Polacy uważają smog za poważny problem. Najczęściej wywołuje podrażnienie gardła i zmęczenie

2021-02-02, 07:45

Polacy uważają smog za poważny problem. Najczęściej wywołuje podrażnienie gardła i zmęczenie
Centrum Warszawy spowite smogiem. Foto: Martyn Jandula/ Shutterstock

Zanieczyszczenie powietrza jest dla niemal połowy Polaków poważnym problemem w ich miejscu zamieszkania, w dużych miastach ten odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi 72 proc. – wynika z ekobarometru Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research.

Zgodnie z badaniem, 15 proc. Polaków twierdzi, że smog jest bardzo poważnym problemem w miejscu ich zamieszkania, a dla 31 proc. zanieczyszczenie powietrza jest dość poważnym problemem – wynika z badania. 21 proc. respondentów nie widzi w tym problemu (14 proc. wskazało na odpowiedź "niezbyt poważnym", a 7 proc. że w ogóle nie widzi tego problemu). 33 proc. ankietowanych nie miało na ten temat zdania.

Coraz częściej zauważamy problem

Sondaż przeprowadzony przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research wykazał, że zdecydowanie bardziej na problem smogu są uczuleni mieszkańcy miast powyżej 500 tys. mieszkańców. Dla 37 proc. badanych smog w ich mieście to bardzo poważny problem, a dla 35 proc. dość poważny. Znacznie mniej osób, bo 8 proc. uważa, że zanieczyszczenie powietrza niezbyt im grozi, a problemu nie widzi 4 proc. osób. W porównaniu do październikowego badania, styczniowe dane wykazują wzrost liczby osób, które widzą problem smogu w miejscu ich zamieszkania.


W styczniowej edycji ekobarometru na najczęstszy skutek oddychania zanieczyszczonym powietrzem, ankietowani wskazywali podrażnienie gardła, krtani i tchawicy (29 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się: podrażnienie spojówek (27 proc.), ciągłe zmęczenie (27 proc.), czy spadek wytrzymałości na wysiłek (19 proc.). Żadnych negatywnych efektów smogu nie zauważyło 43 proc. badanych.

Powiązany Artykuł

smog free 1200.jpg
Smog w Polsce. Jak zdobyć dotację na wymianę kopciucha?



Wiele osób nie podejmuje działań ochronnych

Ankietowani odpowiedzieli również na pytanie jak chronią się przed zanieczyszczeniem powietrza. 22 proc. z nich wskazało, że w domu bądź mieszkaniu ma rośliny oczyszczające powietrze. Kiedy jest duży smog w domu pozostaje 24 proc. badanych, a 23 proc. osób unika aktywności fizycznej na powietrzu. 15 proc. respondentów wskazało, że korzysta z oczyszczacza powietrza, 17 proc. używa masek filtrujących zakładanych na twarz, a 14 proc. regularnie sprawdza wskaźnik zanieczyszczenia powietrza. Żadnych działań ochronnych nie podejmowało 39 proc. badanych.

Projekt ekobarometr to cykl badań poświęcony analizie aktualnych postaw i nastrojów polskich konsumentów wobec szeroko pojętej ekologii obecnej w różnych sferach codziennego życia.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej