X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Era blockchain. Sprawdź, jak działa to przełomowe rozwiązanie

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 05:55
Ministerstwo Finansów wspólnie z PKO BP oraz Krajową Izbą Rozliczeniową uruchomiło system raportowania transakcji zawartych na oszczędnościowych obligacjach skarbowych oparty na blockchain. Ta nowatorska technologia okazuje się coraz bardziej przydatna w wielu dziedzinach życia. Wyjaśniamy dlaczego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sashkin

Blockchain to technologia przechowywania i przesyłania informacji, która jest przejrzysta, bezpieczna i działa bez centralnego organu kontroli. Blockchain stanowi bazę danych, która zawiera historię wszystkich wymian pomiędzy jej użytkownikami od momentu jej utworzenia. Ta baza danych jest bezpieczna i rozproszona: współdzielona przez różnych użytkowników oraz pozbawiona pośredników. Te cechy pozwalają każdemu użytkownikowi na sprawdzenie ważności łańcucha.

Transakcje wymiany zawierane pomiędzy użytkownikami sieci grupowane są w bloki. Każdy blok jest zatwierdzany przez węzły sieci zwane "górnikami" przy użyciu technik, które zależą od rodzaju blockchain.

Czytaj także:
giełda makler 1200.jpg
Inwestorzy wracają na warszawską giełdę. Wzrosły obroty i liczba nowych rachunków maklerskich

Przykładowo, w blockchainie Bitcoina technika ta nazywana jest "Proof-of-Work" i polega na rozwiązywaniu problemów algorytmicznych. Po zatwierdzeniu bloku jest on znakowany i dodawany do blockchain. Transakcja jest wtedy widoczna zarówno dla odbiorcy, jak i dla całej sieci.

Blockchain w finansach

Sektor finansowy pokłada nadzieję w blockchainie jako możliwości zastąpienia drogich i nieefektywnych systemów płatności. Waluta cyfrowa jest obecnie być może najlepiej znanym zastosowaniem technologii blockchain. Potencjał kryptowalut dostrzegają banki centralne i firmy inwestycyjne o globalnym zasięgu.

Czytaj także:
Rynki finansowe shutt 1200.jpg
Inwestycje przy niskich stopach procentowych. Kilka opcji do wyboru - zobacz, jakie

Przykładowo, Fidelity Investments uruchomiła swój pierwszy fundusz Bitcoin. Z kolei banki centralne badają kryptowaluty pod kątem możliwości ich zastosowania w płatnościach konsumenckich i rozliczeniach międzybankowych. Szacuje się, że ponad 40 banków centralnych przymierza się do zastosowania technologii blockchain w systemie finansowym.

W raporcie opracowanym na potrzeby Bank of Singapore ekonomiści stwierdzili, że kryptowaluty mają potencjał, aby częściowo zastąpić złoto jako nośnik wartości.
Zanim to jednak nastąpi, kryptowaluty muszą pokonać przeszkody takie jak wysoka zmienność cen, kwestie regulacyjne i ryzyko utraty reputacji.

Czytaj także:
shutt eurosystem 1200.jpg
Nadchodzi cyfrowe euro. Decyzja jeszcze w tym roku

- Po pierwsze, inwestorzy potrzebują godnych zaufania instytucji, aby móc bezpiecznie przechowywać waluty cyfrowe. Po drugie, płynność musi się znacznie poprawić, aby zmniejszyć zmienność do możliwych do opanowania poziomów - stwierdza Mansoor Mohi-uddin, główny ekonomista Bank of Singapore.
- Jeśli uda się rozwiązać te problemy, kryptowaluty mogą znaleźć swoje miejsce w portfelach inwestorów jako potencjalna bezpieczna przystań i środek do dywersyfikacji aktywów - powiedział.


''Kryptowaluty mają tę zaletę, że można je łatwo przenosić i przechowywać w porównaniu z metalami szlachetnymi, choć są również podatne na kradzież poprzez włamania hakerskie" - czytamy w raporcie Bank of Singapore.
- Rządy są bardzo ostrożne wobec każdej technologii, która mogłaby potencjalnie wypierać waluty narodowe. Zmniejszyłoby to zdolność decydentów do drukowania pieniędzy podczas kryzysów gospodarczych - dodał Mohi-uddin.


Morze możliwości

Technologia Blockchain może również wprowadzić nowe modele zarządzania aktywami. Można na przykład rejestrować transakcje nieruchomościami, zachowując wyraźny ślad właścicielski każdej z nich. Podobnej klasyfikacji i zabezpieczeniu można poddać dzieła sztuki. W takim systemie istniałyby profesjonalne agencje, które nadzorowałyby cyfrowe zarządzanie nieruchomościami lub dziełami sztuki i tworzyły wyspecjalizowane rynki do ich obrotu. Dla gospodarki nowej generacji, opartej na blockchain, potrzebne są jednak nowe i wyrafinowane zasady, które będą musiały być odpowiednio egzekwowane, aby pomóc zapewnić stabilność rynków cyfrowych i wzmocnić ochronę prawną konsumentów.

Jedną z głównych zalet blockchaina jest możliwość połączenia go z innymi podstawowymi technologiami czwartej rewolucji przemysłowej w kreatywny sposób. Starbucks, na przykład, ogłosił plany opracowania opartego na sztucznej inteligencji systemu prognozowania popytu i zarządzania logistyką o nazwie Deep Brew. Aspekt sztucznej inteligencji systemu opiera się na danych zebranych za pośrednictwem Internetu Rzeczy z urządzeń i produktów firmy, które można następnie śledzić w przejrzysty sposób za pomocą blockchain.

Podobnie jak w przypadku większości innych technologii, ostateczny poziom bezpieczeństwa zapewniany przez technologię blockchain sprowadza się do decyzji podejmowanych podczas procesu projektowania.

Czytaj także:
złoto1200.jpg
Polacy stawiają na złoto – zainwestowali w nie dwa razy więcej niż przed pandemią

Wiele aspektów projektowania blockchain, takich jak zachowanie kompromisu pomiędzy poufnością, integralnością i dostępnością danych, jest podobnych do tych, które mają zastosowanie do innych ocen bezpieczeństwa cybernetycznego.

Wiele w kwestii zastosowania blockchain w życiu gospodarczym pozostaje jeszcze do odkrycia. Kto wie, może czeka nas kolejna rewolucja technologiczna.

PolskieRadio24.pl/WEF/mib

Czytaj także

Uwaga na drożejącego bitcoina: analitycy mówią o "toksycznym naparze" i "spienionych aktywach"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 17:18
Drożejący bitcoin, który dzisiaj wyceniany jest już na ponad 40 tys. dolarów, nie wszystkich cieszy. Analitycy z Wall Street ostrzegają, że tak giełdy jak i rynek walutowy, w tym kryptowalut, czeka duża korekta. W ich analizach zaczęły się pojawiać takie sformułowania jak: bańka spekulacyjna, "spienione aktywa" czy "toksyczny napar".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Borys: w ciągu weekendu bitcoin stracił blisko jedną piątą wartości. Zalecana jest ostrożność

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 12:27
Przy inwestycjach w bitcoina zalecana jest "ostrożność i nie angażowanie istotnej części swoich oszczędności" - zwrócił uwagę prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że w ciągu weekendu bitcoin stracił blisko jedną piątą swojej wartości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szefowa EBC wzywa do uregulowania rynku bitcoina

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 14:39
Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde wezwała do globalnej regulacji rynku bitcoina, mówiąc, że w niektórych przypadkach ta cyfrowa waluta była używana do prania pieniędzy i wezwała do wyeliminowania tych możliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy i jak handlować bitcoinami? Astrolog: oczywiście, kiedy Saturn przecina Merkurego

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 12:11
Kurs bitcoina wydaje się tak nieprzewidywalny, że aby nim handlować, najlepiej zdać się na kryształowa kulę albo patrzeć w gwiazdy – pisze w swoim komentarzu agencja Reuters.
rozwiń zwiń