X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polacy uważają smog za poważny problem. Najczęściej wywołuje podrażnienie gardła i zmęczenie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 07:45
Zanieczyszczenie powietrza jest dla niemal połowy Polaków poważnym problemem w ich miejscu zamieszkania, w dużych miastach ten odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi 72 proc. – wynika z ekobarometru Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research.
Centrum Warszawy spowite smogiem
Centrum Warszawy spowite smogiemFoto: Martyn Jandula/ Shutterstock

Zgodnie z badaniem, 15 proc. Polaków twierdzi, że smog jest bardzo poważnym problemem w miejscu ich zamieszkania, a dla 31 proc. zanieczyszczenie powietrza jest dość poważnym problemem – wynika z badania. 21 proc. respondentów nie widzi w tym problemu (14 proc. wskazało na odpowiedź "niezbyt poważnym", a 7 proc. że w ogóle nie widzi tego problemu). 33 proc. ankietowanych nie miało na ten temat zdania.

Coraz częściej zauważamy problem

Sondaż przeprowadzony przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research wykazał, że zdecydowanie bardziej na problem smogu są uczuleni mieszkańcy miast powyżej 500 tys. mieszkańców. Dla 37 proc. badanych smog w ich mieście to bardzo poważny problem, a dla 35 proc. dość poważny. Znacznie mniej osób, bo 8 proc. uważa, że zanieczyszczenie powietrza niezbyt im grozi, a problemu nie widzi 4 proc. osób. W porównaniu do październikowego badania, styczniowe dane wykazują wzrost liczby osób, które widzą problem smogu w miejscu ich zamieszkania.


W styczniowej edycji ekobarometru na najczęstszy skutek oddychania zanieczyszczonym powietrzem, ankietowani wskazywali podrażnienie gardła, krtani i tchawicy (29 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się: podrażnienie spojówek (27 proc.), ciągłe zmęczenie (27 proc.), czy spadek wytrzymałości na wysiłek (19 proc.). Żadnych negatywnych efektów smogu nie zauważyło 43 proc. badanych.

smog free 1200.jpg
Smog w Polsce. Jak zdobyć dotację na wymianę kopciucha?Wiele osób nie podejmuje działań ochronnych

Ankietowani odpowiedzieli również na pytanie jak chronią się przed zanieczyszczeniem powietrza. 22 proc. z nich wskazało, że w domu bądź mieszkaniu ma rośliny oczyszczające powietrze. Kiedy jest duży smog w domu pozostaje 24 proc. badanych, a 23 proc. osób unika aktywności fizycznej na powietrzu. 15 proc. respondentów wskazało, że korzysta z oczyszczacza powietrza, 17 proc. używa masek filtrujących zakładanych na twarz, a 14 proc. regularnie sprawdza wskaźnik zanieczyszczenia powietrza. Żadnych działań ochronnych nie podejmowało 39 proc. badanych.

Projekt ekobarometr to cykl badań poświęcony analizie aktualnych postaw i nastrojów polskich konsumentów wobec szeroko pojętej ekologii obecnej w różnych sferach codziennego życia.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Smog w Polsce. Jak zdobyć dotację na wymianę kopciucha?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 21:32
Od wtorku sytuacja na smogowej mapie Polski wygląda katastrofalnie. Wszystkiemu winne są siarczyste mrozy, brak wiatru oraz piece kopciuchy, których w naszym kraju jest aż 3,5 miliona. W jaki sposób możemy pozyskać dofinansowanie na ich wymianę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tempo wymiany pieców a jakość powietrza w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 15:00
Normy zanieczyszczenia powietrza w Polsce na początku tygodnia były wyjątkowo wysokie, wraz z ociepleniem jest trochę lepiej, ale problem nie znika
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy wyróżniają dwa typy smogu. Ekspert: polski powinien mieć odrębną kategorię

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 06:38
- Polski smog - ze względu na warunki pogodowe, w których powstaje, ale i ze względu na swój skład - to co innego niż znany z literatury smog londyński - mówi prof. Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej. W jego ocenie pojęcie "smog polski" powinno funkcjonować jako określenie odrębnego typu smogu.
rozwiń zwiń