X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Koronawirus uderzył w gospodarki. Brytyjskie PKB skurczyło się o prawie 10 proc., hiszpańskie o 11 proc.

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 11:01
Koronawirus nie oszczędza europejskich gospodarek – te dotknięte lockdownem i ograniczeniami notują spadki nienotowane od lat. Hiszpański PKB skurczył się w 2020 r. o 11 proc., brytyjski o 9,9 proc., polska gospodarka zmniejszyła się w IV kwartale zdecydowanie mniej, ale też zmniejszyła się o 2,8 procent.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Autorstwa Natee K Jindakum

Jak podał brytyjski urząd statystyczny ONS,  PKB tego kraju spadł w 2020 r. w efekcie epidemii koronawirusa o rekordowe 9,9 proc., choć dzięki lepszym niż oczekiwano wynikom w czwartym kwartale, uda się uniknąć drugiego dna recesji.


giełda wzrost free1200.jpg
Dobre prognozy gospodarcze dla Polski: pomagają inwestycje, eksport i konsumpcja

Według wyliczeń Banku Anglii jest to największy roczny spadek PKB od 1709 r.

W czwartym kwartale 2020 r. szczepienia oraz rozluźnienie obostrzeń zahamowały tempo spadków

- Rozluźnienie ograniczeń w wielu częściach Wielkiej Brytanii spowodowało, że w grudniu niektóre elementy gospodarki odzyskały część utraconego gruntu, wzrost odnotowano w hotelarstwie, sprzedaży samochodów i w zakładach fryzjerskich. Zwiększenie liczby testów i wykrywalności COVID-19 również przyczyniły się do wzrostu zdolności wytwórczych. Gospodarka nadal rosła w czwartym kwartale jako całość, pomimo dodatkowych ograniczeń w listopadzie - oświadczył zastępca głównego statystyka ONS Jonathan Athow.

Jak dodał, jednakże PKB za rok spadł o prawie 10 proc., ponad dwukrotnie więcej niż poprzedni największy roczny spadek w historii.

Spadek PKB w Wielkiej Brytanii w 2020 r. największy od 1709 r.

ONS zaczął mierzyć PKB po II wojnie światowej i nigdy wcześniej roczny spadek nie był wyższy niż 4,1 proc. Ale według wstecznych, szacunkowych wyliczeń Banku Anglii, jest to największy roczny spadek PKB od 1709 r.

Najgorszy był II kwartał 2020 r. – spadek PKB wyniósł 19 procent

Na ten rekordowy spadek wpłynęły przede wszystkim wyniki za drugi kwartał 2020 r., gdy PKB spadł o 19 proc., co było efektem wprowadzonego pod koniec marca pierwszego lockdownu. Wraz ze spadkiem o 2,9 proc. w pierwszym kwartale zaowocowało to pierwszą recesją od światowego kryzysu finansowego z lat 2008-2009.


czerwinska 1200.jpg
Wiceprezes EBI: Polsce udało się uniknąć zapaści gospodarczej dzięki szeroko stosowanej pomocy publicznej

"Podwójne dno" jednak Wielkiej Brytanii nie grozi

Nie dojdzie jednak do recesji z podwójnym dnem, która byłaby praktycznie przesądzona, gdyby w czwartym kwartale 2020 r. nastąpił spadek PKB, bo jest niemal pewne, że w wyniku trwającego obecnie lockdownu w pierwszym kwartale 2021 r. gospodarka ponownie się skurczy.


- Dzisiejsze dane pokazują, że gospodarka doświadczyła poważnego wstrząsu w wyniku pandemii, którą odczuły kraje na całym świecie. Chociaż istnieją pewne pozytywne oznaki odporności gospodarki w okresie zimowym, wiemy, że obecny lockdown nadal ma znaczący wpływ na wiele osób i przedsiębiorstw. Dlatego też moja uwaga pozostaje skupiona na robieniu wszystkiego, co w naszej mocy, aby chronić miejsca pracy, przedsiębiorstwa i środki do życia - oświadczył minister finansów Rishi Sunak.


Posłuchaj
00:20 p1.mp3 W IV kwartale 2020 roku PKB spadł o 2,8 procent w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku - wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek powiedziała, że odczyt ten nie jest dużym zaskoczeniem. Według niej wskazywały na to wstępne dane dotyczące spadku PKB w całym 2020 roku rzędu 2,8

 

Spośród państw europejskich o porównywalnym potencjale gospodarczym, tylko Hiszpania zanotowała w 2020 r. większy spadek PKB - o 11 proc., choć wszystkie dane na temat PKB za 2020 r. będą jeszcze prawdopodobnie podlegać korektom.

W Polsce spadek PKB w IV kwartale wyniósł 2,8 procent

Na tle innych gospodarek, Polska gospodarka odnotowuje mniejsze spadki – jak wynika z szybkiego szacunku produkt krajowy brutto (PKB), niewyrównany sezonowo w IV kwartale 2020 roku zmniejszył się realnie o 2,8% rok do roku, wobec wzrostu o 3,6% w analogicznym okresie 2019 r.


PRZEMYSŁ PKN ORLEN MAT PRASOWE.jpg
"Dobre perspektywy i prężność zadziwiają". Niemiecki dziennik pisze o "polskim małym cudzie gospodarczym"

„W IV kwartale 2020 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zmniejszył się realnie o 0,7% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był niższy niż przed rokiem o 2,8%", czytamy w komunikacie GUS.


Posłuchaj
00:27 P2.mp3 W I kwartale tego roku spadek PKB może być mniejszy niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku. W jej opinii, na ścieżkę wzrostu nasza gospodarka prawdopodobnie powróci w drugim kwartale. /IAR/.

 

Prezentowany szybki szacunek PKB za IV kwartał 2020 r. uwzględnia efekty wystąpienia COVID-19 i wprowadzenie rządowych środków celem przeciwdziałania skutkom pandemii.

PAP, GUS, jk

Czytaj także

Maląg: poprzez inwestycje rządowe i samorządowe wracamy na tory sprzed pandemii

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 12:44
- Kolejnym elementem tarczy antykryzysowej, który już trwa, są duże inwestycje rządowe i inwestycje samorządowe, a wiec poprzez inwestycje wracamy na te tory sprzed okresu pandemii – oceniła w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej dla Europy, w tym dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 15:34
Komisja Europejska zaktualizowała prognozy gospodarcze dla krajów strefy euro i Unii Europejskiej. W przypadku PKB są one lepsze niż kilka miesięcy temu. Z powodu kosztów walki ze skutkami ekonomicznymi koronawirusa rosnąć będzie jednak zadłużenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konsumpcja, eksport i inwestycje publiczne będą napędzać polską gospodarkę w 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 13:10
Konsumpcja, eksport i inwestycje publiczne będą napędzać polską gospodarkę w tym roku - ocenił dla PAP wiceminister rozwoju, pracy i technologii prof. Robert Tomanek. Zastrzegł, że inwestycje publiczne nie zastąpią prywatnych, a będą dla nich swego rodzaju dźwignią finansową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70 proc. firm odczuwa negatywne skutki pandemii, pomagają tarcze finansowe. Nowy raport Raport NBP o kondycji przedsiębiorst

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 12:23
Ok. 70 proc. przedsiębiorstw ankietowanych w ramach Szybkiego Monitoringu NBP oceniło, że w skali całego 2020 r. pandemia COVID-19 oddziaływała na ich sytuację w stopniu co najmniej umiarkowanie negatywnym, za to pomagają tarcze, z których skorzystała co najmniej połowa z nich.
rozwiń zwiń