyt podając twoje dane, a wcześniej nie zgłosiłeś zgubienia lub kradzież dowodu osobistego, należy skontaktować się z bankiem lub instytucją pożyczkową i poinformować ich o zaistniałej sytuacji. Następnie należy:

  • poprosić o okazanie umowy kredytowej i porównanie podpisu umieszczonego na umowie (oczywiście tylko w sytuacji, gdy kredyt był brany w oddziale);
  • wykazać, że pieniądze nie trafiły na twoje konto, przedstawiając na przykład wyciąg z rachunku, sytuacja się skomplikuje jeśli oszust jednocześnie założyć rachunek bankowy na skradzione dane;
  • wykazać, że opłata weryfikacyjna, która jest jednym z podstawowych warunków udzielenia pożyczki online, nie została zapłacona z twojego konta;
  • złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na policji lub w prokuraturze.

 To działania, które można wykonać samodzielnie bez angażowania środków i instytucji zewnętrznych. Jeśli nie przeniosą pozytywnego efektu i tak nie będą wykonane na marne, ponieważ każdy z powyższych elementów będzie stanowił korzystna przesłankę w ewentualnym późniejszym postępowaniu sądowym.

Trzeba mieć się na baczności

Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu w banku? Przede wszystkim pilnować własnych dokumentów tożsamości, nie udostępniać swoich danych za pośrednictwem stron internetowych w poczcie elektronicznej.

Nie należy pozwalać na kopiowanie dokumentu w miejscach, które nie są do tego formalnie uprawnione i przede wszystkim mieć się na baczności otwierając podejrzane e-maile z załącznikami lub linkami, bo tak właśnie najczęściej przestępcy wyłudzają nasze dane.

Jeśli doszło do kradzieży lub zgubienia dokumentu, należy możliwie szybko zastrzec taki dowód osobisty. Można to zrobić w banku – najłatwiej w swoim – osobiście, a każdy inny również przyjmie takie zgłoszenie, lub pod numerem telefonu 828 828 828 do Systemu Zastrzegania Kart, gdzie można też głosić zgubienie kart płatniczych. Można także skorzystać e stron www.bik.pl lub www.DokumentyZastrzezone.pl.

Informacja o zastrzeżeniu od razu trafi do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych, prowadzonego przez Związek Banków Polskich, a z niego do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowej, Poczty Polskiej, a nawet notariuszy, hoteli, niektórych wypożyczalni czy agencji nieruchomości.

Jeżeli ktoś spróbuje posłużyć się zastrzeżonym dokumentem, operacja zostanie zablokowana, a do wyjaśnienia sprawy wzywana jest Policja. Zgłoszenie o kradzieży lub zgubieniu przyjmuje także Policja.

Jeśli nie planujesz w najbliższej przyszłości brać pożyczki, możesz także zastrzec swój numer PESEL w darmowej usłudze Bezpieczny PESEL. Informacje o tym uzyska większość firm pożyczkowych. Jeśli ktoś będzie próbował wziąć chwilówkę na twoje dane, jego wniosek automatycznie zostanie odrzucony.

 


PolskieRadio24.pl, DoS


Czytaj także

Wyłudzili 420 tys. zł poprzez portale randkowe. Dwaj Nigeryjczycy w rękach policji

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 07:51
Dwaj Nigeryjczycy, którzy oszukali co najmniej 7 kobiet na kwotę ok. 420 tys. złotych zostali zatrzymani przez policję. Mężczyźni podawali się za amerykańskich żołnierzy, lekarzy z Syrii, czy inżynierów i wyłudzali od kobiet pieniądze poprzez portale randkowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyberatak na CD Projekt: naruszone wewnętrzne systemy, kurs spółki w dół

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 10:06
CD Projekt poinformował, że padł ofiarą ataku hakerskiego. Według firmy, haker uzyskał dostęp do sieci wewnętrznej i przechwycił część danych. Kurs spółki na GPW w dół o ok. 5 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK: Walentynki to także czas żniw dla oszustów

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 11:30
Zaproszenia na fałszywe portale randkowe w celu wyłudzenia danych, pozorne promocje czy podróbki znanych firm to niektóre pułapki, na które mogą się natknąć klienci w związku z Walentynkami, obchodzonymi 14 lutego - przestrzega UOKiK i radzi, na co uważać podczas zakupów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Długi Polaków w 2020 r. przekroczyły 81 mld zł. Znamy wyniki nowego raportu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 10:31
Ponad 2,8 mln Polaków nie radziło sobie z terminową spłatą zobowiązań kredytowych i pozakredytowych w 2020 r. Zaległe zobowiązania mieszkańców kraju sięgnęły 81,39 mld zł. Najwięcej niesolidnych dłużników jest na Śląsku - wynika z raportu InfoDług.  
rozwiń zwiń