X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Budowa farm wiatrowych na Bałtyku. Duńska spółka partnerem PGE

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 10:55
Elementem, którzy przyczynił się do decyzji o wejściu na polski rynek jest silny sektor przemysłowy - powiedział wiceprezes Orsted Offshore Rasmus Errboe. Duński Orsted będzie partnerem PGE przy budowie i eksploatacji dwóch morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Masha Basova

Na mocy umowy obu firm, Duńczycy za 657 mln zł obejmą połowę udziałów w dwóch spółkach PGE, prowadzący dwa projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy 2,5 GW. Wcześniej na utworzenie joint ventures musi się jeszcze zgodzić UOKiK.Jak zauważył Errboe, polski przemysł jest już częścią globalnego łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej, mimo, że w polskiej części Bałtyku nie ma jeszcze farm wiatrowych.


elektrowani węgiel free shutt 1200 .jpg
Spada udział węgla w polskiej energetyce, a rośnie liczba prywatnych producentów prądu

PGE wykorzysta doświadczenia Duńczyków 

-To jest bardzo dobry punkt startowy. Z całą pewnością Orsted będzie dzielić się swoimi doświadczeniami oraz globalnymi możliwościami na polskim rynku - podkreślił Errboe.

Wiceprezes Orsted Offshore dodał, że duńska firma chce być kluczowym impulsem dla dalszego rozwoju polskiego łańcucha dostaw w sektorze morskich farm wiatrowych. A będzie on konkurował nie tylko na rynku krajowym, ale również na gwałtownie rosnącym rynku globalnym - dodał.


Jak przypomniał Errboe, na przestrzeni ostatnich 10 lat sektor morskiej energetyki wiatrowej w Europie obniżył koszty o ponad 70 proc. i w rezultacie ta gałąź energetyki stała się konkurencyjna względem konwencjonalnego wytwarzania energii.


odnawialne źródła energii oze 1200.jpg
Nie ma odwrotu od OZE. Proekologiczne strategie i programy będą w Polsce kontynuowane

UE i tak wymusi OZE 


-Przemysł będzie dalej dążył do redukcji kosztów wykorzystując rosnącą skalę projektów oraz innowacyjne rozwiązania. Energia odnawialna to nie tylko słuszny wybór w kontekście walki ze zmianami klimatycznymi, ale również wybór uzasadniony finansowo - ocenił wiceprezes Orsted Offshore.


Firma Orsted, w którym rząd Danii ma 50,1 proc. akcji to m. in. jeden z największych operatorów morskich farm wiatrowych na świecie. Posiada aktywa wytwórcze i projekty offshore w Danii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Niderlandach, oraz w USA i na Tajwanie. 


PR24/PAP/sw


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Branża OZE: polski system elektroenergetyczny potrzebuje więcej mocy z tzw. dużej fotowoltaiki

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 10:46
Według szacunków z rozporządzenia Rady Ministrów moc dużych instalacji fotowoltaicznych, które powstaną w wyniku aukcji dla OZE z 2021 r. wyniesie 800 MW. Branża energetyki odnawialnej oczekuje, że wolumen ten wynosić będzie co najmniej 2 GW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister Michał Kurtyka: potrzeba transformacji polskiego systemu energetycznego staje się coraz bardziej paląca

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 09:00
– Potrzeba transformacji polskiej energetyki staje się coraz bardziej paląca i nie wynika tylko z kwestii klimatycznych, ale również z powodu jej wieku – podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że w ciągu 20 lat trzeba będzie wyłączyć ok. 70 proc. bloków.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej prądu z fotowoltaiki. Znamy najnowsze dane PSE

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 17:05
Moc zainstalowana fotowoltaiki w polskim systemie elektroenergetycznym wyniosła 1 grudnia 2020 r. dokładnie 3661,7 MW - poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne - operator przesyłowy energii elektrycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zielone" plany PGE, Enei i Taurona. Polskie koncerny stawiają na energię z farm wiatrowych

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 13:25
Trzy największe polskie koncerny energetyczne - PGE, Enea i Tauron stawiają na zieloną energię - chcą zainwestować w morską energetykę wiatrową miliardy złotych.
rozwiń zwiń