X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Tarcza Finansowa 2.0. Paweł Borys: do firm trafiło ponad 4 mld zł subwencji

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 12:40
W ciągu dwóch tygodni działania tarczy finansowej 2.0 wypłaciliśmy subwencje w wysokości 4,2 mld zł dla ponad 34 tys. firm - poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Wśród firm, które skorzystały ze wsparcia, jest prawie 700 klubów fitness.
Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.Foto: Polskie Radio

Firmy mogą składać wnioski o pomoc z Tarczy Finansowej PFR 2.0 od 15 stycznia 2021 r. Wartość programu to 13 mld zł: 6,5 mld zł dla mikrofirm, czyli tych zatrudniających od 1 do 9 osób, i 6,5 mld dla firm zatrudniających od 10 do 249 pracowników.

W TVP 1 Borys pytany o otwieranie, mimo obostrzeń, siłowni i klubów fitness przyznał, że rozumie trudną sytuację wielu firm.

- Jako PFR robimy wszystko, żeby tym firmom zapewnić bezpieczeństwo finansowe. Zaledwie w ciągu dwóch tygodni działania tarczy finansowej 2.0 wypłaciliśmy subwencje w wysokości 4,2 mld zł dla ponad 34 tys. firm. Jest tam w tym gronie blisko 700 klubów fitness w całej Polsce - powiedział.

- Umowa jest jasna - rząd pomaga, ale należy przestrzegać restrykcji - dodał. Jak mówił, w przypadku łamania obostrzeń przepisy są jednoznaczne: taka firma albo musi zwrócić pomoc, albo nie może jej otrzymać. Poinformował, że na razie żaden przypadek odebrania subwencji nie miał miejsca. Zastrzegł przy tym, że PFR robi wszystko, żeby pomóc, a nie odbierać subwencje.

Pralnia .jpg
Tarcza Finansowa 2.0 będzie rozszerzona. Zobacz, o jakie branże chodzi

Część firm chce iść do sądu

Zapytany o pozwy przedsiębiorców przeciwko Skarbowi Państwa z żądaniem odszkodowania za lockdown prezes PFR odparł, że polski rząd prowadzi działania mające na celu interes publiczny, takie same jak większość krajów w UE. Jednocześnie - jak mówił - rząd udziela znaczącej pomocy przedsiębiorcom, a wartość wsparcia do tej pory wyniosła 170 mld zł.

- Jeżeli mówimy o naprawieniu szkód, to ta szkoda musi powstać. Jeżeli firmy mogły liczyć na 170 mld zł wsparcia, które znacząco przekracza, to są dane GUS, straty sektora przedsiębiorstw, to jestem przekonany, że pozwy nie są uzasadnione - powiedział prezes PFR.

Prokuratoria Generalna, która reprezentuje Skarb Państwa przed sądami, poinformowała, że do tej pory wpłynęły dwa pozwy z żądaniami odszkodowawczymi, związanymi z lockdownem. Jeden z nich opiewa na ok. 215 tys. zł i został złożony przez właściciela galerii handlowej, a drugi, na kwotę ok. 458 tys. zł, został złożony przez właściciela sieci siłowni.

PolskieRadio24.pl, PAP, TVP, md

Czytaj także

350 mld zł na odbudowę polskiej gospodarki. Premier przedstawił Umowę Partnerstwa

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 13:50
Dziś przedstawiamy Umowę Partnerstwa, która obejmuje 76 mld euro na lata 2021-2027, czyli ponad 350 mld zł. To historyczne środki, które są tylko częścią z całej wielkiej puli przysługującej Polsce - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu poinformował o rozpoczęciu konsultacji planu odbudowy polskiej gospodarki po pandemii koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą kary dla firm, które złamią obostrzenia epidemiczne. GIS apeluje do przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 09:10
Będą kary dla firm za wznawianie działalności pomimo obowiązujących obostrzeń. Restrykcje dot. gospodarki zostały przedłużone co najmniej do końca stycznia. Oznacza to, że nadal zamknięte mają być restauracje, stoki narciarskie, siłownie i hotele. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniejszy ruch, mniej faktur wystawianych przez firmy. Jest nowy raport KRD

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 08:13
Ponad 1/3 firm wystawia miesięcznie mniej faktur niż przed pandemią. To oznacza mniejsze wpływy w firmowym budżecie i mniejszy obrót w gospodarce - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów i NFG. Główne przyczyny zmniejszonej liczby faktur w obiegu to m.in. słabszy popyt na produkty i usługi.
rozwiń zwiń