X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kadry naukowe kluczowe w innowacyjnej gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 15:02
Wzmocnienie potencjału innowacyjności jest jednym z najważniejszych elementów rozwoju gospodarki odpornej na niespodziewane wydarzenia i kryzysy - wskazują analitycy PIE.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ G-Stock Studio

Dodali, że efektywne wykorzystanie środków z funduszu odbudowy będzie uzależnione od inwestowania m.in. w kadry naukowe.

Jak podkreślili w najnowszym wydaniu Tygodnika Gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), "wzmocnienie potencjału innowacyjności (...) to złożony proces, który wymaga wsparcia instytucji badawczych, stworzenia kanałów efektywnej współpracy sektora nauki z przedsiębiorstwami oraz transferu wiedzy specjalistycznej w celu podniesienia innowacyjności przedsiębiorstw".


Ursula podpisanie 1200 PAP.jpg
Przepisy ws. Funduszu Odbudowy przyjęte przez unijne kraje. Polska jednym z największych beneficjentów

Polska tymczasem na dalekim, 24. miejscu w europejskim rankingu Innowacyjności

Instytut przytacza m.in. wyniki badań Głównego Urzędu Statystycznego, które "dowodzą (...), że w latach 2017-2019 tylko 21,7 proc. przedsiębiorstw przemysłowych i 13,7 proc. przedsiębiorstw usługowych w Polsce było aktywnych innowacyjnie, czyli wprowadziło innowację produktową, procesową lub realizowało projekt innowacyjny"Analitycy PIE wskazali, że również w najnowszym wydaniu Europejskiego Rankingu Innowacyjności (2020 r.) opracowywanego przez Komisję Europejską "Polska zajęła 24. miejsce, utrzymując pozycję z 2019 r. i status umiarkowanego innowatora, mimo rosnącej dynamiki w kilku kategoriach wchodzących w skład rankingu".


start-up startup 1200.jpg
Startupy w Polsce przykładem dla innych krajów w Europie Środkowo-Wschodniej

Chodzi tu m.in. o: wzrost nakładów sektora publicznego na badania i rozwój jako proc. PKB – 11,1 proc., wzrost nakładów sektora prywatnego na badania i rozwój jako proc. PKB – 19,4 proc., a także rosnącą liczbę wspólnych publikacji sektora nauki i firm na 1 mln ludności – 33,4 proc.

Niski poziom nakładów na badania i rozwój oraz niewielkie zasoby personelu badawczego

"Niski poziom nakładów na badania i rozwój nie jest jedyną przeszkodą dla rozwoju innowacyjności w Polsce. Problem stanowią także stosunkowo niskie zasoby personelu badawczego, z którego większość jest zatrudniona w sektorze publicznym" - zauważa PIE.


sztuczna inteligencja free1200.jpg
PARP chce pobudzić innowacyjność polskich firm. Zobacz o jak dużą sumę chodzi

Liczba naukowców w Polsce mniejsza niż w Niemczech, Korei Południowej czy w Danii

Instytut przytacza przy tym dane OECD, zgodnie z którymi w 2018 r. na 1000 zatrudnionych mieszkańców Polski przypadło średnio niespełna 7,2 naukowców. "W Niemczech wskaźnik ten wyniósł 9,7, a w rekordowej Danii 15,6 (więcej niż w Korei, gdzie wskaźnik wyniósł 15,3). Wielu wykształconych naukowców i inżynierów nie ma z kolei doświadczenia biznesowego, co stanowi barierę dla wdrażania innowacyjnych rozwiązań w przedsiębiorstwach" - czytamy.

Polska z małą liczbą grantów badawczych przyznawanych przez UE

"O poziomie i jakości rozwoju zaplecza naukowego – infrastruktury i kadr badawczych – świadczy też liczba przyznanych grantów badawczych finansowanych przez Komisję Europejską" - pisze PIE w odniesieniu do tzw. Starting Grant – finansowania przyznawanego młodym naukowcom, którzy uzyskali tytuł doktora w ciągu ostatnich dwóch do siedmiu lat.

"W 2020 r. Polska otrzymała trzy takie granty (spośród 50 złożonych wniosków), podobnie jak Czechy (39 złożonych wniosków) – znacznie mniej niż nasz zachodni sąsiad, który otrzymał ich 88 (478 złożonych wniosków)" - zauważa Instytut.

Tymczasem od zasobów naukowych zależy wielkość przyznawanych środków z funduszu odbudowy

Dodano, że efektywne wykorzystanie środków z europejskiego funduszu odbudowy będzie w istotnym stopniu uzależnione od inwestowania w kadry naukowe i badawcze oraz budowy odpowiedniej infrastruktury, a także warunków zatrudnienia zachęcających utalentowanych polskich naukowców do pozostania w kraju i inicjowania międzynarodowych projektów badawczych w Polsce.

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) to publiczny think tank gospodarczy. Zajmuje się dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju oraz za granicą.

PAP, jk

Czytaj także

Ekspert: miliardy z europejskiego funduszu odbudowy pomogą Polsce nadrobić innowacyjny dystans

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 15:23
Porozumienie zawarte na szczycie Unii Europejskiej zakłada, że w latach 2021-2027 do Polski trafi ok. 160 mld euro, z czego około 57 miliardów euro to będą granty i pożyczki w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności, czyli tzw. europejskiego planu odbudowy. I to właśnie te pieniądze - jak mówi ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Ignacy Święcicki, mogą nam pomóc nadrobić zaległości, jakie Polska ma np. w rozwoju cyfryzacji czy robotyzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak będą inwestowane unijne fundusze? MFiPR konsultuje Umowę Partnerstwa

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 16:32
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej konsultuje Umowę Partnerstwa. To najważniejszy dokument określający w co Polska zainwestuje fundusze europejskie na lata 2021-2027. Nie dotyczy ona Funduszu Odbudowy ani funduszy dla rolników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosińska-Jedynak: co czwarte euro wypłacone z UE trafiło do Polski

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 10:26
Jak poinformowała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak - Polska jest największym beneficjentem unijnych funduszy i osiągnęła najwyższą w historii członkostwa w UE pozycję w wykorzystaniu środków unijnych.
rozwiń zwiń