X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Budżet na 2021 r. ogłoszony w Dzienniku Ustaw. Zobacz, co się w nim znajduje

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 21:19
W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę budżetową na 2021 r. Przewiduje ona wzrost wydatków na walkę z koronawirusem, w tym miliardy złotych na pomoc dla obywateli, firm i gospodarki.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutersttok

W ustawie zapisano, że dochody państwa w tym roku wyniosą 404,4 mld zł, a wydatki 486,7 mld zł, co oznacza maksymalny deficyt w wysokości 82,3 mld zł.

Dochody wyniosą 404,4 mld zł, wydatki – 486,7 mld zł

Budżet na 2021 r. zakłada, że dochody państwa w tym roku wyniosą 404,4 mld zł. Dochody podatkowe są prognozowane na poziomie 369,1 mld zł. Zaplanowano dochody z podatku od sprzedaży detalicznej w wysokości 1,5 mld zł oraz wpłatę 1,3 mld zł do budżetu państwa z zysku NBP.

Większe wydatki zostaną przeznaczone na rozwój gospodarki i programy społeczne podczas pandemii

Wydatki państwa mają sięgnąć 486,7 mld zł. Deficyt przewidziano w wysokości 82,3 mld zł.


kos1200.jpg
Tadeusz Kościński o polskich finansach: są bardzo zdrowe, a wydatki ratują miejsca pracy i wspierają inwestycje

Według resortu finansów, taki deficyt pozwoli zabezpieczyć środki na wzmocnienie rozwoju gospodarki dotkniętej przez COVID-19, m.in. poprzez inwestycje.

Kontynuowane mają być też priorytetowe działania rządu w zakresie polityki społeczno-gospodarczej.

Deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 6 proc. PKB

Deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) ma być na poziomie ok. 6 proc. PKB, a dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (zgodnie z definicją UE) na poziomie 64,1 proc. PKB.

Ustawa budżetowa zakłada 4-procentowy wzrost gospodarczy, inflację na poziomie 1,8 proc. i średni wzrost wynagrodzeń o 2,6 proc.

Według założeń resortu finansów PKB w ujęciu realnym wzrośnie w tym roku o 4 proc., średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniesie 1,8 proc., wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń ma sięgnąć 2,6 proc., a wzrost spożycia prywatnego, w ujęciu nominalnym, wyniesie 6,3 proc.

Sejm uchwalił budżet 17 grudnia ub.r., a prace nad poprawkami Senatu zakończył w środę 20 stycznia br.

Posłowie zgodzili się, by ustawę budżetową uzupełnić m.in. o zapis, którego konsekwencją będzie przesunięcie 60 mln zł na realizację programu "Senior plus".

Inna senacka poprawka, która uzyskała poparcie Sejmu, przewiduje, że 39 mln zł trafi na remonty śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W czwartek ustawę budżetową podpisał prezydent Andrzej Duda.

PAP, jk

Czytaj także

"Stawiamy sobie ambitne zadania". Prof. Modzelewski o projekcie budżetu na 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 16:15
- Projekt ustawy budżetowej na 2021 r., który został przyjęty przez rząd, zakłada, że deficyt budżetowy będzie trzymany "w ryzach". Założenie jest takie, że uzyskamy wzrost dochodów budżetowych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, ekonomista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: możemy się dalej zadłużać, ale teraz powinny być to głównie cele inwestycyjne

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 11:50
Chociaż po listopadzie deficyt liczony od początku roku wynosi niewiele ponad 13 mld zł, to jednak państwo polskie nie może zadłużać się bez ograniczeń. Przewidziany do końca roku limit to 109 mld zł. Liczy się to, z jakiego powodu się zadłużymy. Powinny być to inwestycje infrastrukturalne oraz związane z transformacją energetyczną – mówili goście "Rządów Pieniądza": Piotr Arak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Łukasz Kozłowski z Federacji  Przedsiębiorców Polskich. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister finansów: budżet Polski jest przygotowany na ewentualne kolejne fale pandemii

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 04:00
Polski budżet jest przygotowany na ewentualną trzecią i czwartą falę pandemii - informuje minister finansów Tadeusz Kościński. W przyszłorocznym budżecie zaplanowano blisko 82 miliardy złotych deficytu. To pieniądze, które, jak mówił minister, mają być poduszką bezpieczeństwa na wypadek kolejnych fal zachorowań na COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcze finansowe PFR dla mikro, małych i średnich firm obejmą 45 branż

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 16:42
Rząd przyjął w ostatni wtorek uchwały ws. Tarczy finansowej 2.0 PFR dla mikro, małych i średnich firm oraz noweli Tarczy finansowej 1.0 PFR - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Dotąd na działania antykryzysowe wydano ponad 172 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: nowy polski ład pozwoli szybko wrócić na ścieżkę wzrostu

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 12:02
Nowy polski ład pozwoli nam szybko wrócić na ścieżkę wzrostu; rząd w ramach nowego polskiego ładu, czyli wielkiego planu inwestycyjnego po epidemii, zaproponuje szereg projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych - napisał we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń