X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PIT-28 tylko do 1 marca. To ważny termin dla części osób wynajmujących mieszkania

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 10:39
Ważny termin dla osób wynajmujących mieszkania i rozliczających się na zasadzie ryczałtu. To już ostatni dzwonek na złożenie PIT-28 - termin mija 1 marca.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/Fabio Balb
Posłuchaj
02:06 PR1_AAC 2021_02_23-06-33-50.mp3 PIT-28 tylko do 1 marca. To ważny termin dla części osób wynajmujących mieszkania (Tomasz Matusiak/PR1)

Ryczałt jest najprostszą metodą odprowadzania podatku. Właściciel nieruchomości nie musi prowadzić ewidencji ani rozliczać kosztów podatkowych - mówi Anita Wielanek, rzecznik prasowy szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Jak dodaje, zeznanie można złożyć elektronicznie, logując się do usługi Twój e-PIT.

Złożenie formularza online gwarantuje szybki zwrot nadpłaconego podatku.

- Urząd skarbowy zwróci nadpłatę w ciągu 45 dni. W przypadku zeznań złożonych w formie papierowej nadpłata podlega zwrotowi w ciągu trzech miesięcy - mówi Anita Wielanek.

shutterstock_laptop-1200.jpg
Zniżki i odliczenia podatkowe za 2020 rok. Zobacz, z czego możesz skorzystać przy rozliczaniu PIT

Wynajem dobrym pomysłem na zarobek

Wynajmowanie nieruchomości to obecnie jedna z najpopularniejszych form uzyskiwania dodatkowego dochodu - wskazuje Bartosz Turek, Analityk HRE Investments. Jak mówi, w 2019 roku rynek zasiliło ponad 90 tysięcy nowych i używanych mieszkań na wynajem. W 2020 roku ten zasób wzrósł nawet o 100-110 tysięcy lokali.

W czasie pandemii wynajem jest trudniejszym biznesem, ale wciąż opłacalnym - podkreśla ekspert. Na wynajmie małego mieszkania w dużym mieście można dziś zarobić ok. 4 procent jego wartości, i to już przy uwzględnieniu podatków i kosztów oraz tego, że lokal nie przez cały rok jest wynajęty.

Jeśli przychody z wynajmu zamykają się w kwocie do 100 tys. zł, to ryczałt wynosi 8,5 proc., a gdy przekroczą 100 tys. zł, to stawka podatku wzrasta do 12,5 proc. Każdy może wybrać sposób rozliczenia - miesięczny lub kwartalny.​

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: w rozliczeniu za 2020 rok podatnicy mogą skorzystać z pełnej ulgi abolicyjnej

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 11:26
W tym roku Polacy pracujący np. w Wielkiej Brytanii, czy Holandii skorzystają z pełnej kwoty ulgi abolicyjnej, ale w rozliczeniu za 2021 r. będzie ona ograniczona - tłumaczy Rafał Frączyk z EY. Jego zdaniem wielu podatników może na stałe przenieść za granicę swoją rezydencję podatkową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zniżki i odliczenia podatkowe za 2020 rok. Zobacz, z czego możesz skorzystać przy rozliczaniu PIT

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 08:49
W kalendarzu podatkowym zbliża się czas rozliczenia podatku za 2020 rok. Część osób rozliczy się z fiskusem elektronicznie, akceptując jedynie dokument przygotowany przez Krajową Administrację Skarbową. Wiele osób zdecyduje się jednak na samodzielnie wypełnienie deklaracji, korzystając z odliczeń od podatku lub dochodu. Co można odliczyć w zeznaniu za 2020 rok?
rozwiń zwiń