X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Co dalej z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym? Marlena Maląg: pójdziemy w kierunku jego przedłużenia

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 14:02
Na piątkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pójdziemy w kierunku przedłużenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego - zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zasiłek ma przysługiwać na dotychczasowych zasadach.
Marlena Maląg
Marlena MalągFoto: twitter.com/MRiPS_GOV_PL

Marlena Maląg była pytana podczas konferencji prasowej, czy rząd planuje przedłużyć dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Okres, na jaki przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy, był kilkukrotnie przedłużany. Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rodzice mogą z niego korzystać do 31 stycznia.

- Na piątkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pójdziemy w kierunku przedłużania zasiłku opiekuńczego dla dzieci do 8 lat i dla dzieci z niepełnosprawnością do 24 lat w zależności od jego stopnia, ale w sytuacji, gdy placówka jest zamknięta i dziecko nie może uczęszczać do żłobka, przedszkola i szkoły – poinformowała minister rodziny.

Oznacza to, że zasiłek będzie przysługiwał na dotychczasowych zasadach.

Posłuchaj
00:22 10874607_1.mp3 Marlena Maląg: będzie decyzja o przedłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego (IAR)

 

twitter niedzielski 1200.png
Minister zdrowia: od 1 lutego otwarte zostaną sklepy w galeriach handlowych

Kto ma prawo do zasiłku?

Zgodnie z przepisami ustawy dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku ograniczonego otwarcia takich placówek.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem podpisanym przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka do szkół wrócili uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół podstawowych specjalnych, a rocznikom starszym przedłuża się nauczanie zdalne.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md

Czytaj także

Nastroje społeczne podczas pandemii. Ekspert: cierpliwość Europejczyków trzeszczy w szwach

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 13:11
- Reakcje rządów pokazują, że będzie trzeba stosować radykalne środki, by spróbować wyjść z tego oblężenia epidemiologicznego. To może skutkować niepokojami społecznymi, a także w perspektywie długofalowej, nie tyle obalaniem rządów, ile polityką złości, która będzie zmieniała preferencje wyborcze - mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Gil, politolog z UMCS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z obostrzeniami w restauracjach, pubach, hotelach i obiektach sportowych? Minister zdrowia wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 13:44
-  Do 14 lutego dotychczasowe obostrzenia dot. restauracji, pubów, hoteli, stoków i innych obiektów sportowych pozostają bez zmian - poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Nie zmieniają się też zasady dotyczące zgromadzeń i kwarantanny granicznej.
rozwiń zwiń