X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Gminy mają szansę na wyższą refundację kosztów w programie "Czyste powietrze". Mają miesiąc na zgłoszenie

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 13:15
Tylko do końca marca gminy będą mogły zgłosić do funduszu ochrony środowiska chęć podpisania porozumień w sprawie programu "Czyste powietrze" – przypomina resort klimatu i środowiska. Dzięki temu mogą skorzystać z podwyższonej refundacji kosztów za złożone wnioski.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Karin Jaehne / Shutterstock

Program promujący rządowy program antysmogowy "Czyste powietrze" przygotowany został przez Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jego budżet  wynosi 100 mln zł. Gminy zawierając porozumienia z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska otrzymają dodatkowe środki na tworzenie punktów informacyjnych dla swoich mieszkańców oraz będą korzystać z wyższej refundacji kosztów za złożone wnioski w programie.

Premiowane będą też te gminy, które tych wniosków złożą najwięcej.

człowiek przyroda drzewa las ekologia 1200.jpg
W program "Czyste Powietrze" zaangażowało się już ponad tysiąc gmin

Nowe porozumienia do końca maja 2021

Resort klimatu przypomina, że na stworzenie oraz bieżące funkcjonowanie punktów informacyjnych dla mieszkańców wsparcie wynosi do 30 tys. zł.

Z kolei nowe stawki za złożony wniosek, to 150 zł przy podwyższonym poziomie dofinansowania (chodzi o osoby mniej zamożne, które otrzymują wyższą dotację) oraz 50 zł przy podstawowym wniosku.

Wcześniej było to odpowiednio 100 zł i 0 zł. Poza tym na premiowanie gmin, które w danym roku wykażą się największą aktywnością pod względem liczby składanych wniosków w programie "Czyste Powietrze" przeznaczono 16 mln zł.

"Wydłużony termin zgłoszeń dla gmin, chcących korzystać z tych bonusów, to wyjście naprzeciw potrzebom samorządów, które jeszcze nie zdążyły zgłosić się do programu 'Czyste Powietrze'.

W tym celu – do końca marca br. – konieczne jest zgłoszenie gminy w formie pisemnej do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (nie ma wzoru pisma, wystarczy krótka, podpisana informacja na ten temat)" – informuje resort.

Ministerstwo dodaje także, iż gminy, które już przystąpiły do programu, czyli mają podpisane porozumienie z WFOŚiGW, nie muszą się dodatkowo zgłaszać, ponieważ otrzymają z wojewódzkich funduszy propozycję aneksu do podpisanego już porozumienia. Nowe porozumienia będą zawierane przez WFOŚiGW do końca maja 2021 r.


miasto ekologia zieleń grafika 1200.jpg
Gminy zbyt mało interesują się programem "Czyste Powietrze". Tylko co trzecia podpisała porozumienia

 "Czyste powietrze" to 103,3 mld zł

Program "Czyste powietrze" został zainaugurowany we wrześniu 2018 r. To rządowa inicjatywa, której celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza z istniejących już jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz uniknięcie emisji z domów nowobudowanych.

Budżet programu to 103,3 mld zł. Z programu można otrzymać dotację na wymianę źródła ciepła oraz termomodernizację domu. Wsparciem objęta jest też instalacja mikroźródeł OZE.

Obsługą programu zajmują się wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a jego wdrażanie usprawniają powstające we współpracy z samorządami lokalnymi gminne punkty "Czystego powietrza".

Mieszkańcy mogą w nich otrzymać pomoc, na przykład przy wypełnieniu wniosku, a także złożyć wniosek do wojewódzkiego funduszu. Punkty obsługują pracownicy gminni, przekazujący następnie poprawne wnioski do WFOŚiGW. 

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

 

Czytaj także

Program "Czyste powietrze" zyska nowych odbiorców. Sprawdź, kto może ubiegać się o dofinansowanie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 10:30
W Ministerstwie Klimatu trwają analizy dotyczące usprawnień programu "Czyste Powietrze" i rozszerzenia katalogu beneficjentów, mogących ubiegać się o dofinansowanie, w tym o właścicieli lokali w budynkach wielolokalowych – podał w piątek wieczorem resort na Twitterze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gminy zbyt mało interesują się programem "Czyste Powietrze". Tylko co trzecia podpisała porozumienia

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 11:11
Porozumienie z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach "Czystego Powietrza" zawarło ok. 32 proc. gmin w Polsce - podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). W przeliczeniu na liczbę mieszkańców najwięcej wniosków złożono na Dolnym Śląsku.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w programie "Czyste powietrze". Sprawdź kto, ile i na co może otrzymać w ramach dotacji

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 10:30
Osoby, które zdecydują się na wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne, mogą liczyć na wsparcie w kwocie nawet 15 tys. zł. To jedna ze zmian w programie "Czyste powietrze". Poza tym pojawiło się wsparcie dla przedsięwzięć rozpoczętych nawet 6 miesięcy przed złożeniem wniosku oraz integracja z programem "Mój prąd" (jeden wniosek). Większą rolę będą teraz odgrywały gminy, a do programu włączyły się banki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolor wskaże jaka jest jakość powietrza

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 20:57
Na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej zamontowano dwa ekosłupki. Urządzenia te za pomocą poszczególnych kolorów informują o jakości powietrza.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy gminy będą mogły uprościć segregację śmieci ? Tak, ale pod pewnymi warunkami

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 11:20
Gminy będą mogły być zwolnione w całości lub w części z pięciopojemnikowej zbiórki odpadów, jeżeli spełnią przynajmniej jeden z czterech warunków - przekazał PAP resort klimatu i środowiska. Jeden z nich dotyczy wysokich kosztów takiej zbiórki.
rozwiń zwiń