X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Nowa ulga dla firm w zeznaniach podatkowych. Sprawdź, na czym polega

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 09:16
W tym roku po raz pierwszy w zeznaniach podatkowych będzie można skorzystać z "ulgi za złe długi". Przysługuje ona przedsiębiorcom, którym nie płacą kontrahenci - wyjaśnia Iwona Prószyńska z Ministerstwa Finansów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Iren Moroz/shutterstock
Posłuchaj
02:03 PR1_AAC 2021_02_08-06-33-25.mp3 Nowa ulga dla firm w zeznaniach podatkowych. Sprawdź, na czym polega (Tomasz Matusiak/PR1)

Jak mówi, ulga zakłada, że podstawa podatku może być zmniejszona o wartość wierzytelności, która nie została uregulowana lub zbyta. Dłużnik z kolei ma obowiązek zwiększyć zobowiązanie do zapłaty w zeznaniu podatkowym, jeżeli nie dokonał płatności we wskazanym terminie.


shutterstock_ministerstwo finansów 1200.jpg
Szansa na szybszy zwrot VAT. Resort finansów konsultuje projekt

W trudnym czasie liczy się każda ulga

To może być bardzo potrzebne wsparcie dla firm, bo jak mówi Halina Kochalska, ekspert BIG InfoMonitor, dziś wielu przedsiębiorców ma świadomość, że klienci im nie zapłacą i liczą właśnie na "ulgę na złe długi".

- Pandemia zachwiała mocno płynnością finansową firm. Problemy w rozliczeniach pogłębiły się, zaległości między biznesami wzrosły w zeszłym roku o 10 procent. Przedsiębiorcy na pewno będą korzystać z tej ulgi - podkreśla Kochalska.

Ulga także na VAT

Co ważne, ulga na złe długi działa też w przypadku VAT.

- Ulga określa zasady rozliczenia VAT w przypadku, gdy nabywca towarów lub usługobiorca nie zapłacił dostawcy należnej kwoty. Wierzyciel może wtedy skorygować podstawę opodatkowania lub podatek należny w przypadku, gdy te wierzytelności nie są regulowane terminowo - wskazuje Iwona Prószyńska.

Przedsiębiorca, który w zeznaniu podatkowym będzie chciał skorzystać z tej długi, będzie musiał wypełnić specjalny załącznik.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md

Czytaj także

Waldemar Buda o tarczach antykryzysowych: celem jest uratowanie jak najwięcej miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 18:34
O wsparciu dla firm w czasach pandemii mówił w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: niepewność jest nadal zbyt duża, żeby prognozować spektakularny wzrost gospodarczy

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 13:00
Nie wiemy, co się będzie działo, jeśli chodzi o pandemię. Dlatego przewidywany przez premiera 4-proc. wzrost PKB jest prognozą zbyt optymistyczną, także z powodu niepewności w dostawach szczepionek – mówili w audycji "Rządy pieniądza" Monika Kurtek z Banku Pocztowego i ekonomista Marek Zuber. Ich zdaniem wzrost PKB w tym roku wyniesie ok. 3 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szansa na szybszy zwrot VAT. Resort finansów konsultuje projekt

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 18:12
Ministerstwo Finansów rozpoczyna konsultacje publiczne projektu ustawy wprowadzającego e-fakturę i zapowiada, że podatnicy wybierający e-fakturę otrzymają szybciej zwrot VAT w ciągu 40 dni, a nie 60.
rozwiń zwiń