X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Praca zespołów wirtualnych. Warto wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 20:12
Praca w wirtualnej rzeczywistości ma sporo zalet, ale wiąże się również z wyzwaniami. Podczas gdy praca zdalna nie jest nowością, większość pracowników nigdy nie doświadczyła, z czym tak naprawdę się wiąże. Z tego powodu, konieczne jest posiadanie umiejętności menedżerskich do zarządzania zespołami w wirtualnej rzeczywistości i znajomość metod wspierających funkcjonowanie takich zespołów. Proponujemy kilka metod.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/gerasimov_foto_174

Na początku pandemii pracodawcy zaczęli korzystać z różnych narzędzi pozwalających utrzymać kontakt międzyludzki. Uczestniczenie w telekonferencjach i wykonywanie zadań w wirtualnej rzeczywistości nie są jednak obojętne dla pracowników. Według badań blisko 70 proc. z nich doświadcza wypalenia podczas pracy w domu. Pracodawcy poszukują możliwości utrzymania zaangażowania pracowników i satysfakcji z wykonywanej pracy w obliczu zmian związanych z pracą zdalną.


Tworzenie więzi

Istotne dla sprawnego funkcjonowania firmy w rzeczywistości online jest wytworzenie z pracownikami wspólnej kultury. W fizycznym miejscu pracy nie sposób nie natknąć się na swoich kolegów z biura. Jest to dobra rzecz, pomagająca budować naturalne relacje pomiędzy członkami zespołu.

Czytaj także:
shutt biznes covid 1200.jpg
Transformacja biznesu po pandemii. Co zrobić, aby dostosować firmę do nowej rzeczywistości?

Istnieją nawet dowody naukowe, które sugerują, że pogawędki poprawiają poziom produktywności członków zespołu. Kiedy uczysz swój zespół, jak pracować zdalnie, nie masz tego samego poziomu swobodnej interakcji i możesz przegapić okazje do budowania tych relacji. Dlatego ważne jest, aby spróbować odtworzyć to środowisko za pomocą cyfrowych narzędzi współpracy.

Zaproś swój zdalny zespół do tworzenia wspólnych doświadczeń. Niech zaprojektują je dokładnie tak, jak chcą. Jako lider musisz tylko pomóc im w kształtowaniu i udoskonalaniu tego, co wymyślą. Przykładowe zajęcia integrujące po godzinach to na przykład wirtualne lekcje gotowania lub wspólne gry online. Kluczem jest utrzymanie interaktywności zajęć i postawienie na współpracę zespołu.

Ułatwiaj działanie

Praca zdalna w pewnym sensie utrudnia pracownikom dostęp do informacji. Interakcja w biurze pozwalała na szybką wymianę poglądów i łatwą integrację nowych pracowników. Specyfika pracy poza biurem wymusza poszukiwanie nowych rozwiązań związanych z dzieleniem się informacjami.

Czytaj także:
segregacja śmieci odpady segregowanie 1200.jpg
Ekologia w polskich firmach to segregacja śmieci i energooszczędne żarówki

Jeśli nie korzystasz jeszcze z systemu zarządzania projektami, to czas zainteresować się takimi rozwiązaniami. Wdrożenie nowoczesnych praktyk w zakresie narzędzi do zarządzania projektami pozwala na przypisanie członków zespołu do zadań i precyzyjne określenie zakresu odpowiedzialności każdej osoby. Ponadto, gdy wszyscy wiedzą, jakie projekty i zadania są zaplanowane na dany tydzień lub miesiąc, mogą się nimi lepiej zająć, ponieważ obowiązki, wyniki i terminy są jasno zakomunikowane. To z kolei zwiększa produktywność.

Przekazuj informację zwrotną

Najskuteczniejsze zespoły zdalne działają z pełną przejrzystością. Każdy na pokładzie powinien mieć wiedzę, której potrzebuje, aby rozpocząć pracę. Ale na tym nie koniec. Musisz mieć pewność, że Twój zespół pracuje w takim tempie i z taką jakością, jakiej potrzebujesz. To właśnie sprawia, że kwartalne oceny wydajności mają kluczowe znaczenie. Dzielenie się spostrzeżeniami z zespołem pozwala na lepsze zarządzanie osiąganymi wynikami i oczekiwaniami.

Równowaga i precyzja

Praca w trybie zdalnym ma tendencję do naruszania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Dzięki narzędziom do zarządzania działaniami zespołu online, możesz jasno zobaczyć, co jest na liście rzeczy do zrobienia i zaplanować projekty tak, aby nie wchodziły w czas prywatny pracowników.

Kwestia precyzyjnego zarządzania czasem jest istotna również w przypadku organizacji spotkań roboczych online. Eksperci branżowi z USA oszacowali, że firmy marnują ponad 37 miliardów dolarów rocznie na bezproduktywne spotkania. Kierownictwo wyższego szczebla ocenia, że spędza 50 procent czasu na spotkaniach, a większość dyrektorów przyznaje, że dwie trzecie spotkań to porażka. Czas to pieniądz. Dlatego w wirtualnej rzeczywistości warto zadbać o utrzymanie dyscypliny spotkań. Koniecznie wyznacz osobę prowadzącą, opracuj agendę i wyznacz maksymalny czas trwania spotkania.


Infografika o wyzwaniach związanych ze spotkaniami biznesowymi. Źródło: themuse.com Infografika o wyzwaniach związanych ze spotkaniami biznesowymi. Źródło: themuse.com

PolskieRadio24.pl/HBR/themuse/shopify/mib

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksperci: mijający rok w gospodarce niczym hollywoodzki thriller, wygrały firmy elastyczne

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 17:30
Mijający rok był rokiem gwałtownych zwrotów akcji. Polscy przedsiębiorcy byli zmuszeni szukać nowych rynków zbytu, dokonywać przyśpieszonej transformacji technologicznej, podobnie jak administracja. Część firm stanęła nad przepaścią, ale są i takie, które na tej trudnej sytuacji skorzystały - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24: Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha) i Adam Ruciński (firma BFG).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rząd ma jasną strategię pomocy". Gosek o programach finansowego wsparcia przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 09:30
- Dziś nie ma potrzeby podgrzewać emocji wśród przedsiębiorców, bo rząd ich wspiera i będzie wspierał - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Gosek z Solidarnej Polski. Gościem audycji była też Karolina Pawliczak z Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: powoli otwieramy gospodarkę, staramy się wypracowywać optymalne rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 18:05
- Recesja polskiej gospodarki w zeszłym roku była jedną z najpłytszych i dużo płytszą niż nam się wydawało - oświadczył premier. - Przewidywaliśmy, że będzie to -4,5 lub -3,5 proc. Według wstępnych danych to -2,8 proc. PKB - powiedział Mateusz Morawiecki w Dzierżoniowie.
rozwiń zwiń