X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Mikołaj Wild: w tym roku planujemy wskazać ostateczną lokalizację Portu Solidarność

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 13:20
Spółka Centralny Port Komunikacyjny w tym roku planuje m.in. wskazać ostateczną lokalizację Portu Solidarność i określić preferowany kształt węzła kolejowego i jego parametry eksploatacyjne - zapowiedział w środę prezes spółki CPK Mikołaj Wild podczas drugiej edycji CPKLive!.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: twitter/Centralny Port Komunikacyjny

Wild przypomniał, że podczas pierwszej edycji CPK Live! w grudniu ub. roku spółka Centralny Port Komunikacyjny podsumowała rok 2020.

cpk 1200.jpg
Centralny Port Komunikacyjny ma doradcę strategicznego. Umowa z Koreańczykami podpisana

- Dzisiaj zajmiemy się zadaniami, które czekają spółkę w tym roku - powiedział Wild.

Ważna rola tzw. integratora pomagającego w zarządzaniu całym projektem

Jak mówił, jednym z takich zadań jest wybór tzw. integratora, czyli specjalistycznej firmy, której rolą będzie wsparcie zespołu CPK w zarządzaniu megaprojektem.

pociąg pkp intercity 1200.jpg
Marcin Horała: będzie blisko 200 dodatkowych kilometrów tras kolejowych do CPK

- Integrator to jeden z naszych najważniejszych wykonawców na drodze prowadzącej do realizacji CPK. Przedstawiciele tej firmy będą pracowali razem z nami ręka w rękę, dbając o to, żeby wszelkie projekty i analizy były składane na czas, żeby miały odpowiednią jakość, pamiętając o tym, że celem nadrzędnym jest wbicie pierwszej łopaty przed końcem 2023 r. i ukończenie pierwszego etapu inwestycji w roku 2027 – powiedział Wild.

Jak dodał, to postępowanie jest już w finalnej fazie, oferty w postępowaniu przetargowym firmy mogą składać do 22 marca. Rozstrzygnięcie przetargu planowane jest na drugi kwartał br.

W tym roku poznamy parametry węzła kolejowego w ramach CPK

Wild przekazał, że w tym roku spółka CPK określi preferowany kształt węzła kolejowego, a także jego parametry eksploatacyjne. Szacowana przez CPK łączna długość linii kolejowych doprowadzających kolej do CPK w jego bezpośrednim otoczeniu będzie dłuższa niż 100 km (to dwa razy więcej niż wybudowano nowych tras kolejowych w Polsce po 1989 r.).


- Chodzi o to, żeby CPK był głównym punktem na kolejowej mapie kraju. Przed nami bardzo skomplikowane zadanie. Na rozwiązania dla węzła kolejowego będzie mieć wpływ m.in. opracowywana lokalizacja samego Portu Solidarność - tłumaczył prezes CPK.

cpk-1200-free.jpg
CPK planuje ruch pasażerski po uruchomieniu superlotniska. Znamy najnowsze prognozy

Dodał, że na informację o konkretnej lokalizacji portu czekają mieszkańcy terenów położonych w pobliżu CPK.

Pod koniec roku poznamy też układ lotniska – kierunek pasów startowych, umiejscowienie terminala

- Jaki będzie układ pasów startowych? Gdzie usadowiony będzie terminal? To wszystko będziemy wiedzieć pod koniec tego roku. Te wszystkie odpowiedzi muszą zostać udzielone, aby Port Solidarność mógł zostać zaprojektowany w sposób najmniej uciążliwy dla środowiska i najbardziej dostosowany do potrzeb pasażerów - powiedział Wild.


Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu na obszarze ok. 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.

PAP, jk

Czytaj także

Marcin Horała: budowa CPK najlepszą odpowiedzią na spowolnienie gospodarcze spowodowane koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 18:34
O kolejnych działaniach prowadzących do powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego, które konkretyzuje rządowy program inwestycyjny na najbliższe trzy lata, mówił w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, Marcin Horała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Centralny Port Komunikacyjny. Jest już doradca strategiczny, plan wykupu gruntów i wytyczone trasy dojazdu

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 16:16
Spółka odpowiedzialna za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego podsumowała rok przygotowań do inwestycji. W tym czasie wybrano m.in. doradcę strategicznego, wytyczono trasy dojazdu Kolei Wielkich Prędkości do lotniska, ogłoszono plan wykupu gruntów. Ten oparty jest na programie dobrowolnych nabyć, uwzględnia też przymusowe wywłaszczenia.
rozwiń zwiń