X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Gorzkie zaległości cukierników i piekarzy. Branża zadłużona na ponad 100 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 08:08
Zaległości producentów wyrobów ciastkarskich i piekarniczych przekroczyły 118 mln zł w 2020 r.; wzrosły o ok.10 proc., przy średniej dla ogółu firm wynoszącej 4 proc. - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK. Najbardziej zadłużeni są piekarze i cukiernicy ze Śląska.
Tłusty Czwartek
Tłusty Czwartek Foto: shutterstock/Brent Hofacker

Według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK w zeszłym roku zaległości piekarzy i cukierników wzrosły z 107,6 mln zł w 2019 r. do 118,1 mln zł w 2020 r., czyli prawie o 10 proc. Ubyło natomiast firm, które miały kłopoty finansowe i ostatecznie udział niesolidnych płatników wynosi w tej branży 6 proc. - podobnie jak w całej gospodarce - jest też zbliżony do odsetka ryzykownych przedsiębiorstw wśród sprzedawców wyrobów piekarniczych i cukierniczych.

W przypadku punktów handlowych zaległości podniosły się w minionym roku o 5 proc., do 12,7 mln zł. Średnia kwota przeterminowanych o minimum 30 dni zobowiązań przekracza w tej grupie 40 tys. zł, a w przypadku producentów pieczywa i ciastek 122 tys. zł.

Jak powiedziała Halina Kochalska z BIG InfoMonitor, firmy piekarniczo-cukiernicze "nie mają łatwo, bo nawet w okresie bez pandemii nie sprzyjają im trendy żywieniowe".

meble.jpg
Polskie meble idą na rekord. Wartość eksportu może przekroczyć 50 mld zł

Więcej pączków, mniej bułek

Ekspertka zwróciła uwagę, że w ubiegłoroczny Tłusty Czwartek zjedzono wprawdzie w całym kraju 100 mln pączków - średnio 2,5 na osobę - jednak spożycie chleba i bułek ze względu na zmiany w diecie Polaków z roku na rok maleje. Przytoczyła dane GUS, z których wynika, że w 2019 r. zjadaliśmy 2,98 kg wyrobów piekarniczych na osobę w ciągu miesiąca, podczas gdy w 2018 r. było to 3,15 kg, a w 2014 r. 3,94 kg. "Na tle producentów wielu innych towarów, których sprzedaż, ze względu na epidemię gwałtownie spadła, pieczywo jako jeden z podstawowych produktów spożywczych nie zniknęło z list zakupów" - wskazała.

Najbardziej zadłużeni są piekarze i cukiernicy z woj. śląskiego (14,2 mln zł), tam też jest najwięcej firm z problemami – 132. Na woj. pomorskie przypada 13,6 mln zł zaległości, a na dolnośląskie 13 mln zł. Największy odsetek zadłużonych piekarni jest natomiast w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie kłopoty z regulowaniem faktur i rat kredytowych ma niemal 9 proc. firm. Najsumienniej finansami zarządzali natomiast w 2020 r. piekarze podlascy (3,8 proc.), świętokrzyscy (3,9 proc.) i małopolscy (4 proc.).

PolskieRadio24.pl, PAP, BIG, md

Czytaj także

Rośnie zadłużenie największych gospodarek. Wszystko przez pandemię

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 10:10
Pandemia odcisnęła piętno na finansach publicznych. Na całym świecie rośnie zadłużenie krajów walczących, by wyjść obronną ręką z pandemii. W USA stosunek długu publicznego do Produktu Krajowego Brutto wyniósł rekordowe 127 proc. Podobnie wyglądają statystyki dla innych krajów rozwiniętych. Czy czeka nas kryzys zadłużenia i inflacja?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie liczba dłużników komunikacyjnych. Zalegają ponad 190 mln zł za jazdę na gapę

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 06:44
W Polsce na gapę środkami komunikacji jeździ ponad 141,3 tys. osób - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Ich dług sięga 192 mln zł, a średnia zaległość na osobę to 1356 zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie meble idą na rekord. Wartość eksportu może przekroczyć 50 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 07:58
Eksport polskich mebli po raz pierwszy w historii przekroczy w tym roku psychologiczną granicę 50 mld zł - przewidują przedstawiciele branży - pisze czwartkowy "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń