X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Czego najbardziej obawiają się mikro i małe firmy? Znamy dane z raportu PIE

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 12:20
Sytuacja finansowa mikro i małych firm pogorszyła się w 2020 r. w porównaniu z 2019 r. - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Odsetek mikrofirm wskazujących na złą i bardzo złą sytuację finansową wzrósł do 21 proc., a w przypadku firm małych do 24 proc.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W obu grupach przedsiębiorstw zmniejszył się odsetek oceniających sytuację finansową firmy jako dobrą lub bardzo dobrą.

"W 2020 r. udział małych firm pozytywnie oceniających swoją sytuację finansową wynosił 40 proc., a rok wcześniej aż 70 proc. W przypadku mikroprzedsiębiorstw dobrze sytuację finansową oceniło 39 proc. firm, a rok wcześniej 58 proc." - piszą analitycy PIE w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Odsetek mikrofirm (do 9 pracowników) wskazujących na złą i bardzo złą sytuację finansową wzrósł z 5 proc. do 21 proc., a w przypadku firm małych (od 10 do 49 pracowników) z 4 proc. aż do 24 proc.

1200_pieniądze_shutterstock.jpg
Premier: przedłużyliśmy bezzwrotną pomoc dla małych firm

Duże obciążenie kosztami pracy

W trakcie pandemii zmieniło się postrzeganie barier finansowych przez mikro- i małe firmy.

"W 2019 r. aż 3/4 badanych mikrofirm za uciążliwą bądź bardzo uciążliwą barierę uznało rosnące koszty zatrudnienia, a zdecydowanie mniej tak krytycznych opinii było w odniesieniu do pozostałych analizowanych barier finansowych" - czytamy w analizie PIE.

Ale w 2020 r. ponad połowa badanych mikrofirm "wszystkie analizowane bariery finansowe uznała za uciążliwe lub bardzo uciążliwe", a największy odsetek wskazań (po 54 proc.) odnosił się do nieterminowego regulowania należności przez odbiorców oraz rosnących kosztów zakupu surowców, materiałów i półproduktów.

Coraz trudniej o kapitał 

W 2020 r. uciążliwymi lub bardzo uciążliwymi barierami finansowymi, w opinii małych firm, stało się pozyskiwanie zewnętrznych środków finansowych (56 proc.) oraz zatory płatnicze (54 proc.).

"Małe firmy, wobec pogarszającej się ich sytuacji ekonomicznej spowodowanej pandemią COVID-19, zmuszone zostały do poszukiwania wsparcia z zewnętrznych środków finansowych, uznając całą sytuację za uciążliwą dla przedsiębiorstwa" - zaznaczono w raporcie PIE.

Rok wcześniej za najbardziej uciążliwe uznawano rosnące koszty zatrudnienia pracowników (78 proc. wskazań, że bariera jest uciążliwa bądź bardzo uciążliwa). Dodatkowo istotną barierą były rosnące koszty zakupu surowców i towarów (64 proc.), które okazały się trudne do pokonania dla małych firm w warunkach zaostrzającej się konkurencji, w tym cenowej.

produkcja free1200.jpg
Tarcze pomagają. Bezrobocie w Polsce na stabilnym poziomie

Zatory płatnicze największym problemem 

Analitycy zwrócili uwagę, że w wyniku pandemii i niepewności sytuacji gospodarczej, firmy przede wszystkim koncentrują się na bieżących sprawach związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa.  W 2020 r. widać wysoki odsetek wskazań ankietowanych mikro- i małych firm na bariery finansowe związane z zatorami płatniczymi. Dodali, że poziom zatorów ma istotne znaczenie dla utrzymania płynności finansowej w sytuacji braku lub silnie zmniejszonych obrotów przedsiębiorstwa.


PR24/PAP/sw


Czytaj także

Małe i średnie firmy obawiają się, że z powodu urlopów opiekuńczych stracą pracowników. Znamy dane z raportu KRD

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 11:40
Aż 37,8 proc. małych i średnich firm liczy się z nieobecnością pracowników w czasie, gdy szkoły będą pracować w trybie zdalnym - wynika z badania "KoronaBilans MŚP" przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów. Rozwiązaniem byłaby praca zdalna, ale tylko 5 proc. firm może oddelegować na nią całą załogę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 700 mln zł z tarczy branżowej już na kontach firm. Pomoc dla najbardziej dotkniętych branż

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 15:00
Ponad 700 mln zł z tzw. tarczy branżowej jest już na kontach firm - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Pomoc dostało ponad 1000 restauracji i punktów gastronomicznych, ponad 200 niepublicznych placówek oświatowych i ponad 500 hoteli. Jesteśmy cały czas w momencie, w którym trudno przesądzić o otwieraniu gospodarki szerzej - dodał premier.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcze pomagają. Bezrobocie w Polsce na stabilnym poziomie

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 17:53
O utrzymującej się na stabilnym poziomie stopie bezrobocia oraz o znaczeniu tarcz ochronnych dla pracodawców i pracowników mówiła w radiowej Jedynce wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na te zawody będzie szczególne zapotrzebowanie. MEiN przedstawiło najnowszą listę

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 10:58
28 zawodów znalazło się na nowej liście zawodów, dla których jest prognozowane szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy. Wśród nich są cztery nowe: dekarz, technik dekarstwa, technik robotyk i monter nawierzchni kolejowej – podało w czwartek MEiN.
rozwiń zwiń