X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kopalnia Soli "Wieliczka" znowu dostępna dla odwiedzających. Muzeum liczy na turystów z Polski

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 08:45
Kopalnia Soli "Wieliczka" od czwartku znowu będzie dostępna dla turystów. Trzy miesiące przerwy spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa górnicy wykorzystali m.in. na prace związane z renowacją elementów wystroju, remont torowiska i wyrównanie spągu w kilku chodnikach. Trasa turystyczna dezynfekowana jest codziennie, a co godzinę dezynfekowane są najczęściej dotykane powierzchnie.
Kopalnia soli w Wieliczce
Kopalnia soli w Wieliczce Foto: Andriana Syvanych / shutterstock

Podziemną Trasę Turystyczną będzie można zwiedzać od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do 15.00 oraz w weekendy od godz. 9.00 do 17.00. Zwiedzanie będzie się odbywać się w niewielkich, 10-osobowych grupach z zachowaniem wszystkich obostrzeń sanitarnych.

Reguły bezpieczeństwa doskonale się sprawdziły

– Przerwę w działaniu tras górnicy wykorzystali m.in. na prace związane renowacją elementów wystroju, takie jak na przykład wymiana stojaków drewnianych w komorach Janowice i Izabela, remont torowiska w poprzeczni Kaniów. W kilku chodnikach i komorach dokonano wyrównania spągu, czyli górniczej podłogi, tak aby goście mieli jeszcze wyższy komfort zwiedzania. Turyści ponownie będą mogli zwiedzać, po trwającym ponad pół roku zabezpieczeniu górniczym, XIX-wieczną komorę Warszawa, jedno z największych wyrobisk na Trasie Turystycznej – poinformowała rzeczniczka prasowa Kopalni Monika Szczepa.


Jak podkreśliła, wprowadzone reguły bezpieczeństwa doskonale sprawdziły się latem i jesienią – kopalnia komfortowo, zachowując reguły reżimu sanitarnego prowadziła ruch turystyczny. Niemal na każdym kroku, pod ziemią i na powierzchni, znajdują się dozowniki z płynem dezynfekującym. Przed wejściem na teren obiektu goście i pracownicy, przechodzą pomiar temperatury. Badanie odbywa się przy pomocy specjalnej bramki. Na terenie kopalni obowiązuje noszenie maseczek ochronnych i dystans społeczny.

turystyka dworzec free shutt 1200 .jpg
Zwroty za odwołane wycieczki. Większość pieniędzy już na kontach turystów

Trasa turystyczna jest codziennie dezynfekowana, m.in. poprzez zamgławianie i opylanie, podobnie – kopalniane windy. Co godzinę dezynfekowane są powierzchnie najczęściej dotykane – tamy wentylacyjne, barierki. Na bieżąco odkażane są ławki, parapety, podłogi, klamki czy poręcze.

Jedna czwarta frekwencji sprzed pandemii

– Podczas otwarcia kopalni przez siedem miesięcy 2020 roku obowiązywało wiele obostrzeń związanych z pandemią, co sprawiło, że w podziemnej Wieliczce zaczęła dominować turystyka krajowa. Zabytkowe podziemia odwiedziło w tym czasie ponad 441 tys. osób, to jedna czwarta frekwencji sprzed pandemii. Otwieramy Wieliczkę dla wszystkich, ale w obecnej sytuacji szczególnie liczymy na turystów z Polski. Co chwilę pojawia się coś nowego, więc warto do nas zaglądać nie raz, nie dwa, a wiele razy w życiu – zachęca Tomasz Broniowski, dyrektor Biura Spółki Kopalni Soli "Wieliczka" SA.

W 2019 roku Kopalnię Soli "Wieliczka" odwiedziło ponad 1 mln 860 tys. turystów. Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy. Zorganizowany ruch turystyczny odbywa się od końca XVIII w. W 1978 r. kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS, md

Czytaj także

Zmiana w bonie turystycznym. Teraz także bez noclegu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 15:45
Polski Bon Turystyczny będzie można zrealizować również bez noclegu - poinformowała Polska Organizacja Turystyczna. Warunkiem opłacenia bonem jednodniowej wycieczki, jest skorzystanie minimum z dwóch usług.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pogodzić zasoby przyrodnicze z rozwojem przedsiębiorczości i turystyki? Forum dla Bieszczad szuka rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 11:16
Poprawa szans rozwojowych i przyspieszenie rozwoju Bieszczad, wspierane z poziomu krajowego, to główne cele Programu dla Bieszczad. Projekt opracowano dwa lata temu w ministerstwie funduszy i rozwoju regionalnego. To dzięki niemu za pieniądze unijne zbudowano obwodnicę Sanoka. Wykonanie dotychczasowych przedsięwzięć podsumowało Forum dla Bieszczad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwroty za odwołane wycieczki. Większość pieniędzy już na kontach turystów

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 08:05
Ponad 200 mln zł otrzymali do tej pory turyści za odwołane z powodu epidemii wycieczki; to ok. 80 proc. kwoty do wypłaty - poinformował Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W najbliższych tygodniach ma zostać wypłacone pozostałe 20 proc. - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki będzie ten rok dla branży lotniczej? Prezes ULC: zdecyduje szybkość i dostępność szczepień

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 09:33
Podróże lotnicze w tym roku będą uzależnione od wprowadzanych przez kraje ograniczeń z powodu pandemii, takich jak kwarantanna, testy czy szczepienia - powiedział prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson. Jego zdaniem wymóg testu może wpłynąć na cenę biletu, a szczepienia na dostępność lotów.
rozwiń zwiń