X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Coraz mniej osób narzeka na problemy finansowe. Pieniądze inwestujemy w remonty i wyposażenie mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 13:00
Kryzysowy rok 2020 okazał się rekordowy dla branży AGD. Na wyposażenie kuchni i łazienek wydaliśmy ponad 14 proc. więcej niż rok wcześniej – informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Pokrywa się to z danymi Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, według których ubyło osób deklarujących, że ma problemy, by związać koniec z końcem. Na brak pieniędzy na bieżące wydatki w 2020 r. wskazywało 41 proc. respondentów, wobec 47 proc. w roku poprzednim.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Gts

Według "DGP" w czasie epidemii sprzedaż AGD wystrzeliła, osiągając historyczną wartość. Polacy kupili różne urządzenia za kwotę 13,6 mld zł, wobec 11,9 mld zł w 2019 r. Zdaniem rozmówców gazety wpływ na tak dobre wyniki branży AGD miało zamknięcie w domach: Polacy uznali, że jeśli tak mają spędzać czas, to lepiej będzie to zrobić w bardziej komfortowych warunkach. Ponadto ograniczenie wyjazdów skłoniło wiele osób do poświęcenia wolnego czasu na domowe remonty, co także przełożyło się na sprzedaż sprzętu gospodarstwa domowego.


oszustwo pieniądze stock 1200.jpg
Z lokat odpłynęła niemal co czwarta złotówka. Inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności

Duże AGD – główny motor napędowy rynku

Z danych związku pracodawców AGD wynika, że sprzedaż małego AGD skoczyła o 8,6 proc. do 3,8 mld zł, głównie za sprawą sprzętów do kuchni. W 2020 r. sprzedano ponad pół miliona ekspresów ciśnieniowych do kawy – o 12 proc. więcej niż w 2019 r. Z półek znikały też miksery, roboty i blendery, tu też mamy dwucyfrową dynamikę wzrostu.

W przypadku dużego AGD wzrost przekroczył 16 proc. – to tego rodzaju urządzenia były głównym motorem napędowym rynku. Dziennik podaje, że kupowaliśmy zmywarki, automatyczne suszarki i zamrażarki.

Największą kategorią pod względem ilości oraz wartości sprzedaży były urządzenia do przyrządzania posiłków: kuchenki, piekarniki, płyty i okapy, których sprzedano 2,3 mln sztuk za 2,1 mld zł.

Nieumiejętność zarządzania budżetem

Według badania przeprowadzonego przez Maison&Partners dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor udział osób informujących, że w ostatnim roku brakowało im pieniędzy na bieżące wydatki i stałe zobowiązania obniżył się z 47 do 41 proc.

Najbardziej zmniejszyła się grupa respondentów "doświadczających kłopotliwych sytuacji raz na kilka miesięcy" (z 10 do 13 proc.).

Poprawiła się też sytuacja osób, które kilka razy w miesiącu stoją przed dylematem, skąd wziąć pieniądze na rachunki czy podstawowe zakupy (zmiana z 8 do 7 proc.).

Z kolei procent badanych deklarujących, że "niewystarczające finanse lub nieumiejętność zarządzania budżetem" średnio raz w miesiącu każą się zastanawiać, z czego opłacić podstawowe potrzeby, spadł z 11 do 10.


pożyczka oszczędności wakacje 1200.jpg
Lekarstwo na zerowe oprocentowanie lokat. Sprawdź, jak zainwestować w obligacje Skarbu Państwa

Eksperci zwracają uwagę, że odsetek osób wskazujących jako powód swych kłopotów skłonność do wydawania zbyt dużych kwot obniżył się z 20 proc. do 10 proc.

Zbyt niski poziom zarobków

Według badania "poważne problemy finansowe" najbardziej powszechne są w grupie osób w wieku 25-44 lat, gdzie pieniędzy przynajmniej raz w miesiącu brakuje 22 proc. respondentów – przy średniej dla wszystkich badanych przekraczającej 17 proc.

Stosunkowo najrzadziej (11 proc.) skarżą się osoby w wieku 65+. Badanie pokazuje również, że niełatwo żyje się miastach, które mają od 20 do 99 tys. mieszkańców – o regularnych kłopotach z płatnościami wspomina tam 21 proc. ankietowanych.

Najczęściej wskazywanym powodem braku pieniędzy na codzienne zakupy i bieżące zobowiązania jest, podobnie jak rok wcześniej "zbyt niski poziom zarobków". Wymieniło go 44 proc. respondentów, wobec 51 proc. w 2019 r. Najpowszechniej o niskich dochodach mówią osoby w wieku 45-54 lat (62 proc.). Z kolei 27 proc. respondentów uznało, że powodem przejściowych kłopotów finansowych jest "częściowa lub całkowita utrata źródła utrzymania w związku z pandemią". Tu również "mocno poszkodowana" czuje się grupa wiekowa 45-54 lata (43 proc.).

 

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

 

Czytaj także

Jak Polacy spłacają swoje finansowe zobowiązania?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 09:30
Co czwarta osoba opóźnia spłatę rachunków czy kredytów o wartości do 2 tys. zł – wynika z danych BIG InfoMonitor i BIK. Zdaniem ekspertów warto wykazać się dyscypliną finansową i spłacać zobowiązania, nim się nawarstwią do niebezpiecznych kwot. Szczególnie w trudnym czasie pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestycje przy niskich stopach procentowych. Kilka opcji do wyboru - zobacz, jakie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 11:11
Zerowe oprocentowanie lokat potrafi skutecznie zniechęcić do oszczędzania. Jednocześnie eksperci przekonują, że warto odkładać na przyszłość. Sprawą otwartą pozostaje dobór metod, które posłużą nam do inwestowania nadwyżek finansowych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwolnij się od długów. Proponujemy kilka metod

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 14:47
Dobrze wykorzystany dług potrafi być dobrodziejstwem. Nie zmienia to faktu, że i tak trzeba go będzie kiedyś spłacić. Dla wielu osób wiąże się to z obciążeniem psychicznym i stresem. Podpowiadamy, jak szybciej uwolnić się od długów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 3 mld zł ulokowane przez Polaków w obligacjach. Rośnie zainteresowanie tą formą oszczędzania

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 14:03
W styczniu sprzedano obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 3,163 mld zł – poinformowało Ministerstwo Finansów. Największą popularnością cieszyły się obligacje 3-miesięczne. Nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup niemal 1,5 mld zł. Zainteresowaniem cieszyły się również obligacje 4-letnie.
rozwiń zwiń