X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Marlena Maląg: na ratowanie miejsc pracy przeznaczyliśmy w sumie 182 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 12:48
Podsumowując moment uruchomienia wsparcia niezbędnego w czasie pandemii, trzeba powiedzieć, że do tej pory ponad 182 mld zł zostało przeznaczone na uratowanie ponad 6 mln miejsc pracy – powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Marlena Maląg
Marlena MalągFoto: TT/MRiPS

Podczas konferencji prasowej Marlena Maląg mówiła o instrumentach zawartych w tarczach finansowych wspierających przedsiębiorców w czasie pandemii. Przekonywała, że ratowanie miejsc pracy, zdrowia i życia Polaków jest i było priorytetem dla rządu, dlatego wsparcie finansowe kierowano do wszystkich branż.

"Dzisiaj, kiedy podsumowujemy ten czas, na ten moment ponad 182 mld zł trafiło na ratowanie miejsc pracy. Ponad 6 mln miejsc zostało uratowanych" – podała Marlena Maląg. I dodała, że tylko w grudniu i styczniu zostało wypłacone ponad 22 mld zł na ratowanie miejsc pracy.


Minister podkreśliła, że działania rządu są przemyślane i przeanalizowane.

- 1 lutego została też wzmocniona kolejnym wsparciem finansowym tarcza branżowa. Ta tarcza to ponad 5 mld zł w czterech różnych instrumentach: świadczeniu postojowym, zwolnieniu ze składki ZUS, dopłacie z gwarantowanego funduszu świadczeń pracowniczych i mikrodotacjach – mówiła.

- Istotą rzeczy jest to, że cały czas rząd wspiera gospodarkę, abyśmy po pandemii mogli wrócić z odpowiednią siłą do sytuacji, która była przed pandemią – wskazała.


Marlena Maląg podała również, że "PKB w Polsce za 2020 r. spadł w porównaniu do 2019 r. o 2,8 proc., przy czym w 2019 r. mieliśmy wzrost o 4,5 proc. W krajach unijnych odnotowano spadek o średnio 7,4 proc., więc to są twarde dane, które pokazują, jak sobie radzi polska gospodarka".

hotel 1200 forum.jpg
"Możliwe jest częściowe odmrożenie branży hotelarskiej". Jarosław Gowin po spotkaniu z prezydentem

70 mld zł pomocy z Tarczy Finansowej PFR

Z kolei prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys podał, że kwota subwencji finansowych wypłaconych z PFR przekroczyła 70 mld zł.

- W ciągu tych dokładnie 11 miesięcy pandemii ponad 250 tys. firm otrzymało te subwencje. Łączna liczba pracowników przedsiębiorstw objętych tą pomocą zbliża się do 3,5 mln osób – mówił.

- Mikro i małe przedsiębiorstwa w ramach pierwszej tarczy finansowej otrzymały 61 mld zł, w ramach drugiej, w ostatnich 2 tygodniach, było to ponad 4,5 mld zł. Do tego dochodzi 4,6 mld zł, które otrzymały duże przedsiębiorstwa – wyliczał. Dodał, że pomocą objętych jest 55 sektorów przedsiębiorstw.


Powiedział też, że w ostatnich dwóch tygodniach około 10 tys. punktów gastronomicznych otrzymało wsparcie, 3300 hoteli i 1100 punktów fitness. Średnia kwota subwencji dla restauracji – podał – to 160 tys. zł, a dla klubu fitness około 140 tys. zł.

Paweł Borys zwrócił również uwagę, że Polska jest wśród krajów, które najlepiej radzą sobie z pandemią, krajów z najniższym spadkiem PKB i z najniższym bezrobociem.

Walka o miejsca pracy

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda przekonywał z kolei, że "całość aktywności i starań państwa sprowadza się do utrzymania miejsc pracy".

Wskazywał również na istotę utrzymania inwestycji publicznych, które – mówił – są kluczowe dla przedsiębiorców, by utrzymać zlecenia. Zapowiedział, że "kilkadziesiąt miliardów złotych w bardzo krótkiej perspektywie zostanie wystawione na rynek po to, żeby przedsiębiorcy walczyli o zamówienia, wykonywali je i w związku z tym potrzebowali wszystkich pracowników".

Realizowana obecnie tarcza PFR 2.0 ma umożliwić mikro, małym i średnim firmom uzyskanie subwencji, które będą mogły być w stu procentach umarzane. Wartość pomocy wynosi 13 mld zł: 6,5 mld zł dla mikrofirm i kolejne 6,5 mld zł dla spółek zatrudniających od 10 do 249 pracowników.


Subwencja finansowa PFR będzie miała charakter bezzwrotny po spełnieniu przez przedsiębiorcę określonych warunków. W przypadku mikrofirm spadek obrotów to minimum 30 proc. w okresie kwiecień-grudzień lub w IV kwartale 2020 r. w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r.

Kwota subwencji będzie zależeć od wielkości spadku przychodów: 18 tys. zł na zatrudnionego przy spadku przychodów o 30-60 proc., 36 tys. zł na zatrudnionego przy spadku przychodów powyżej 60 proc.

Maksymalna kwota finansowania dla mikrofirm wynosi 324 tys. zł. Będzie możliwość umorzenia do 100 proc. w zależności od utrzymania zatrudnienia w 2021 r

PolskieRadio24.pl, PAP, KRD, md

Czytaj także

Marlena Maląg: wsparcie branżowe jest konieczne, aby po pandemii szybko powrócić do normalności

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 07:54
- Od początku pandemii na pomoc przedsiębiorcom zostało przeznaczone ponad 176 mld zł - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza Finansowa 2.0. Paweł Borys: do firm trafiło ponad 4 mld zł subwencji

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 12:40
W ciągu dwóch tygodni działania tarczy finansowej 2.0 wypłaciliśmy subwencje w wysokości 4,2 mld zł dla ponad 34 tys. firm - poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Wśród firm, które skorzystały ze wsparcia, jest prawie 700 klubów fitness.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: deficyt budżetowy za 2020 rok będzie niższy od planowanego

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 15:42
- Deficyt budżetowy za cały 2020 rok będzie o ok. 25 mld zł niższy niż zaplanowany w znowelizowanej ustawie budżetowej - przekazał premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd zapowiada otwieranie hoteli, ale obostrzenia w nich nie znikną

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 17:33
O kolejnym luzowaniu obostrzeń w gospodarce, wynikających z pandemii, a szczególnie dotyczących branży hotelarskiej, mówił w radiowej jedynce Tomasz Pieniążek, wiceprezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.
rozwiń zwiń