X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wydatki na zmianę źródła ciepła można odliczyć od podatku. Zobacz, jak działa ulga termomodernizacyjna

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 10:03
Wydatki na termomodernizację domu jednorodzinnego można odliczyć od podatku z wykorzystaniem tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Jak ona działa?
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay
Posłuchaj
01:59 PR1_AAC 2021_02_18-06-34-06.mp3 Wydatki na zmianę źródła ciepła można odliczyć od podatku. Zobacz, jak działa ulga termomodernizacyjna (Aleksandra Tycner/PR1)

Rzecznik Ministerstwa Finansów Iwona Prószyńska mówi, że przedsięwzięciem termomodernizacyjnym jest na przykład ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię, wykorzystywaną do podgrzania wody czy ogrzania budynków mieszkalnych. Jest nim także częściowa lub całkowita zmiana źródeł energii na odnawialne. Kwota odliczenia nie może przekroczyć wysokości 53 tysięcy złotych.

plastik_nie_shutter_1200_Kamonchai.jpg
Wydatki na zmianę źródła ciepła można odliczyć od podatku. Zobacz, jak działa ulga termomodernizacyjna

Co można odliczyć od podatku?

Wydatki, które podlegają odliczeniu, muszą spełnić kilka warunków.

- Powinny dotyczyć przedsięwzięcia, które zostanie zakończone w okresie trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek. Oczywiście wydatki te muszą być udokumentowane fakturą. Odliczeniu nie podlegają te wydatki, które wcześniej były sfinansowane lub dofinansowane, na przykład przez Narodowy Fundusz Gospodarki Wodnej - tłumaczy Iwona Prószyńska.

Ulgę termomodernizacyjną można natomiast łączyć z programem "Czyste powietrze". Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski mówi, że wsparcie z programu można przeznaczyć na wymianę źródła ciepła na źródło niskoemisyjne, ale też na przykład na instalację pomp ciepła czy baterii fotowoltaicznych.

Ulga termomodernizacyjna przysługuje każdemu podatnikowi.

- W przypadku, gdy jesteśmy w związku małżeńskim, to ta ulga wzrasta z 53 do 106 tysięcy złotych - wyjaśnia Paweł Mirowski.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Aleksandra Tycner, md

Czytaj także

Polacy uważają smog za poważny problem. Najczęściej wywołuje podrażnienie gardła i zmęczenie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 07:45
Zanieczyszczenie powietrza jest dla niemal połowy Polaków poważnym problemem w ich miejscu zamieszkania, w dużych miastach ten odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi 72 proc. – wynika z ekobarometru Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyspieszenie programu "Czyste Powietrze". W planach akcja informacyjna i preferencyjne pożyczki

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 09:35
Program "Czyste Powietrze" ma przyspieszyć. Gminy mają dostać 100 milionów złotych na zakładanie punktów informacyjno-konsultacyjnych dla swoich mieszkańców. Chodzi o to, by dotrzeć z informacją o programie do jak największej grupy ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plastikowa rewolucja coraz bliżej. Zmiany w hotelach i restauracjach już latem

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 08:03
Ze sklepów, restauracji i hoteli znikną jednorazowe kubki, talerze i słomki. Zmiany już w te wakacje - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń