X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rekordowe 4,3 mld euro unijnych pożyczek na ochronę miejsc pracy dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 18:00
Polska otrzymała już prawie 4,3 mld euro w formie pożyczek z instrumentu finansowego SURE, który ma chronić miejsca pracy i pracowników dotkniętych skutkami pandemii. Całkowite wsparcie dla Polski w ramach SURE wyniesie 11,2 mld euro.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: SukanPhoto/Shutterstock.com

– Pożyczki z instrumentu SURE sfinansują systemy zmniejszonego wymiaru czasu pracy w okresie pandemii oraz wspieranie pracowników w kraju. Całkowite wsparcie dla Polski w ramach SURE wyniesie 11,2 mld euro. Europa pomaga – przypomina szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Przewodnicząca KE opublikowała też informacje dotyczące wykorzystania SURE w niektórych krajach UE. Wynika z nich m.in., że Węgry otrzymały 504 mln euro, Cypr – 479 mln euro, Słowenia – 1,1 mld euro, Grecja – 2,7 mld euro, a Łotwa – 192 mln euro.

Unia europejska parlament europejski free shutt 1200 .jpg
Pożyczki, poręczenia i gwarancje dla firm. Antykryzysowe wsparcie z funduszy unijnych

To już czwarta emisja obligacji

W styczniu Komisja Europejska w ramach SURE przeprowadziła emisję obligacji społecznych o wartości 14 mld euro, aby pomóc chronić miejsca pracy i utrzymać zatrudnienie w czasie pandemii koronawirusa. Wyemitowano dwa rodzaje obligacji: o wartości 10 mld euro z terminem wykupu w czerwcu 2028 r. i o wartości 4 mld euro z terminem wykupu w listopadzie 2050 r.

KE podała, że zainteresowanie obligacjami wśród inwestorów było duże, co po raz kolejny umożliwiło uzyskanie bardzo dobrych warunków wyceny. Korzystają na nich bezpośrednio państwa UE. Obligację 7-letnią wyceniono przy ujemnej stopie zwrotu wynoszącej -0,497 proc. Oznacza to, że za każde 105 euro, które państwa członkowskie otrzymują, zwracają one 100 euro w dniu wykupu obligacji. Ta ujemna korzyść ze stopy procentowej przechodzi zatem bezpośrednio na państwa członkowskie, otrzymujące pożyczki w formie tzw. pożyczek wzajemnych. Obligację 30-letnią wyceniono przy nieznacznie dodatniej stopie zwrotu, wynoszącej 0,134 proc.

Była to czwarta emisja obligacji w ramach unijnego programu SURE. Dotychczas, dzięki pierwszym trzem emisjom w okresie od końca października do końca listopada ubiegłego roku, 15 państw UE otrzymało niemal 40 mld euro w formie pożyczek wzajemnych.


kuzmiuk.jpg
Kuźmiuk o budżecie UE: jesteśmy gotowi na kompromis, ale nie damy sobie wejść na głowę

Środki posłużą celowi społecznemu

W 2021 r. Komisja będzie dążyć do pozyskania kolejnych 35 mld euro dzięki emisji unijnych obligacji w ramach SURE. W późniejszych miesiącach bieżącego roku Komisja ma również rozpocząć zaciąganie pożyczek w ramach NextGenerationEU – narzędzia służącego odbudowie po pandemii – o wartości 750 mld euro (w cenach z 2018 r.). Obligacje emitowane przez UE w ramach SURE są opatrzone etykietą obligacji społecznych. Daje to inwestorom pewność, że zaangażowane środki posłużą prawdziwie społecznemu celowi.

Zgromadzone środki przekazywane są państwom-beneficjentom w formie pożyczek, aby pomóc im w pokryciu kosztów bezpośrednio związanych z finansowaniem krajowych mechanizmów zmniejszonego wymiaru czasu pracy i podobnych środków wprowadzonych w reakcji na pandemię.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Wiceminister rozwoju: Krajowy Plan Odbudowy zostanie zaprezentowany KE w 2021 roku

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 17:00
-Przygotowania do opracowania Krajowego Planu Odbudowy ze środków wynegocjowanych w Brukseli przez premiera Morawieckiego, wymaga konsultacji społecznych. I właśnie dlatego zachęcamy Polaków do zgłaszania pomysłów jak je zainwestować - powiedział Krzysztof Mazur wiceminister rozwoju w audycji "Ekspres Gospodarczy" Programu 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porozumienie ws. budżetu unijnego. Jest deklaracja KE dot. ustaleń ze szczytu

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 06:20
Komisja Europejska zobowiązała się do zastosowania ustaleń ze szczytu w sprawie mechanizmu uzależniającego wypłatę funduszy od kwestii praworządnościowych. Chodzi o ograniczenie jego stosowania wyłączenie do ochrony unijnego budżetu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polskie interesy zostały zabezpieczone". Prof. Grabowska o porozumieniu ws. unijnych funduszy

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 12:00
- Procedura budżetowa UE będzie jeszcze trwała, a zakończy się ratyfikacją w parlamentach narodowych - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa europejskiego i międzynarodowego. 
rozwiń zwiń