X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ekspert: spadek PKB Polski mniejszy niż się spodziewano, w drugiej połowie roku wzrost o 4-5 procent

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 19:37
Jak radzi sobie gospodarka z koronawirusem i jakie jawią się przed nią perspektywy, mówił w radiowej Jedynce Piotr Bujak z PKO BP.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W IV kwartale ubiegłego roku, jak wynika z szybkiego szacunku GUS, PKP spadł w ujęciu rocznym o 2,8 procent i te dane nie zaskoczyły tak bardzo ekonomistów, gdyż, jak mówi gość radiowej Jedynki, kilka tygodni temu poznaliśmy wstępne szacunki dotyczące PKB w całym 2020 roku.


Posłuchaj
04:39 justa 12.mp3 Jak radzi sobie gospodarka z koronawirusem i jakie są przed nią perspektywy, mówił w radiowej Jedynce Piotr Bujak z banku PKO BP./Justyna Golonko, Polskie Radio/.

 

Spadek PKB mniejszy od spodziewanego, głównie dzięki eksportowi

Jak zauważa, podany wynik jest lepszy od szacunków i potwierdza, że ten trudny ze względu na sytuację epidemiczną ostatni kwartał, nie był tak ciężki jak podczas pierwszej fali pandemii na wiosnę ubiegłego roku.

Gość Polskiego Radia wyjaśnia, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku mieliśmy do czynienia z lekkim spadkiem konsumpcji, głównie z powodu zmniejszenia usług oraz utrzymującego się spadku inwestycji.


giełda wzrost free1200.jpg
Dobre prognozy gospodarcze dla Polski: pomagają inwestycje, eksport i konsumpcja

- Jaśniejszą stroną gospodarki jest natomiast eksport, który sobie świetnie radzi i jest to na pewno efekt wysokiej konkurencyjności polskiej gospodarki, czego nie zmieniła nawet pandemia - mówi Piotr Bujak.

I jak wyjaśnia, to na pewno efekt substytucyjny, oznaczający, że w momentach trudniejszych gospodarczo, społeczeństwa zachodnie poszukują tańszych towarów.

- Nasze produkty są tańsze, a jednocześnie mają odpowiednią jakość - mówi ekonomista.


marek-zuber.jpg
Zuber: eksport wyciąga nas z koronawirusowego dołka

- Do tego, dodaje, polski eksport korzysta ze zmiany struktury konsumpcji. Podczas pandemii konsumenci kupują więcej towarów niż usług, które to podczas pandemii objęte są większymi ograniczeniami - mówi gość Polskiego Radia.

Ekspert pytany, kiedy polska gospodarka zacznie odrabiać straty, wyjaśnia, że wszystko zależy od przebiegu sytuacji epidemicznej.

- Jeśli utrzyma się stabilizacja w liczbie nowych zakażeń i spadek hospitalizacji, to można oczekiwać dalszego, stopniowego otwierania gospodarki, i w ślad za tym, poprawiania się wyników gospodarczych - mówi ekspert.

W II kwartale wzrost PKB nawet o 10 procent

I dodaje, że jeśli wiosną sytuacja epidemiczna będzie wyraźnie lepsza niż w tej chwili, to być może zobaczymy odważniejsze otwarcie gospodarki i od drugiego kwartału mielibyśmy wyraźne odbicie aktywności gospodarczej i wzrost PKB nawet o 10 procent.

- A w drugiej połowie roku, gdy sytuacja epidemiologiczna znajdzie się trwale pod kontrolą, wzrost gospodarczy powinien się ustabilizować w przedziale 4-5 procent - mówi gość Polskiego Radia.

Justyna Golonko, jk

Czytaj także

Koronawirus uderzył w gospodarki. Brytyjskie PKB skurczyło się o prawie 10 proc., hiszpańskie o 11 proc.

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 11:01
Koronawirus nie oszczędza europejskich gospodarek – te dotknięte lockdownem i ograniczeniami notują spadki nienotowane od lat. Hiszpański PKB skurczył się w 2020 r. o 11 proc., brytyjski o 9,9 proc., polska gospodarka zmniejszyła się w IV kwartale zdecydowanie mniej, ale też zmniejszyła się o 2,8 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościński: wyniki gospodarki w IV kw. i w całym 2020 r. wyraźnie lepsze od prognoz sprzed 2-3 miesięcy

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 11:56
Wyniki gospodarki w IV kw. i w całym ubiegłym roku okazały się wyraźnie lepsze od prognoz sprzed ledwie 2-3 miesięcy - ocenia minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński w przekazanym PAP komentarzu do piątkowych danych GUS.
rozwiń zwiń