X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kilkadziesiąt samorządów planuje zakup autobusów elektrycznych i wodorowych. Zobacz, które miasta złoży wnioski

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 11:50
Ministerstwo Środowiska i Klimatu podsumowało pierwszy etap naboru wniosków do programu "Zielony Transport Publiczny". Jego celem jest wyeliminowanie autobusów o tradycyjnym napędzie i zastąpienie ich pojazdami o napędzie elektrycznym lub wodorowym.
Autobus elektryczny Autosanu z Sanoka
Autobus elektryczny Autosanu z Sanoka Foto: mat. prasowe Autosan SA

Z danych resortu klimatu wynika, że w tej chwili polskie miasta korzystają z 12 tysięcy autobusów, z czego połowa jeździ w miastach, w których mieszka więcej, niż 100 tysięcy osób. To pokazuje skalę wyzwania, jakie stoi przed Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, który bezpośrednio odpowiada za realizację programu. Do dziś w całym kraju zarejestrowano 430 autobusów elektrycznych.

autobus elektryczny free 1200.jpg
Autobusy elektryczne dla samorządów. Na dotacje przeznaczono 1,36 mld zł, można już składać wnioski

Duże zainteresowanie samorządów

W wyniku naboru prowadzonego przez NFOŚ wpłynęły wnioski z 30 miast, które w ten sposób zgłosiły chęć nabycia autobusów elektrycznych i autobusów z napędem wodorowym. Dwadzieścia miast po raz pierwszy zdecydowało się na zakup pojazdów zero emisyjnych, co oznacza, że elektryfikacja transportu publicznego wychodzi już poza grupę głównych metropolii.

Do programu zgłosiły się takie miasta, jak: Chełm, Chodzież, Grudziądz, Jastrzębie Zdrój, Kraśnik, Mińsk Mazowiecki, Olsztyn, Siedlce, Piotrków Trybunalski, Radomsko, Ostrowiec Świętokrzyski, Słupsk, czy Stalowa Wola, czy Zakopane.

Wszystkie po raz pierwszy ubiegają się o włączenie do floty pojazdów elektrycznych. Cztery wnioski pochodzą z aglomeracji, w tym z aglomeracji śląskiej, co zdaniem resortu środowiska jest dowodem na to, że elektromobilność jest postrzegana jako sposób na zmniejszenie zanieczyszczeń.

samochody elektryczne ładowarka free shut 1200.jpg
800 mln zł na stacje ładowania dla "elektryków" i tankowania wodoru. Jest nowy projekt resortu klimatu

Największa dotacja dla autobusów wodorowych

W sumie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wnioski złożyły miasta z 14 województw. Po cztery wnioski pochodzą z województw pomorskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego. Województwa, w których wnioski złożyło jedno miasto, to między innymi podkarpackie, świętokrzyskie, opolskie i zachodniopomorskie. Wnioski dotyczą dotacji na zakup ponad 100 autobusów z napędem wodorowym oraz na ponad 320 autobusów z napędem elektrycznym. Jak zapewniają przedstawiciele NFOŚ, zakup autobusów wodorowych uzyska wysoką dotację. 

Program zakłada także pomoc w budowie 180 stacji ładowania i dwóch stacji tankowania wodoru. W planach jest też szkolenie prawie 800 pracowników, którzy nabiorą kompetencji obsługi autobusów zero emisyjnych.   Trwają też rozmowy o zorganizowaniu kolejnego naboru. Będzie on uzależniony od dostępności środków, którymi dysponuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.


IAR/PR24/Aleksander Pszoniak/sw

Czytaj także

Dotacje na zakup ekoautobusów. Rząd dał zielone światło dla zielonego transportu publicznego

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 17:00
Od 4 stycznia 2021 r. m.in. samorządy będą mogły wnioskować o dotacje na zakup zeroemisyjnych autobusów w ramach programu "Zielony transport publiczny" realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister Michał Kurtyka: potrzeba transformacji polskiego systemu energetycznego staje się coraz bardziej paląca

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 09:00
– Potrzeba transformacji polskiej energetyki staje się coraz bardziej paląca i nie wynika tylko z kwestii klimatycznych, ale również z powodu jej wieku – podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że w ciągu 20 lat trzeba będzie wyłączyć ok. 70 proc. bloków.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstaje światowa organizacja klubów użytkowników aut elektrycznych. EV Klub Polska w gronie założycieli

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 11:35
Skupiający użytkowników pojazdów elektrycznych EV Klub Polska znalazł się wśród założycieli powstającej Global EV Drivers Alliance – organizacji o zasięgu światowym. Głównym jej zadaniem będzie promocja zrównoważonego transportu i dzielenie się doświadczeniami w zakresie elektromobilności.
rozwiń zwiń