Zmiany na rynku energii elektrycznej. Nowe możliwości handlowe w skali europejskiej

2021-02-10, 07:52

Zmiany na rynku energii elektrycznej. Nowe możliwości handlowe w skali europejskiej
Zdj. ilustracyjne. Foto: pixaby/public domain

Od wtorku na terenie Polski działa mechanizm Multi-NEMO. Umożliwia on operacyjny udział wielu giełd w rynku dnia następnego i dostawę energii elektrycznej kupionej na paryskiej giełdzie EPEX SPOT oraz norweskiej Nord Pool z lub do Polski

Jak wyjaśnił Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin, mechanizm Multi-NEMO pozwoli na rozwijanie konkurencji wśród Nominowanych Operatorów Rynku Energii Elektrycznej na rynkach europejskich. Będzie także wspierał tworzenie zintegrowanego wewnętrznego rynku energii elektrycznej, przyczyniając się jednocześnie do promowania konkurencji w wytwarzaniu i obrocie energią.

Powiązany Artykuł

elektrownia atomowa free shutt 1200 .jpg
Piotr Naimski: w planie jest budowa 6 reaktorów jądrowych



Trzecia główna strefa geograficzna

Polska jest trzecią główną strefą geograficzną w Europie, która wdrożyła mechanizm Multi-NEMO Arrangements (MNA) w ramach rynku dnia następnego. Wszystko zgodnie z wytycznymi KE dotyczącymi alokacji zdolności przesyłowych i zarządzania ograniczeniami przesyłowymi. Wcześniej, w 2019 r. stało się to w regionie Europy Środkowo-Zachodniej, a w 2020 r. w regionie skandynawskim.


Uczestnikami projektu Multi-NEMO w ramach łączenia rynków są Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) oraz trzej wyznaczeni do tego NEMO – Nominowani Operatorzy Rynku Energii Elektrycznej: EPEX SPOT, Nord Pool oraz warszawska i Towarowa Giełda Energii (TGE).
Wdrożenie MNA umożliwia nominowanym operatorom oferowanie usług obrotu energią elektryczną na rynku dnia następnego z dostawą z lub do Polski.

Bez zakłócania zdolności przesyłowych

Jak podkreśla regulator, dzięki MNA możliwe będzie efektywne działanie wielu operatorów w polskim obszarze rynkowym bez zakłócania procesów wyznaczania i alokacji zdolności przesyłowych. Zasady MNA zapewniają też wszystkim operatorom równoprawny dostęp do międzyobszarowych zdolności przesyłowych, dzięki czemu alokacji podlegają najbardziej efektywne oferty z polskiego obszaru rynkowego.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej