X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ekspert: Polska potrzebuje większej równowagi w wymianie handlowej z Chinami

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 18:34
O perspektywie współpracy gospodarczej Polski, a także innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, z Chinami mówił w radiowej Jedynce Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Dzisiaj o potrzebie większego otwarcia rynku chińskiego oraz napływu chińskich inwestycji do naszego kraju mówił, podczas wirtualnego szczytu przywódców krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Chin, prezydent Andrzej Duda.


Unia Europejska free shutt-1200.jpg
UE nie oddaje pola w rywalizacji z USA i Chinami. Za tydzień przedstawi nową politykę handlową

Obecnie Polska dziesięć razy więcej importuje z Chin niż tam eksportuje

- Mówiąc o Chinach, pamiętamy przede wszystkim o imporcie z tego kraju, zapominając, że nasz eksport do tego kraju jest wart jedną dziesiątą importu, stąd faktycznie potrzebujemy większego zrównoważenia w wymianie handlowej – mówi gość radiowej Jedynki.

Posłuchaj
05:09 blazej-chiny 09.mp3 O perspektywie współpracy gospodarczej Polski, a także innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, z Chinami mówił w radiowej Jedynce Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej./Błażej Prośniewski, Polskie Radio/.

Trzeba pamiętać, że handel na chińskim rynku nie jest łatwy

Tyle że - jak dodaje - nie jest i nie będzie to łatwe, gdyż Chiny mają gospodarkę dosyć zamkniętą, jest tam mnóstwo ograniczeń.

- To sprawia, że nie jest łatwo skorzystać z tego bardzo dużego rynku – mówi ekspert.


duda_1200_3_.jpg
Szczyt państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin: Polska stawia na zwiększenie wymiany handlowej

Chiński rynek to kilkaset milionów zamożnych klientów, otwartych na ciekawą ofertę ze świata

Na pytanie, co Polska może zaoferować Chińczykom, zwraca uwagę, że mamy do czynienia z krajem z bardzo szybko rozwijająca się gospodarką, gdzie wykształciła się już grupa oceniana na 500-600 mln osób z dochodem wyższym niż w Polsce, oraz zamożnej klasy średniej, ocenianej na 100-120 mln osób, które osiągają już średni dochód większy niż np. w Niemczech.

- To ogromny rynek konsumencki, który w dodatku od całkiem niedawna czuje znacznie więcej w portfelu niż do tej pory i w związku z tym jest bardzo ciekaw towarów z różnych stron świata – mówi Piotr Soroczyński.

Ważnym punktem współpracy gospodarczej między Polską a Chinami są inwestycje napływające stamtąd do naszego kraju.

I nie są to tylko inwestycje produkcyjne przedsiębiorców chińskich, którzy liczą na eksport do innych europejskich krajów, ale związanych z rozwojem szlaków handlowych, takich jak nowy Jedwabny Szlak.

Błażej Prośniewski, jk

Czytaj także

Analiza: światowy handel ucierpiał mniej, niż przewidywano

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 15:50
Tegoroczny spadek światowego handlu nie będzie tak głęboki, jak się początkowo obawiano, jednak powrót do tendencji przedkryzysowych może potrwać znacznie dłużej - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy wskazują jednocześnie na dużą aktywność polskich firm na rynkach zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin: Polska stawia na zwiększenie wymiany handlowej

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 13:12
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w IX Szczycie Przywódców Europy Środkowowschodniej; główne tematy wystąpienia Andrzeja Dudy to współpraca gospodarcza pomiędzy Polską a Chinami oraz pandemia koronawirusa. Ze względu na sytuację epidemiczną szczyt odbył się w formie wirtualnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE nie oddaje pola w rywalizacji z USA i Chinami. Za tydzień przedstawi nową politykę handlową

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 16:57
Poobijana Brexitem, starciami z prezydentem Trumpem i nowymi wyzwaniami dotyczącymi Chin, Unia Europejska zapowiada przedstawienie w przyszłym tygodniu założeń polityki handlowej, które mają odpowiedzieć na pytanie, jak radzić sobie z partnerami, którym się nie ufa - pisze agencja Reuter.
rozwiń zwiń