X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Koronawirus nie oszczędził sektora bankowego. Zobacz, jak banki radzą sobie w dobie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 14:35
Koronawirus, a właściwie jego gospodarcze skutki oznaczające utrzymywanie niskich stóp procentowych, czy zmniejszenie akcji kredytowej oraz duże obciążenia związane z kredytami frankowymi, oznaczają dla banków ostrą walkę o zachowanie rentowności.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Image by Jakub Orisek from Pixabay

Stąd, jak uważa prezes Pekao Leszek Skiba, receptą jest trzymanie kosztów w ryzach, konsolidacja sektora oraz nowe opłaty.

Te, jak mówi, mogą być odpowiedzią sektora bankowego na utrzymujące się bardzo niskie stopy procentowe.

bank 1200.jpg
Zwiększenie odporności sektora bankowego. Sejmowa komisja za nowelizacją przepisów

Ale, jak zastrzega, konsolidację może ograniczać obciążenie banków związane z kredytami frankowymi.

Jak mówił prezes jednego z największych banków w Polsce w rozmowie z Polityka Insight, wszyscy czekają na koniec pandemii i powrót wzrostu gospodarczego oraz popytu na kredyty. Ten ostatni, jak zauważył, jest słabszy zwłaszcza ze strony firm.

Polski sektor bankowy obciążony kredytami frankowymi

- Problemów podstawowych jest bardzo dużo. Szczególnie w Polsce istotnym obciążeniem dla sektora są kredyty frakowe, które w dalszym ciągu powodują, że potencjalne straty wynikające ze spraw sądowych, klauzul abuzywnych, mogą być dosyć spore, mogą rzutować na wyniki sektora i wpływają na to, w jaki sposób banki myślą o swojej przyszłości. Jest to obciążenie, które ogranicza możliwość konsolidacji sektora bankowego - zauważył prezes Pekao.

frank szwajcarski1200.jpg
Jak Polacy radzą sobie z zadłużeniem we frankach szwajcarskich? Najnowszy raport

Wskazał też na kwestie związane z postępem technologicznym i rywalizację o przyszłość sektora bankowego, konkurencję dla banków na przykład ze strony fintechów.

- Jeśli banki nie będą szły do przodu, nie będą starały się być nowoczesne, to po prostu przegrają tę rywalizację - powiedział Skiba.

Niskie stopy procentowe wyzwaniem dla banków

Pytany był także o to, co polskie banki mogą zrobić, aby poradzić sobie w wymagającym środowisku bezprecedensowych stóp procentowych.

złotówka pieniądze złoty 1200.jpg
Stopy procentowe bez zmian. Jest decyzja RPP

- Po pierwsze trzymanie kosztów w ryzach. To oznacza pytanie o sieć, czyli ile oddziałów należy utrzymać, szczególnie teraz, gdy klienci przechodzą do kanałów zdalnych, korzystają z aplikacji (...) a w mniejszym stopniu odwiedzają oddziały - powiedział szef Pekao.

Dodał, że banki muszą sobie odpowiedzieć na pytanie, ile oddziałów pozostawić, w jaki sposób przeprowadzić "pełną optymalizację kosztową".

Trzeba szukać oszczędności poprzez konsolidację

Wskazał także na konsolidację sektora. Wyjaśnił, że na przykład Hiszpania, w której sektor bankowy był bardzo rozdrobniony, taki proces konsolidacji przeszła. Jak zauważył, kosztem dla banków jest nie tylko sieć oddziałów, ale także siedziby.

bank 1200.jpg
Raport: bankom w najbliższym czasie nie uda się powrócić do kondycji sprzed pandemii

- Im mniej banków, tym mniej siedzib (...). Proces konsolidacji jest odpowiedzią, jakąś oszczędnością ostatecznie - powiedział.

Według prezesa Pekao koncentracja banków jest korzystna także w kontekście ponoszonych wydatków na transformację cyfrową.

Przed bankami wzrost opłat, marż i prowizji

Skiba przewiduje jednocześnie, że banki będą starały się wprowadzać opłaty i prowizje tam, gdzie usługi są deficytowe z punktu ich widzenia. Wskazał, że takim przykładem może być obsługa gotówki. - To jest też taka droga, którą będziemy widzieć - ocenił.

1200 Glapiński Adam.jpg
Prezes NBP: najbardziej prawdopodobny scenariusz to całkowity brak zmian stóp procentowych w kolejnych miesiącach

Zdaniem prezesa Pekao, przy obecnych niskich stopach procentowych nie ma szans, aby w horyzoncie trzech, czterech lat wskaźnik rentowności kapitału (ROE) w sektorze bankowym wrócił do poziomu z 2019 r. Zyskowność sektora będzie się utrzymywała na niskim poziomie.

Jednocześnie, w opinii Skiby, banki będą się starały zwiększać dochody z opłat i prowizji, a z drugiej strony możemy obserwować "waloryzację marż", banki będą starały się powiększać swoje marże.

- W warunkach ożywienia w kolejnych latach, kiedy popyt na kredyt wzrośnie, to w naturalny sposób zmniejszenie nadpłynności będzie oznaczało, że nieznacznie marża kredytowa w kredycie wzrośnie, czyli to, co klient płaci ponad WIBOR w ramach umowy kredytowej. To jest proces, który może nastąpić w kolejnych latach, kiedy będziemy widzieć zjawisko ożywienia gospodarczego przy niskich stopach - powiedział Skiba.

- Mówimy o dziesiątkach punktów bazowych, czyli nie jest to jakiś istotny poziom, ale spowoduje odbudowę zyskowności w sektorze bankowym - zastrzegł szef Pekao.

PAP, jk

Czytaj także

Kosztowne kredyty. UOKiK bierze pod lupę oprocentowanie pożyczek

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 14:15
Zmiana stóp procentowych powinna każdorazowo wpływać na zmianę oprocentowania kredytów opartych np. o WIBOR, ale niektóre banki obniżają je tylko do określonego w umowie poziomu - wskazuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stopy procentowe bez zmian. Poznaliśmy decyzję RPP

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 16:09
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe w Polsce na dotychczasowym poziomie. Oznacza to, że nie zmieni się oprocentowanie lokat i kredytów w złotych. Decyzja Rady jest zgodna z prognozami ekonomistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banki to nie tylko kredyty i pożyczki. Zobacz, jakie jeszcze oferują usługi

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 11:52
Banki w Polsce konsekwentnie stawiają na rozwój usług pozabankowych - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte. 81 proc. badanych banków oferuje klientom doładowanie telefonu komórkowego, 54 proc. - programy lojalnościowe, a 46 proc. - rabaty i promocje. W ten sposób bronią się przed spadkiem dochodów wynikającym z niskich stóp procentowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Polacy radzą sobie z zadłużeniem we frankach szwajcarskich? Najnowszy raport

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 10:00
Dobra sytuacja na rynku pracy powoduje, że spłacalność hipotek we frankach szwajcarskich jest niezła, pomimo kwestionowania tych umów w sądach - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKO BP na plusie mimo pandemii. Pod koniec ubiegłego roku polski bank zanotował wielomilionowe zyski

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 09:35
Zysk Grupy Kapitałowej PKO BP za IV kwartał 2020 r. wyniósł 627 mln zł wobec 723 mln zł w tym samym okresie 2019 r. - poinformował w środę bank we wstępnych, niezaudytowanych wynikach.
rozwiń zwiń