X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Poprawa nastrojów w przemyśle. Dobry odczyt PMI za styczeń

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 09:59
Indeks PMI dla polskiego sektora przemysłowego wzrósł w styczniu do 51,9 z 51,7 punktu w grudniu - wynika z danych firmy Markit.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Zapp2Photo

W ubiegłym miesiącu główny wskaźnik zarejestrował wartość powyżej neutralnego progu 50 siódmy miesiąc z rzędu. Sygnalizuje najbardziej znaczącą poprawę warunków w polskim przemyśle od lipca zeszłego roku. Wzrost eksportu najszybszy od trzech lat.

Najnowszy odczyt PMI jest drugim najwyższym wynikiem od lipca 2018 roku.


FABRYKA MASZYNY....jpg
Poprawa nastrojów wśród przedsiębiorców. 43 proc. firm w Polsce spodziewa się powrotu koniunktury jeszcze w tym roku

Lepsze nastroje menedżerów

"W styczniu ogólne warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym ponownie się poprawiły, mimo że wciąż ograniczone moce przerobowe spowodowały spadek produkcji. Nowe zamówienia, wspierane wzmożonym popytem eksportowym, wzrosły drugi miesiąc z rzędu" - napisano w komunikacie.

Wskaźnik PMI jest wyliczany na podstawie ankiet, przeprowadzonych przez menedżerów. Wartość tego wskaźnika powyżej 50 pkt oznacza, że firmy planują ekspansję, a poniżej - zapowiada spadek aktywności ekonomicznej

Komentarz Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Polski przemysł pozostanie jednym z najszybciej rosnących w Europie - poinformowali eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), komentując poniedziałkowe dane dotyczące MI. Eksport będzie wciąż napędzać wzrost przemysłu - dodali. Polski Instytut Ekonomiczny odnosząc się do danych nt. PMI wskazał, że polscy przedsiębiorcy są wciąż bardziej pesymistyczni względem państw Europy zachodniej.


"Spodziewamy się jednak, że słabsze nastroje będą miały małe przełożenie na aktywność – polski przemysł pozostanie jednym z najszybciej rosnących w Europie" - oceniono.

PIE wskazał, że komentarz Markit wskazuje, iż pozytywny wpływ na PMI miały cztery składniki: nowe zamówienia, zatrudnienie, czas dostaw i aktywność zakupowa. "Szczególny wyniki odnotowały zwłaszcza oceny zamówień eksportowych – co sugeruje, że popyt zagraniczny dalej będzie głównym motorem wzrostu sektora. Menedżerowie słabiej oceniali jedynie bieżącą produkcję – komentarz wskazuje, że to efekt częstszego poddawania pracowników kwarantannie" - wskazano.


PIE zwrócił uwagę, że bieżące wartości indeksów PMI dalej pozostają na wyraźnie niższych poziomach niż w strefie euro. "Warto zwrócić uwagę, że dane odbiegają od fizycznie osiąganych wyników. Polski przemysł w ostatnich miesiącach regularnie osiągał jedne z najwyższych wyników w Europie" - podkreślono. Według Instytutu, nadchodzące miesiące najprawdopodobniej nie zmienią tej tendencji.

"Globalne wyniki badań PMI wskazują, że nadchodzi okres, kiedy wzrost zamówień eksportowych będzie przekraczał standardowe trendy. Taki obraz widać także w wartościach portfela zamówień eksportowych raportowanych dla GUS – w czwartym kwartale średni wzrost przekraczał 11 proc. Tym samym eksport będzie wciąż napędzać wzrost przemysłu" – uważają eksperci PIE.

Jak ocenia wskaźnik PMI dla Polski Alior Bank ?

Wzrost PMI w styczniu z 51,7 do 51,9 jest pozytywną niespodzianką i sugeruje poprawę perspektyw w sektorze przemysłu - oceniają analitycy Alior Banku. Ich zdaniem poniedziałkowy odczyt PMI jest potwierdzeniem, iż krajowy sektor przemysłowy nie cierpi na brak popytu.

Alior Bank wskazuje, że obecnie "bolączką są głównie problemy związane z zakłóceniami wywołanymi przedłużającym się stanem pandemicznym", w tym zmianami zachodzącymi w łańcuchach dostaw, ukierunkowaniem popytu konsumpcyjnego na wybrane dobra, czy też słabszą dostępnością kadry (pracownicy przebywający na kwarantannie).

Według ekspertów Alior Banku wzrost PMI w styczniu z 51,7 do 51,9 jest pozytywną niespodzianką i sugeruje poprawę perspektyw w sektorze przemysłu. Polski sektor przemysłowy nie cierpi na brak popytu - oceniają na podstawie odczytu PMI specjaliści - nowe zamówienia dla sektora przemysłowego w dużej mierze napędza jednak popyt zewnętrzny.

Alior wskazuje na słabszą bieżącą produkcję ze względu na ograniczone moce przerobowe, ale także na wzrost zatrudnienia, zwiększone zaległości oraz zapasy pozycji zakupionych, jak i "względnie optymistyczne prognozy na najbliższe 12 miesięcy". Analitycy zauważają również zakłócenia w dostawach, które powodują silne presje kosztowe.

.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Czytaj także

Nowe zasady bezpieczeństwa weszły w życie. Zobacz, czego dotyczą zmiany

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 06:34
W poniedziałek zostały otwarte w ścisłym reżimie sanitarnym galerie handlowe i muzea oraz galerie sztuki. Pozostałe zasady bezpieczeństwa będą jednak przedłużone. Nie obowiązują także godziny dla seniora. Poniżej przedstawiamy pełną listę zmian.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksport wspiera gospodarkę. Poprawia się polskie PMI

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 14:31
Rosnący popyt zagraniczny na towary produkowane w Polsce pozwala z optymizmem patrzyć w przyszłość. Wyzwaniem mogą być niedobory pracowników związane z ograniczeniami spowodowanymi pandemią oraz opóźnienia w dostawach surowców potrzebnych w procesie produkcji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Modzelewski: zatrudnienie w przemyśle nie spadnie, może mieć nawet tendencję wzrostową

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 15:45
- To, że przemysł dostosował się do tej sytuacji, w końcu bardzo skomplikowanej, nieprzewidywalnej, jest bardzo dobrym dla nas sygnałem - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski. Ekonomista skomentował kondycję polskiego przemysłu w czasie pandemii koronawirusa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dane GUS o polskim PKB. Ekspert: za tymi wynikami stoi zróżnicowanie naszej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 12:34
- Za tym wynikiem stoi kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest struktura naszej gospodarki. Nie opieramy się na jednej konkretnej i wąskiej dziedzinie tylko produkujemy szeroki przegląd dóbr i usług - powiedział o niższym niż oczekiwaniu spadku polskiej gospodarki ekonomista, dr Jakub Sawulski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krajowy Plany Odbudowy musi być gotowy do kwietnia. Unia wciąż jednak pracuje nad rozporządzeniami

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 08:05
Krajowe Plany Odbudowy mają być przedstawione do końca kwietnia, potem będą negocjowane z Komisją Europejską. Środki z Europejskiego Planu Odbudowy powinny do nas trafić w tym roku. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej szykuje się właśnie do konsultacji Krajowego Planu Odbudowy.
rozwiń zwiń