X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Centralny Port Komunikacyjny ma doradcę strategicznego. Umowa z Koreańczykami podpisana

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 11:05
Centralny Port Komunikacyjny ma doradcę strategicznego. Jest nim lotnisko Incheon obsługujące stolicę Korei Południowej – Seul. Umowę w tej sprawie podpisał prezes spółki odpowiedzialnej za budowę CPK Mikołaj Wild oraz Kim Kyung-wook, nowy prezes spółki zarządzającej lotniskiem Incheon. Jednocześnie polskie i koreańskie ministerstwa odpowiedzialne za transport podpisały porozumienie o współpracy.
Jedna z wizualizacji CPK
Jedna z wizualizacji CPKFoto: Twitter/STH_Poland

Wybór doradcy strategicznego, to jeden z najważniejszych etapów przygotowań do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jak mówią przedstawiciele CPK, doradca będzie "drugą parą oczu" w trakcie prac przygotowawczych.

Ważne jest przede wszystkim tak zwane "know–how", czyli wiedza i doświadczenie, którym Koreańczycy podzielą się z Polską.

Eksperci z Korei Południowej pracują już w siedzibie spółki CPK w ramach zespołu zintegrowanego (w jego skład wchodzą pracownicy spółki CPK i doradcy zewnętrzni).

Wymiana doświadczeń z Koreańczykami

Pierwszym elementem współpracy jest przygotowany przez przedstawicieli lotniska Incheon raport otwierający. Zawiera on szczegółowy opis kluczowych doświadczeń nabytych przez koreański port w ciągu 20-letniej praktyki, stanowiących punkt odniesienia przy realizacji master planu CPK. Doświadczenia te dotyczą kwestii takich, jak zarządzanie operacyjne portem, integracja lotniska z koleją, etapowanie realizacji, rozwój Airport City, podejście do innowacji i zarządzanie ryzykiem. Propozycje Incheonu będą dalej rozwijane w ścisłej współpracy z CPK.

Centralny Port Komunikacyjny zyskuje wyjątkowego partnera strategicznego, to przełomowy moment, zupełnie nowy etap realizacji - mówił na konferencji premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, nawiązywana współpraca to zupełnie nowy rozdział w historii polskiej realizacji, to "połączenie wiedzy, ambicji, doświadczenia i potencjału".

Zaznaczył, że transfer wiedzy do CPK już na etapie planowania i projektowania to dla nas ogromny skok rozwojowy.

cpk wizualizacja F 1200.jpg
Horała: Centralny Port Komunikacyjny powstaje w rekordowym tempie

- Dzisiejsza uroczystość to przełomowy moment dla projektu CPK, a także pozytywna informacja dla całej polskiej gospodarki. Zainaugurowaliśmy współpracę nie tylko między portami lotniczymi, ale także na poziomie międzyrządowym. Choć są to działania na wysokim szczeblu dyplomatycznym i administracyjnym, poprowadzimy je tak, aby ich korzyści odczuł każdy polski obywatel - mówi wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

- Mam nadzieję, że dzisiejszy list intencyjny doprowadzi do zwiększenia wymiany gospodarczej i współpracy obu krajów w różnych sektorach, a zwłaszcza do znaczącej współpracy w zakresie infrastruktury publicznej, w tym lotniskowej, drogowej, kolejowej i planowania przestrzennego - powiedział Byeon Chang-heum, minister do spraw ziemi, infrastruktury i transportu.

Kontrakt został zawarty na trzy lata, co oznacza, że obejmuje on okres planowania, projektowania i wykupu gruntów. Koszt tej współpracy to 3,5 mln euro netto.

Największe lotnisko w Korei Południowej

Incheon to główne międzynarodowe lotnisko Korei Południowej. Zajmuje czwarte miejsce na świecie w aktualnym rankingu Skytrax, prestiżowym zestawieniu najlepszych portów przesiadkowych świata. Lotnisko zostało otwarte w 2001 roku. Decyzja o jego budowie zapadła po Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 roku w związku z niewystarczającą przepustowością lotniska Gimpo.

Nowy port był budowany etapami. W fazie pierwszej powstały dwie równoległe drogi startowe (po 3 750 m długości każda), a port miał przepustowość 30 milionów pasażerów i ponad półtora miliona ton towarów rocznie.

Z czasem rząd Korei Południowej wdrażał kolejne etapy rozbudowy. W 2019 roku, przed wybuchem pandemii COVID-19, Incheon obsłużył ponad 71 milionów pasażerów i 2,7 miliona ton towarów.

Według dotychczasowych założeń, Port Solidarność w ramach pierwszego etapu będzie posiadał dwie drogi startowe o długości 4 000 metrów każda i możliwość obsłużenia do 45 milionów pasażerów. Ta wartość będzie jeszcze jednak potwierdzania w trakcie przygotowań do master planu lotniska. Przepustowość CPK będzie można zwiększać poprzez kolejne inwestycje, pod które zostanie zabezpieczona rezerwa terenowa.

Incheon znajduje się na wyspie Yeongjong, 52 kilometry od centrum Seulu. CPK zostanie zbudowany 37 kilometrów od centrum Warszawy. W przypadku Incheon stacja kolejowa znajduje się obok głównego budynku terminalu i umożliwia wygodny dojazd do centrum Seulu. Pasażerowie mogą skorzystać z pociągów ekspresowych, które  zatrzymują się tylko na lotnisku Incheon i w Seulu. Taki przejazd trwa ok. 40 minut. CPK będzie posiadał stację kolejową zintegrowaną z portem lotniczym. Planowany czas podróży pociągiem z postojem na CPK i w centrum Warszawy to około 15 minut.

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, PAP, md

Czytaj także

CPK coraz bliżej. Podpisano umowę na badania terenu, na którym powstanie lotnisko

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 11:34
Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę z konsultantem, który zajmie się badaniem terenu na obszarze przyszłego portu lotniczego. To kolejne działania w terenie podejmowane przez spółkę.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Horała: Centralny Port Komunikacyjny powstaje w rekordowym tempie

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 09:54
Tempo budowy tak dużego lotniska jak Centralny Port Komunikacyjny jest w skali europejskiej rekordowe - powiedział wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Horała o współpracy z Koreą Płd. przy CPK: lotniska tej skali w Polsce jeszcze nie było, chcemy zdobyć doświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 08:06
- W Polsce nie mamy wiedzy wynikającej z praktycznego operowania tak dużym "hubowym", międzynarodowym lotniskiem. Po prostu lotniska tej skali nie było - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dziś zostanie podpisane porozumienie z Koreą Południową o współpracy strategicznej przy CPK.
rozwiń zwiń