X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kraje Grupy Wyszehradzkiej szóstą siłą gospodarczą Europy. Polska na czele wzrostów

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 13:05
Kraje Grupy Wyszehradzkiej są szóstą siłą gospodarczą i trzecim rynkiem konsumenckim w Europie - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodano, że na tle państw regionu Polskę wyróżnia dynamika wzrostu.
Spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej
Spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej Foto: PAP/Jakub Szymczuk/KPRP

Grupa Wyszehradzka (V4) powstała 15 lutego 1991 r., tworzą ją Polska, Czechy, Słowacja i Węgry.


Grupa Wyszehradzka 1200 PAP.png
30 lat temu powstała Grupa Wyszehradzka

Przez 30 lat rośnie waga gospodarcza Grupy, mierzona eksportem, importem i inwestycjami

"W latach 1991-2019 jej PKB wzrósł o 155 proc. Wartość eksportu towarów wzrosła między 1995 a 2019 r. ponad 19-krotnie, importu 16-krotnie, a inwestycje w środki trwałe rosły 3-krotnie szybciej niż w krajach UE-15" - podkreślono w raporcie "Grupa Wyszehradzka – 30 lat transformacji, integracji i rozwoju" Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Podano, że w 2019 r. PKB na mieszkańca stanowił blisko 72 proc. poziomu państw tzw. starej UE. "Obecnie region jest szóstą siłą gospodarczą i trzecim rynkiem konsumenckim w Europie" - zaznaczono.


Posłuchaj
00:28 grupa.mp3 Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział w Polskim Radiu 24, że na zbliżającym się spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej omawiane będą między innymi sprawy rozwoju technologii cyfrowych w regionie. Tematem rozmów, które mają się odbyć 17 lutego w Krakowie, ma być także przyszłość Grupy Wyszehradzkiej. /IAR

 

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że ostatnie trzy dekady to okres "znaczących przemian" w państwach Grupy Wyszehradzkiej.


Andrzej Duda V4 Prezydent pl KPRP-1200.jpg
Publicysta: V4 będzie zyskiwać na znaczeniu, także w Unii Europejskiej

"Atrakcyjność inwestycyjna regionu pozwoliła na włączenie się gospodarek V4 w globalne łańcuchy wartości. Szczególnie silna stała się więź handlowa i gospodarcza z Niemcami" - wskazano.

Jak podano, wolumen eksportu i importu między V4 a Niemcami stanowi 1,5-krotność wymiany niemiecko-chińskiej.

Według analityków sukcesem jest też niska, nawet w porównaniu do krajów zachodnich UE, stopa bezrobocia, a problemem m.in. starzenie się społeczeństw.

Rośnie waga gospodarek Grupy w Unii Europejskiej, Polska na czele

W raporcie poinformowano, że w 2019 r. wartość PKB (w cenach bieżących) krajów V4 wyniosła 996 mld euro, wzrastając o 155 proc. wobec 1991 r. "Na tle krajów regionu dynamiką wzrostu wyróżniała się Polska, której gospodarka urosła ponad trzykrotnie" - zaznaczono.

W raporcie wskazano na "wyraźny wzrost znaczenia państw V4 w gospodarce UE" – z 4,6 proc. w 2004 r. do 6,2 proc. w 2019 r.


Paweł Sałek 1200.jpg
Paweł Sałek: Grupa Wyszehradzka to dobry pomysł współpracy regionalnej"Wśród kluczowych czynników wspierających proces konwergencji był popyt zagraniczny obejmujący przede wszystkim produkty wytwarzane w umiędzynarodowionych gałęziach przemysłu przetwórczego, głównie w branży motoryzacyjnej i maszynowej" - oceniono.

Dodano, że o ile "w latach 90. XX w. proces konwergencji był powolny, to zmniejszanie luki dochodowej przyspieszyło po akcesji państw V4 do UE w 2004 r.".

Rośnie poziom PKB na głowę mieszkańca krajów Grupy

Podkreślono, że w 2000 r. wartość PKB per capita krajów Grupy mierzona parytetem siły nabywczej wynosiła 45 proc. średniego poziomu dla UE-15, a w 2019 r. wskaźnik wzrósł do 72 proc.

"Najbliżej tego poziomu są Czechy, które w 2019 r. osiągnęły PKB na mieszkańca odpowiadający 92 proc. średniej dla państw UE-28" - ocenili analitycy.


1200_Duda_prezydent.pl.png
"Rozmowy o walce z pandemią, energetyce i ochronie klimatu". Prezydent o szczycie V4

Unijne fundusze wsparły gospodarki krajów Grupy Wyszehradzkiej

Ich zdaniem ważnym elementem podnoszenia konkurencyjności gospodarek oraz poprawy jakości życia w krajach V4 były fundusze unijne. "W latach 2004-2019 z budżetu UE, głównie w ramach wspólnej polityki rolnej oraz polityki spójności, do Polski, Czech, Węgier i Słowacji trafiło niemal 328 mld euro" - zaznaczyli. Najwięcej (55,2 proc.), trafiło do Polski.

Wielka rola inwestycji zagranicznych – ich wartość wzrosła w ciągu 30 lat aż 118-krotnie

Do czynników wpływających na podniesienie pozycji gospodarczej V4 oprócz funduszy unijnych eksperci zaliczyli "napływ ogromnych środków inwestycyjnych w postaci zagranicznego kapitału prywatnego". Skumulowana wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych wzrosła 118-krotnie, z 5 mld dol. w 1991 r. do 565 mld - w 2019 r.

W ocenie PIE, Grupa Wyszehradzka ma szansę na utrzymanie "dotychczasowych trendów zmniejszania luki dochodowej".

Wyzwaniem dla krajów Grupy są wydatki na innowacyjność, w tym na badania i rozwój

"Wyzwaniem pozostaje niwelowanie różnic w zakresie innowacyjności: Czechy zmniejszyły lukę w wydatkach na badania i rozwój między 2000 a 2019 rokiem z 0,7 pkt. proc. do 0,26 pkt. proc., a Polska z 1,17 pkt. proc. do 0,88 pkt. proc." - ocenił kierownik zespołu handlu zagranicznego w Polskim Instytucie Ekonomicznym Marek Wąsiński.


pad forum 1200.jpg
Prezydent autorem publikacji "Europa Środkowa - wspólnota aspiracji". Wskazał główne obszary współpracy

Mocną stroną krajów Grupy jest niższa niż w UE stopa bezrobocia

W raporcie zwrócono uwagę, że w latach 2003-2004 stopa bezrobocia w krajach V4 była prawie dwukrotnie wyższa niż w państwach tzw. starej Unii (15,4 proc. wobec 8 proc.).

Jednak w dłuższej perspektywie i w następstwie światowego kryzysu finansowego z lat 2008-2010, "to rynki pracy krajów UE-15 mocniej ucierpiały".

W efekcie od 2012 r. stopa bezrobocia w krajach V4 "utrzymuje się na niższym poziomie niż w UE-15".

Kraje Grupy muszą uważać na demografię

Jednocześnie w ostatnich 30 latach populacja krajów V4 spadła o 1 proc., podczas gdy w krajach UE wzrosła o 12 proc. "Duży odpływ młodych i dobrze wykształconych obywateli państw V4 w pierwszych latach po akcesji do UE pogorszył prognozy demograficzne regionu" - wskazano.

Według PIE "radykalna zmiana modelu gospodarczego w państwach Grupy Wyszehradzkiej pociągnęła za sobą znaczne koszty społeczne, na czele z bezrobociem strukturalnym wynikającym z zamykania nierentownych branż przemysłu".

W raporcie wskazano też na obniżenie o 23 proc. emisji gazów cieplarnianych na przestrzeni ostatnich 30 lat - głównie dzięki modernizacji i urynkowieniu przemysłu oraz sektora energetycznego, a także wzrostowi znaczenia branży usług.

Raport PIE - jak podano - ilustruje ostatnie 30 lat transformacji ustrojowej i gospodarczej, powolne przemiany społeczne, stabilizację i konwergencję z Europą Zachodnią, zatrzymując się na sytuacji przed obecnym kryzysem wywołanym pandemią.

IAR, PAP, jk

 

Czytaj także

Polscy eksporterzy skutecznie ratują gospodarkę. Tak wynika z analiz PIE

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 12:08
Eksport kolejny raz pomógł polskiej gospodarce - tym razem w zamortyzowaniu skutków kryzysu spowodowanego pandemią twierdzi dr. Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: potrzeba więcej inwestycji infrastrukturalnych w Grupie Wyszehradzkiej

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 11:44
Współpraca z Grupą Wyszehradzką czy z Chinami będzie bardzo potrzebna na etapie wychodzenia z kryzysu. Jednak jak na razie otwieranie się Chin ma charakter bardziej deklaratywny z państwami naszego regionu – mówili w audycji "Rządy Pieniądza" eksperci: Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Piotr Palutkiewicz ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksport jednym z motorów napędowych polskiej gospodarki. Tak wynika z raportu PIE

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 16:00
Eksport był jednym z głównych czynników szybkiego wzrostu gospodarczego Polski po 1989 roku - wynika z najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wartość eksportowanych towarów i usług zwiększyła się prawie dwudziestokrotnie w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Było to możliwe między innymi dzięki napływowi do Polski zagranicznego kapitału.
rozwiń zwiń