X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Plastikowa rewolucja coraz bliżej. Zmiany w hotelach i restauracjach już latem

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 08:03
Ze sklepów, restauracji i hoteli znikną jednorazowe kubki, talerze i słomki. Zmiany już w te wakacje - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Kamonchai

Gazeta przypomina, że do 3 lipca Polska powinna wdrożyć unijny zakaz dotyczący wyrobów z plastiku. "Chcemy zmniejszyć ilość odpadów z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych" – mówi "Rzeczpospolita" Aleksander Brzózka z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, gdzie ruszyły prace nad przepisami.

- Z rynku znikną między innymi kubki, talerzyki, słomki. Zużycie innych produktów, dla których nie ma ekologicznych zamienników, także zostanie mocno ograniczone. Zmiany są konieczne, bo powolny proces rozkładu powoduje, że plastik akumuluje się w morzach, oceanach, a także na plażach na całym świecie - czytamy.

restauracja koronawirus 1200 free.jpg
MF: firmy, które ucierpiały z powodu pandemii mogą później przekazać zaliczki na PIT

Zmiany już zachodzą

"Rzeczpospolita" informuje, że "wiele firm już zaczęło się dostosowywać do ograniczeń wynikających z dyrektywy".

- Trudno już znaleźć w polskich sklepach np. patyczki do uszu z plastikowymi elementami. Coraz mniej sprzedaje się plastikowych słomek" – wylicza Magdalena Dziczek, członek zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK.

W artykule dodano, że "w ślad za firmami idą samorządy, które zakazują w urzędach używania jednorazowych naczyń i butelek, co nie jest proste".

- Brakuje wyraźnej podstawy prawnej w ustawie. Wojewodowie podważają więc uchwały podejmowane w tej sprawie – tłumaczy Leszek Świętalski, ekspert ds. odpadów.

Jak czytamy, "wśród samorządów, które wprowadziły ograniczenia dotyczące plastiku, jest Wałbrzych".

- Trzeba edukować, informować. To tak jak z paleniem papierosów 30 lat temu. Mało kto pamięta, że palono je nawet u lekarza – mówi "Rzeczpospolitej" Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

PolskieRadio24.pl, PAP, Rzeczpospolita, md

Czytaj także

Ekologia w polskich firmach to segregacja śmieci i energooszczędne żarówki

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 08:55
Większość pracujących Polaków uważa, że ich firmy podejmują pojedyncze działania na rzecz ekologii. Ponad połowa wskazuje na pojemniki do segregacji śmieci, połowa – na energooszczędne żarówki. Co czwarty ankietowany zauważył, że jego firma zamontowała filtry do wody, suszarki do rąk lub automaty z dezynfekowanymi ręcznikami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: pogodzenie wzrostu gospodarczego z dbałością o środowisko to jedno z najważniejszych wyzwań

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 12:57
- Przezwyciężenie zaszłości historycznych i transformacja energetyczna to proces długotrwały, który będzie od nas wymagał poniesienia ogromnych, niewspółmiernie wyższych niż w krajach rozwiniętych UE, kosztów - mówił prezydent Andrzej Duda podczas szczytu V4 w Juracie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyspieszenie programu "Czyste Powietrze". W planach akcja informacyjna i preferencyjne pożyczki

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 09:35
Program "Czyste Powietrze" ma przyspieszyć. Gminy mają dostać 100 milionów złotych na zakładanie punktów informacyjno-konsultacyjnych dla swoich mieszkańców. Chodzi o to, by dotrzeć z informacją o programie do jak największej grupy ludzi.
rozwiń zwiń