X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Niezapłacone faktury zmorą małych i średnich firm. Setki trafiają do windykacji

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 10:00
Średnio miesiąc może czekać na zapłatę od kontrahentów mała lub średnia firma, zanim zacznie tracić płynność finansową; 17 proc. z nich odczuwa problemy z powodu zatorów płatniczych już po upływie 10 dni – wynika z badania firmy współpracującej z Krajowym Rejestrem Długów.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Według badania "Jak MŚP korzysta z windykacji" polskie małe i średnie firmy wystawiają w ciągu miesiąca od 3 do 2,5 tys. faktur, średnio jest ich 90. Zdecydowana większość (74 proc.) wysyła kontrahentom co najmniej 21 takich dokumentów. Płynność finansowa to duże wyzwanie dla małych i średnich przedsiębiorstw, które zwłaszcza w dobie COVID-19 mocno odczuwają kolejne lockdowny i ograniczenia w gospodarce. Mniejsza sprzedaż i kurcząca się liczba zleceń powodują, że na firmowych kontach liczy się każda złotówka.


bgk 1200.jpg
Łatwiejszy dostęp do kredytu dla firm. BGK wydłuża gwarancje z pakietu pomocowego

Mniejsze firmy mocno odczuwają lockdowny

Autorzy badania zwracają uwagę, że w pandemii bolączką wielu przedsiębiorców są kontrahenci, którzy często nie płacą za towary i usługi w ustalonym czasie. W 64 proc. firm MŚP faktury opłacane po terminie stanowią 1/4 spośród wszystkich wystawianych średnio w ciągu miesiąca. W przypadku ponad 1/3 przedsiębiorstw odsetek ten sięga 50 proc. Z kolei pojedyncze firmy borykają się z problemem spóźnionej zapłaty za towary i usługi za połowę faktur – wynika z badania zrealizowanego przez Instytutu Mands dla firmy Kaczmarski Inkasso, współpracującej z Krajowym Rejestrem Długów.

Płynność finansowa to duże wyzwanie, zwłaszcza w dobie COVID-19 gdy mniejsze firmy mocno odczuwają kolejne lockdowny i ograniczenia w gospodarce. Mniejsza sprzedaż i kurcząca się liczba zleceń powodują, że na firmowych kontach liczy się każda złotówka.

Badani przedsiębiorcy deklarowali, że z powodu problemów z zatorami płatniczymi w ciągu ostatnich 2 lat skierowali do profesjonalnej windykacji od 1 do 500 faktur. Najwięcej z nich (85 proc.) przekazało do 50 spraw, a 42 proc. – od 1 do 10. Więcej niż 51 oddało 15 proc. firm. Każdą przeterminowaną fakturę przekazuje do odzyskania 15 proc. MŚP.

Badani przedsiębiorcy wskazali, że negatywny wpływ na ich działalność ma płatność opóźniona już o 21-30 dni. Ocenia tak 43 proc. z nich. Dla 1/3 respondentów "poziom wrażliwości finansowej" wynosi maksymalnie 20 dni. Co czwarty zaczyna odczuwać brak zapłaty dopiero po miesiącu.


firma 1200.jpg
Kolejne biznesy będą chronione tarczą branżową. Zobacz rozszerzoną listę kodów PKD

Chęć jak najszybszego odzyskania pieniędzy

Żadna z badanych firm nie przekazuje do windykacji faktur przeterminowanych o kilka dni, a 52 proc. respondentów decyduje się na przekazanie spraw firmie windykacyjnej dopiero w momencie, kiedy samodzielne próby odzyskania należności nie przynoszą efektu. Z kolei połowa wykonuje ten krok, jeśli nieopłacona faktura opiewa na wysoką kwotę. Natomiast 47 proc. MŚP zwraca się do profesjonalistów, gdy opóźnienie w spłacie jest dłuższe niż kilkadziesiąt dni.

Prawie 40 proc. MŚP szuka wsparcia w firmach windykacyjnych, gdy próby skontaktowania się z dłużnikiem spaliły na panewce. 29 proc. kieruje sprawy do windykacji, kiedy relacje z kontrahentami stają się napięte. Co piątego przedsiębiorcę skłania do tego chęć jak najszybszego odzyskania pieniędzy, a 17 proc. opóźnienie w spłacie dłuższe niż kilkanaście dni. Natomiast 1 proc. zleca odzyskanie należności profesjonalistom, aby odciążyć własnych pracowników.

Eksperci zwracają uwagę, że dla niewielkich firm nawet dwie, trzy niezapłacone faktury to duży problem, zaczynają tracić płynność finansową i za chwilę same mogą stać się dłużnikiem.

Jak wynika z badania, zanim przedsiębiorcy zdecydują się na współpracę z firmą windykacyjną, podejmują działania na własną rękę. 3/4 wysyła wezwania do zapłaty lub samodzielnie negocjuje spłatę (60 proc.). Tylko 13 proc. mówi, że nie wykonuje żadnych kroków, tylko oddaje przeterminowaną należność do firmy windykacyjnej.

 

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

 


Czytaj także

Poprawa nastrojów wśród przedsiębiorców. 43 proc. firm w Polsce spodziewa się powrotu koniunktury jeszcze w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 14:18
43 proc. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce spodziewa się powrotu koniunktury jeszcze w tym roku. Największy optymizm panuje wśród firm średnich - wynika z szóstej edycji badania Barometr COVID-19 realizowanego przez Europejski Fundusz Leasingowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MRPiT: od 1 lutego firmy założone w 2020 r. też dostaną pomoc z tarczy branżowej

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 21:30
Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii - od 1 lutego 2021 weszły w życie kolejne instrumenty pomocy dla przedsiębiorców, takie jak: zwolnienie z opłacania składek ZUS za następne dwa miesiące, kolejna dotacja dla mikro i małych firm do 5 tys. zł, dodatkowe postojowe oraz dopłata do wynagrodzeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waldemar Buda o tarczach antykryzysowych: celem jest uratowanie jak najwięcej miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 18:34
O wsparciu dla firm w czasach pandemii mówił w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PFR: sektor przedsiębiorstw i rynek pracy w Polsce są w dobrej sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 13:54
Ostatnie wyniki gospodarcze pokazują, że polski sektor przedsiębiorstw i rynek pracy są w dobrej kondycji. Jak mówił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, to efekt między innymi, dużego udziału części bezzwrotnej pomocy kierowanej do gospodarki w czasie pandemii.
rozwiń zwiń