X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Walka z nieuczciwymi zwolnieniami lekarskimi. Ministerstwo pracuje nad projektem

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 10:08
Koniec załatwiania nieuczciwych zwolnień lekarskich. Odpowiedni projekt przygotowuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a jedna z propozycji przewiduje, że po pół roku zwolnienia lekarskiego nie będzie już możliwości niemal natychmiastowego uzyskiwania prawa do kolejnych 182 dni chorobowego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Nowe przepisy będą wymagać przynajmniej 60-dniowego okresu przerwy w zwolnieniu lekarskim. To byłby dobry kompromis – ocenia Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. Jak dodaje, takie rozwiązanie nie powinno być mocno odczuwalne dla osób, które faktycznie długotrwale chorują, a jednocześnie pozwoli uniknąć sytuacji, w których pracownicy wracali po zwolnieniu do pracy na 1 dzień, a potem ponownie przechodzili na chorobowe na pół roku.

Oprócz blokowania etatu jest to jednocześnie bardzo duże obciążenie finansowe dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dlatego projekt idzie w dobrym kierunku - wskazuje Sławomir Dudek ze Szkoły Głównej Handlowej. Dodaje, że koszty L4 w Polsce są relatywnie duże w porównaniu z innymi krajami, dlatego zmiany mogą pomóc ZUS-owi, by ten albo się mniej zadłużał, albo mógł przekazać te środki na inne cele.

bez12.jpg
Bezrobocie lekko w górę, choć wciąż niskie. Znamy nowy szacunek resortu rozwoju

Zmiany w prawie czy dokładniejsze kontrole?

Dzięki proponowanym zmianom Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaoszczędzi – jak szacuje resort rodziny – prawie 700 mln zł rocznie. Zdaniem wiceprzewodniczącego OPZZ Sebastiana Koćwina te środki mógłby odzyskać bez zmian w prawie, poprzez szczegółowe kontrole prawidłowości wystawionych zwolnień. Zapewnia, że OPZZ analizuje projekt ustawy.

Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność" zauważa z kolei, że decyzję ws. zwolnień podejmują lekarze i to oni powinni też ponosić za to odpowiedzialność. Wskazuje, że w innych krajach, np. w Holandii, prawidłowość zwolnienia weryfikuje się np. co miesiąc. Jak podkreśla, trzeba tu działać z dużą ostrożnością, bo jednak decydujący głos powinien należeć do lekarza, ale procedura na pewno wymaga uszczelnienia.

W 2019 roku ZUS przeprowadził ponad 570 tysięcy kontroli zwolnień lekarskich. W efekcie zaoszczędzono prawie 208 mln zł. Rząd zakłada, że nowe regulacje wejdą w życie 1 kwietnia 2021 r.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Aleksandra Tycner, md

Czytaj także

Polacy mniej optymistyczni jeśli chodzi o szukanie nowej pracy. Sprawdź wyniki badania

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 13:22
Polacy gorzej oceniają perspektywy znalezienia nowej pracy i bardziej boją się utraty obecnej - wynika z nowego badania Randstad. Podczas pandemii jedna czwarta respondentów miała czasowo zmniejszone wynagrodzenie. 17 proc. ma zarobki obniżone na stałe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska z drugim najniższym bezrobociem w UE. Nowe dane Eurostatu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 15:20
Z danych urzędu statystycznego Eurostat za grudzień wynika, że bezrobocie w Polsce wyniosło 3,3 procent. To drugi wynik we Wspólnocie. Na pierwszym niezmiennie są Czechy z bezrobociem na poziomie 3,1 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dochód gwarantowany. "Nowy pomysł na państwo opiekuńcze?"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 12:45
"Choć obecnie dochodu gwarantowanego nie realizuje żadne państwo na świecie (w latach 2017-2018 pilotażowo wprowadziła to rozwiązanie Finlandia), coraz częściej dyskutuje się o nim w kontekście wyzwań współczesnego państwa opiekuńczego" - wskazano w raporcie PIE "Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Nowy pomysł na państwo opiekuńcze?".
rozwiń zwiń