X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Uwolnij się od długów. Proponujemy kilka metod

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 14:47
Dobrze wykorzystany dług potrafi być dobrodziejstwem. Nie zmienia to faktu, że i tak trzeba go będzie kiedyś spłacić. Dla wielu osób wiąże się to z obciążeniem psychicznym i stresem. Podpowiadamy, jak szybciej uwolnić się od długów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/chingyunsong

Dług to coś, co jedna strona, zwana dłużnikiem, jest winna drugiej stronie, zwanej wierzycielem. W większości przypadków dłużnik jest winien pieniądze wierzycielowi i musi je spłacić w określonym czasie. Istnieje wiele form zadłużenia. Jeśli kupujesz, używając karty kredytowej więcej, niż jesteś w stanie spłacić, to rośnie twoje zadłużenie na karcie kredytowej. Jeśli kupisz dom z kredytem hipotecznym, będziesz miał dług hipoteczny. Poniżej kilka metod na szybkie pozbycie się długów.

Zwiększ spłaty

Przeznacz co najmniej 15 procent swojej wypłaty na spłatę zadłużenia na kartach kredytowych i pożyczek. Pomoże Ci to spłacić zobowiązania w szybszym tempie. Dokonywanie niewielkich, minimalnych płatności oznacza, że salda zadłużenia są oprocentowane w miarę upływu każdego miesiąca lub roku. Spłacając duże części długu, w ciągu kilku miesięcy można zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy na samych płatnościach odsetek.

Czytaj także:
piramida finansowa 1200.jpg
Piramidy finansowe wciąż mają się dobrze. Sprawdź, jak nie stracić pieniędzy na "niezwykle atrakcyjnej" inwestycji

Spłacaj metodą ''lawiny''

Metoda lawiny zadłużenia polega na odkładaniu dodatkowych pieniędzy na poczet długu o najwyższym oprocentowaniu. Po spłaceniu go, przechodzisz do długu z kolejnym najwyższym oprocentowaniem i tak dalej. Oczywistą zaletą tej metody jest to, że pozwala zaoszczędzić więcej pieniędzy na odsetkach, ponieważ dług najwyżej oprocentowany spłacasz jako pierwszy. Metoda ta może również pomóc spłacić całkowity dług szybciej.

Wykorzystaj oszczędności

Nie bój się przeznaczyć części swoich oszczędności na spłatę wysoko oprocentowanych długów. Wykorzystanie rezerw gotówkowych na spłatę długów jest mądrą decyzją, ponieważ przestaną się naliczać odsetki od dużych sald. Chociaż posiadanie dodatkowej gotówki na koncie bankowym może wydawać się pocieszające, prawda jest jednak taka, że te środki tak nie pracują dla ciebie - nie przy dzisiejszych rekordowo niskich stopach procentowych. Nie uszczuplaj całkowicie swoich oszczędności. Jeśli jednak posiadasz dużo gotówki, użyj części tych funduszy, aby wyeliminować lub zredukować zadłużenie.

Negocjuj

Porozmawiaj z wierzycielami, aby wynegocjować niższą stopę procentową. Zdziwisz się, jak wielu z nich będzie skłonnych do skonsolidowania twoich długów. Jeśli masz dobrą historię kredytową, to możesz liczyć na ofertę niższej stopy procentowej niż ta, na podstawie której naliczane są obecnie odsetki. To może pomóc Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy na spłacie odsetek, ponieważ dług narasta wolniej.

Czytaj także:
Pieniądze banknoty gotówka free shutt-1200.jpg
GUS podał dane o wynagrodzeniach Polaków: w grudniu wyniosło ono 5.457,98 zł

Zwiększ dochody

Jeśli jesteś bardzo zdeterminowany, aby spłacić ten dług w ciągu krótkiego czasu, powinieneś poszukać sposobów na zwiększenie swoich dochodów i wykorzystać te dodatkowe pieniądze na spłatę tak szybko, jak to możliwe. Niezależnie od tego, czy jest to praca na pół etatu, czy negocjowanie podwyżki z szefem, pomyśl o tym, jak zacząć zarabiać więcej pieniędzy przez co najmniej kilka miesięcy i potraktuj wtedy eliminację długu jako zadanie z wysokim priorytetem.


PolskieRadio24.pl/mib


Czytaj także

W PPK oszczędza coraz więcej osób, rosną też same oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 07:40
Od początku istnienia fundusze PPK zarobiły ponad 230 milionów złotych, a do programu dołączyło 2 miliony osób. Ich oszczędnościami zarządza 19 instytucji finansowych. Czy warto było oszczędzać w Pracowniczych Planach Kapitałowych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadchodzi cyfrowe euro. Decyzja jeszcze w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 08:45
Według Europejskiego Banku Centralnego nadchodzi era cyfrowego euro. Będzie to elektroniczna forma pieniądza emitowanego przez Eurosystem (Europejski Bank Centralny i krajowe banki centralne) dostępna dla wszystkich obywateli i firm. Zagwarantuje bezkosztowy dostęp do prostego, powszechnie akceptowanego, bezpiecznego i godnego zaufania środka płatniczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestycje przy niskich stopach procentowych. Kilka opcji do wyboru - zobacz, jakie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 11:11
Zerowe oprocentowanie lokat potrafi skutecznie zniechęcić do oszczędzania. Jednocześnie eksperci przekonują, że warto odkładać na przyszłość. Sprawą otwartą pozostaje dobór metod, które posłużą nam do inwestowania nadwyżek finansowych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestorzy wracają na warszawską giełdę. Wzrosły obroty i liczba nowych rachunków maklerskich

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 12:51
W roku 2020 liczba rachunków maklerskich na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie zwiększyła się o ponad 84 tys., w porównaniu z rokiem poprzednim. Udział inwestorów indywidualnych w obrotach GPW się podwoił, a obroty całej giełdy wzrosły o ponad 50 proc.
rozwiń zwiń