X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Specjaliści IT z Białorusi chcą pracować w Polsce. Program Poland Business Harbour daje im taką szansę

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 09:32
Prawie połowa białoruskich specjalistów z branży IT opuszczających swój kraj wybiera Polskę, a jeszcze na przełomie sierpnia i września 2020 r. – gdy powstawała rządowa inicjatywa Poland Business Harbour – zaledwie 10 proc. z nich decydowało się na wyjazd do naszego kraju.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

– Dzięki Poland Business Harbour, białoruscy specjaliści IT dowiadują się tego co nasi rodzimi programiści już wiedzą – Polska jest atrakcyjnym miejscem do rozwijania i kariery i firmy. To, że prawie co drugi z nich wybiera właśnie nasz kraj, świadczy o tym, że stworzone przez nas programy działają, wspierając jednocześnie demokrację na Białorusi i polski sektor cyfrowy – mówi premier i minister cyfryzacji Mateusz Morawiecki.


Bezpieczna przystań dla białoruskich specjalistów

Rządowy program Poland Business Harbour ułatwia specjalistom IT, start-upom i innym firmom relokację na teren Polski.

- Według białoruskich niezależnych mediów, po pół roku obowiązywania tego programu zachęcającego tamtejszy silny sektor IT do relokacji, odsetek ten wzrósł do 43 proc. Do Polski przeniosło się już ok. 7 proc. całego sektora, wspierając naszą gospodarkę i zaspokajając rosnące zapotrzebowanie polskich firm z branży cyfrowej. Jednocześnie, dla niemal dwóch trzecich specjalistów IT rozważających wyjazd, nasz kraj stał się pierwszym wyborem, wyprzedzając zdecydowanie inne państwa. Do drugiej na podium Ukrainy wyjechało ok. 15 proc. specjalistów IT, a do trzeciej Litwy – ok. 10 proc. – czytamy w komunikacie GovTech.

pmm 1200(1).jpg
"Polska staje się hubem przemysłowym". Premier zapowiedział dużą inwestycję na WybrzeżuJustyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, zaznacza, że twórcom programu Poland Business Harbour, przyświecała idea stworzenia bezpiecznej przystani dla białoruskich specjalistów IT aby zachęcić ich do rozwijania swoich talentów w Polsce.

– Stworzyliśmy dla nich, razem z ponad setką polskich firm, szereg ułatwień legislacyjnych, biznesowych i proceduralnych. To, że od powstania programu, Polskę wybiera czterokrotnie więcej specjalistów IT niż wcześniej odbieramy jako docenienie przez białoruską społeczność cyfrową tych działań. Motywujenas to do kontynuacji tych działań i dalszej rozbudowy polskiego ekosystemu wsparcia – podkreśla Justyna Orłowska.


Wsparcie białoruskiej opozycji

Jak czytamy w komunikacie, przed kryzysem, związanym z nieuczciwie przeprowadzonymi wyborami prezydenckimi w 2020 roku, białoruski sektor IT rozwijał się niezwykle dynamicznie. W 2019 roku był odpowiedzialny za niemal połowę wzrostu PKB Białorusi, a firmy zrzeszone w jednym tylko Mińskim Parku Wysokich Technologii eksportowały dobra i usługi warte prawie 1,5 mld dolarów. Białoruscy programiści to grupa stanowiąca jedno z największych źródeł wsparcia białoruskiej opozycji i jest w związku z tym celem represji.

Program Poland Business Harbour to wspólna inicjatywa Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Fundacji StartupHub Poland oraz Polskiego Holdingu Hotelowego.

Aby otrzymać wizę w Programie Poland Business Harbour, wystarczy wykazać się rocznym doświadczeniem w branży IT, wykształceniem technicznym lub ofertą pracy od jednej z polskich firm uczestniczących w programie. Wiza umożliwia zabranie ze sobą najbliższej rodziny. Z propozycji skorzystało już ponad 5 tys. osób.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kowalczyk: w wyniku obecnego kryzysu Polska zmniejszy dystans gospodarczy do państw Europy Zachodniej

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 17:10
Szef sejmowej komisji finansów publicznych Henryk Kowalczyk z PiS powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że doroczny raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego z przeglądu polskiej gospodarki potwierdza założenia rządu. Dodał, że Polska ma szansę zmniejszyć dystans gospodarczy do krajów Zachodu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: płace w 2021 r. będą minimalnie rosły, choć firmy muszą walczyć podwyżkami o wykwalifikowanych pracowników

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 10:00
Jeśli chodzi o wynagrodzenia, to wyraźnie widać już, że przestają one rosnąć. Ale o najlepszych pracowników, o najbardziej dopasowanych do potrzeb kompetencjach, pracodawcy nadal będą musieli walczyć wyższymi płacami - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan i Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia przetasowała ofertę benefitów. Zdrowie pracowników stało się priorytetem

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 11:11
Wśród profitów pozapłacowych oferowanych przez pracodawców zyskały w pandemii komfort pracy i zdrowie pracowników - wynika z najnowszego raportu o benefitach pracowniczych. Blisko jedna piąta pracodawców deklaruje zainteresowanie profitami związanymi z profilaktyką onkologiczną.
rozwiń zwiń